Materiał promocyjny

Rewolucja w diagnostyce endometriozy? "Test jest małoinwazyjny"

Rewolucja w diagnostyce endometriozy?
Rewolucja w diagnostyce endometriozy?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Agencja Badań Medycznych rozpoczęła realizację badania z użyciem nowoczesnego, praktycznie bezinwazyjnego testu EndoRNA diagnozującego endometriozę. Gdzie można z niego skorzystać? Jakie są objawy endometriozy? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała prof. zw. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska.

Endometrioza - co może o niej świadczyć?

Endometrioza jest chorobą o niejednoznacznej etiologii i objawach. - Jeżeli mówimy o młodej dziewczynie, to jeśli ma rzeczywiście bardzo dokuczliwe miesiączki, które utrudniają jej funkcjonowanie, nie może chodzić do szkoły, musi rezygnować z aktywności fizycznej, gimnastyki, powinna zgłosić się do lekarza, żeby zweryfikować, czy tą przyczyną nie jest endometrioza - powiedziała w Dzień Dobry TVN prof. zw. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska.

W przypadku starszych kobiet, poza wyżej wymienionymi objawami, za endometriozą może przemawiać ból w czasie stosunku seksualnego, u części pacjentek pojawiają się objawy depresyjne, problemy ze snem oraz koncentracją. - Na pewno trzeba zgłosić się do ginekologa, który powinien pomóc w rozpoznaniu. Ale pojawiają się nowe metody diagnostyczne, które opierają się nie tylko na badaniu ginekologicznym, nie tylko na badaniu ultrasonograficznym czy badaniu rezonansem magnetycznym, ale również testy takie, które są zbliżone do pobieranej cytologii - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

Rozpoznanie endometriozy - jak długo kobiety czekają na diagnozę?

Potwierdzenie, że dana kobieta choruje na endometriozę, nie jest takie proste i dużo zależy od tego, do jakiego lekarza trafi pacjentka. - Ale mówimy o tym, coraz szerzej i myślę, że wiedza lekarzy jest coraz większa. Musimy też pamiętać o tym, że często pacjentki, szczególnie nastolatki mają kłopot w odważeniu się w pójściu do lekarza, opowiedzeniu o tym problemie swojej mamie. Dodatkowo pokutuje jeszcze taka opinia, że pierwsza miesiączka i pierwsze lata miesiączkowania muszą boleć, że te pierwsze kontakty z partnerem też są bolesne. Jeszcze kolejnym problemem jest to, że jedną z metod leczenia jest terapia hormonalna i często jest taka duża, nieuzasadniona obawa, żeby te leki pacjentce przepisać, szczególnie też, niestety, ze strony rodziców, czyli matek - dodała specjalistka.

Trzeba mieć świadomość, że im wcześniej endometrioza zostanie rozpoznana i leczona, tym większe są szanse, że uda się zahamować jej rozwój. - Musimy pamiętać, że nieleczona endometrioza w olbrzymim odsetku wiąże się później z niepłodnością - podkreśliła prof. zw. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska.

Warto dodać, że od pewnego czasu dostępny jest test EndoRNA. W ocenie ekspertki może on przyczynić się do szybszego wykrywania choroby. - Test ten był opracowany przez naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i wykazano jego dużą przydatność, wiarygodność. Jest to test małoinwazyjny, można go porównać do pobieranych badań cytologicznych, można go wykonać praktycznie w każdym gabinecie ginekologicznym, ale jak każdy nowy test wymaga on pewnej weryfikacji na populacji pacjentek. W związku z tym Agencja Badań Medycznych zaproponowała badanie, które ma być przeprowadzone w kilku ośrodkach akademickich, żeby zweryfikować, czy rzeczywiście za pomocą tego testu wykrywalność endometriozy jest zbliżona do skuteczności wykrywania za pomocą laparoskopu - wyjaśniła specjalistka.

Więcej o teście dowiecie się z dalszej części rozmowy.

Endometrioza - czat z ekspertką

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości