Robot pomaga lekarzom operować dzieci w Krakowie. "Chirurgicznie to spełnienie marzeń"

W Krakowie robot pomaga lekarzom podczas operacji.
Pierwszy w Polsce oddział robotyki pediatrycznej - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie to pierwsza placówka w Polsce, gdzie dzieci są operowane w asyście robota. Powstała tam sala operacyjna na miarę XXI wieku, która jest najnowocześniejsza spośród wszystkich w kraju. Zobacz reportaż Dzień Dobry TVN.

Pierwszy w Polsce oddział robotyki pediatrycznej

To wielki postęp w medycynie. W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie robot wspiera lekarzy podczas skomplikowanych zabiegów chirurgicznych.

- Osobą odpowiedzialną za pacjenta, osobą wykonującą operację, jest specjalista odpowiednio przeszkolony. Robot jest urządzeniem wysokiej technologii, który pomaga nam w operacji - podkreślił prof. dr hab. n. med. Rafał Chrzan, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Robotyki Pediatrycznej. - Mamy możliwości przekazu obrazu, nagrywania obrazu, obserwowania operacji z dowolnego miejsca w szpitalu, pokazywania studentom czy też młodym lekarzom - dodał specjalista.

Krakowski zespół lekarzy szkolił się w najlepszych europejskich ośrodkach. Całe przygotowania trwały dwa lata.

- Sama obsługa robota jest bardzo intuicyjna. Człowiek siada pierwszy raz do konsoli, wkłada ręce w te joysticki i w zasadzie wie, co ma robić, ponieważ te narzędzia całkowicie odzwierciedlają ruchy naszych rąk, więc jest to absolutnie bardzo intuicyjny sprzęt. Dla nas chirurgicznie to było takie troszeczkę spełnienie marzeń - przyznała dr n. med. Maria Gruba, chirurg dziecięcy.

Innowacja w operacjach

W chirurgii robotycznej zamiast tradycyjnych narzędzi laparoskopowych, które są sztywne, używa się wysoce specjalistycznych i zaawansowanych technologicznie narzędzi wyginających się w każdą stronę.

- Nie musimy robić dużej rany, dużego nacięcia w ciele pacjenta, żeby się, mówiąc kolokwialnie, dostać do środka. Wystarczą nam małe 8-milimetrowe otwory, przez które wprowadzamy narzędzia do wnętrza jamy ciała pacjenta i tą drogą operujemy - wskazała dr Maria Gruba.

Lekarze dzięki specjalnej kamerze widzą obraz 3D 40-krotnie powiększony.

- Pod kontrolą tej kamery tkwiącej w środku pacjenta wprowadzamy również dwa, trzy narzędzia, które z zewnątrz będzie nam przytrzymywał robot. Obok robota, w kącie naszej sali operacyjnej, stoi tzw. konsola robotyczna. To jest miejsce, gdzie siada chirurg-operator i wkładając swoje ręce w specjalne joysticki, operuje tymi narzędziami, które są położone w środku pacjenta - tłumaczyła chirurg.

Więcej informacji znajdziesz w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości