Mefedron stał się bardzo popularną i łatwo dostępną substancją uzależniającą. Dziś zakup tego środka jest tak samo łatwy, jak zamówienie pizzy. Jak rozpoznać, że dziecko zażyło mefedron i co możemy zrobić, żeby mu pomóc?
Jedna trzecia dzieci i nastolatków w Polsce coraz krócej śpi. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez zespół pod kierunkiem m.in. prof. Mariusza Jędrzejko. Naukowcy doszli do wniosku, że jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest zjawisko FOMO. Co to takiego?
Od kilku lat obserwuje się wzrost liczby dzieci i młodzieży, które mają objawy cyberzaburzenia, czyli uzależnienia od gier komputerowych i internetu. Jak można im pomóc wyjść z tego nałogu? O tym w Dzień Dobry TVN mówili: socjolog prof. Mariusz Jędrzejko i Krzysztof Piersa, który zmagał się z uzależnieniem od komputera.
Interpol szacuje, że co roku milion osób umiera z powodu pośrednich czy bezpośrednich skutków zażywania podrabianych leków. Według Światowej Organizacji Zdrowia co setny lek na polskim rynku jest podróbką. Jakie leki są najczęściej podrabiane? Czy da się je odróżnić od prawdziwych? Jak powinna wyglądać strona internetowa legalnej apteki? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z zastępcą Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego Marzeną Kosim i socjologiem Mariuszem Jędrzejko z Centrum Profilaktyki Społecznej.
Nastolatka z Olsztyna popełniła samobójstwo po tym, jak do sieci trafiło mogące ją skompromitować wideo z imprezy. Policjanci nie wykluczają, że ktoś wrzucił dziewczynie do napoju narkotyk powodujący utratę świadomości. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pedagoga społecznego Mariusza Jędrzejko, aby spytać, jak działają takie substancje i jak się przed nimi chronić.
Po zaaplikowaniu wydzieliny amazońskiej żaby, podczas rytuału kambo, zmarła 30-letnia kobieta. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy krajowego konsultanta w dziedzinie toksykologii dra Piotra Burdę i socjologa prof. Mariusza Jędrzejko, aby zapytać, dlaczego Polacy decydują się na tego typu zabiegi. Czy są badania, które potwierdzałyby ich skuteczność?
Są młode, odnoszą sukcesy zawodowe i coraz częściej sięgają po alkohol. Co - oprócz samotności - jest powodem picia? Dlaczego kobiety uzależniają się szybciej? Rozmawialiśmy o tym z socjologiem prof. Mariuszem Jędrzejko, modelką Iloną Felicjańską i psycholog Pauliną Biernat.
W poznańskim zoo grupa podpitych osób dźgała kijem tygrysa. Z gośćmi Dzień Dobry TVN: psychoterapeutą i specjalistą leczenia uzależnień Robertem Rutkowskim oraz pedagogiem społecznym prof. Mariuszem Jędrzejko zastanawialiśmy, dlaczego pod wpływem alkoholu wpadamy na pomysły, których potem niejednokrotnie musimy się wstydzić.
Z badań przeprowadzonych przez Centrum Profilaktyki Społecznej wynika, że Polacy zdradzają coraz częściej. Do niewierności małżeńskiej przyznaje się już 39 proc. respondentów. Nadal częściej zdradzają mężczyźni, ale panie gonią panów w tych niechlubnych statystykach. W Dzień Dobry TVN o przyczynach zdrad rozmawialiśmy z autorem badań - prof. Mariuszem Jędrzejko i seksuolog Katarzyną Klimo-Damską.
Podobno dopalacze są groźniejsze niż narkotyki. Substancje wywołują negatywne odczucia, dlaczego więc młodzi ludzie po nie sięgają? Jakie są skutki uboczne brania dopalaczy? Jak poradzić sobie z uzależnionym dzieckiem? Gdzie szukać pomocy? Czy rodzicom osób uzależnionych również potrzebna jest terapia? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Dorota Szczęsna, matka uzależnionego syna, wspiera rodziców uzależnionych dzieci w Katolickim Ruchu Antynarkotycznym i prof. Mariusz Jędrzejko, socjolog, dyrektor Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień.
Ayahuasca, wśród Indian znana jako "napój bogów", coraz częściej spożywana jest w krajach Europy. Choć w Polsce uznawana jest za silnie odurzający narkotyk, zwolennicy twierdzą, że to brama do naszej duszy. Czym naprawdę jest "magiczny napój" i jakie skutki niesie za sobą jego picie? Czym różni się od narkotyku i jakie reakcje wywołuje w naszym organizmie? Czy to nowy rodzaj terapii i jakimi zasadami się rządzi? O tym w Dzień Dobry TVN socjolog, specjalista ds. uzależnień prof. Mariusz Jędrzejko i szamanka Aldona Miroński.
Ewa Drzyzga w programie "Rozmowy w Toku" porozmawia dziś z nastolatkami, którzy otwarcie przyznają się do tego, że zażywają dopalaczy. Jak się po nich czują? Po co to robią? Czy wiedzą co wciągają? Czy zdają sobie sprawę z konsekwencji jakie niosą za sobą dopalacze? A do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Agnieszkę Jędrzejewską, matkę nastolatka uzależnionego od dopalaczy, Mariusza Sokołowskiego, Rzecznika Prasowego Komendanta Głównego Policji oraz Prof. Mariusza Jędrzejko, socjologa, który od lat prowadzi badania na temat uzależnień.
Jutro w Dzień Dobry TVN: kto chce, by dziecko odniosło sukces - dziecko, czy rodzice? A także kobieta - niewolnica hormonów. Dlaczego tak jest i jak z nią wytrzymać? Ponadto prof. Mariusz Jędrzejko o uzależnionych nastolatkach - jak sprawdzić, czy dziecko pije? A Ania Wendzikowska porozmawia z Russellem Crowe o jego nowym filmie. Bądźcie z nami jutro o 8.00!
Pecunia non olet. Pieniądze szczęścia nie dają, ale rzeczy, które można za nie kupić. Pieniądze szczęścia nie dają, ale lepiej płakać w kabriolecie niż na rowerze. Tylko jak odróżnić euforię od szczęścia? Czy wszystko, łącznie z uczuciami, można kupić za pieniądze? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: prof. Mariusz Jędrzejko, Joanna Czarnecka z Red Lips oraz Piotr Najsztub.
Co się bardziej opłaca - dom czy mieszkanie? Na co zwracać uwagę przy dokonywaniu wyboru? Jakie zalety ma życie w domu, a jakie w mieszkaniu? O tym goście Dzień Dobry TVN: profesor Mariusz Jędrzejko, pedagog społeczny i socjolog oraz dziennikarz TVN24 Biznes i Świat Paweł Blajer.
Badania są zatrważające - co piąty młody Polak ma już za sobą eksperymenty z narkotykami! Nie są to już od dawna znane narkotyki takie jak: heroina, amfetamina i extasy, których skład i działanie są znane lekarzom. Dzieciaki sięgają także do narkotyków wieloskładnikowych, których ośrodki toksykologiczne nie są w stanie przebadać! W Dzień Dobry TVN prof. Mariusz Jędrzejko mówił o zagrożeniu związanym z braniem nowoczesnych narkotyków i jak rozpoznać, czy dziecko jest pod wpływem dopalacza.