robot

  robot

  Agnieszka Piłat wyjechała z Łodzi, by uciec przed nieudanym związkiem. Trafiła do San Francisco, bo wierzyła, że za oceanem będzie mogła spełniać marzenia. Nawet nie śniło jej się, że wybierając studia artystyczne z klasycznej portrecistki stanie się portrecistką maszyn. Poznajcie jej historię.

  Roboty i sztuczna inteligencja wkraczają do niemal wszystkich dziedzin naszego życia, nawet do świata sztuki. Niedawno w nowojorskim domu aukcyjnym wystawiono portret "Edmonda De Belamiego”, który został wygenerowany za pomocą algorytmu i bazy składającej się z 15 000 portretów namalowanym pomiędzy XIV a XX w. Obraz sprzedano za 432,5 tys. dolarów (co stanowi równowartość ok. 1,6 mln zł). W jaki jeszcze sposób roboty zrewolucjonizowały rynek sztuki? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.

  Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie skonstruowali robota, który gra na ukulele. UkuRobot, bo tak się nazywa, potrafi zagrać różne motywy muzyczne ze znanych filmów. Zobaczcie, co zagrał w Dzień Dobry Wakacje i poznajcie jego konstruktorów: Adriana Gołąba, Jakuba Grelę, Mateusza Guzika i Łukasza Jurczaka - studentów z AGH. Ile pracowali nad tym robotem? Dlaczego wybrali akurat ukulele? Czy planują skonstruowanie kolejnych robotów, które będą grać także na innych instrumentach?

  To już ostatnie przygotowania do 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W orkiestrowej strefie Play, gdzie trwają przygotowania do 24-godzinnej relacji, Katarzyna Olubińska rozmawiała z Pauliną Mikułą i Maciejem Łagodzińskim. Kogo będzie można tam zobaczyć i jak, oglądając relację, wspierać WOŚP? Zobaczcie!

  Jak ułatwić sobie sprzątanie pokoju dziecka? Zobaczcie jakie sposoby stosuje "Pani Gadżet" - Anna Nowak-Ibisz. Czy roboty mogą nas w tym wyręczyć?

  Melania Trump podczas pobytu w Polsce odwiedziła Centrum Nauki Kopernik. Z ochotą podjęła się zaprogramowania jednego z robotów. Osobą, która pokazała pierwszej damie USA, jak wprawić w ruch taką maszynę była Karolina Cikowska z fundacji Girls Code Fun. Fundacja ma na celu motywowanie i zachęcanie dzieci w wieku szkolnym (szczególnie dziewczynki) do zdobywania wiedzy w zakresie nowych technologii. Panią Karolinę zaprosiliśmy do Dzień Dobry Wakacje, aby powiedziała nam o swojej misji. Jak zachęcić dziewczynki do nauki programowania?

  Do Andrzeja i Anny dołączył robot EuGenius, który twierdzi, że "chodził z R2-D2 do jednaj klasy". Jak Wam się podoba nasz elektroniczny prowadzący? :)

  Studenci z Koła Naukowego Robotyki SKaNeR z Politechniki Łódzkiej zakwalifikowali się do finałów jednego z najbardziej prestiżowych na świecie konkursów robotów mobilnych - Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge w Abu Zabi. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o projekt i konkurs. Kto z nimi współpracuje? Co jeszcze muszą dopracować w projekcie? Ile kosztuje udział w konkursie? Jaką kwotę zebrali do tej pory? Sprawdziliśmy, czy łazik, który był w naszym studiu potrafi odkręcać korki :)

  Z przedwczesnym wypadaniem włosów zmaga się ok. 60 proc. mężczyzn w Polsce. Ale jest dla nich ratunek. Innowacyjną metodę przeszczepu włosów z wykorzystaniem robota sprowadził ze Stanów Zjednoczonych do Polski chirurg plastyk dr Grzegorz Turowski. O jej skuteczności powiedział w Dzień Dobry TVN.

  Dla ludzi, którzy nie lubią rozmawiać z telemarketerami Roger Anderson jest bohaterem. Dlaczego? Ponieważ skonstruował robota, który w wybranym momencie przejmuje rozmowę z telemarketerem i prowadzi ją do końca. Reporterowi Dzień Dobry TVN Michałowi Malinowskiemu wynalazca powiedział o powodach stworzenia robota i sposobie jego działania.

  Kamil Wroński już w wieku czterech lat wygrał konkurs na konstrukcję robota. Teraz ma osiem lat i - choć uczy się w trzeciej klasie szkoły podstawowej - będzie studiował mechatronikę na Politechnice Lubelskiej. O geniuszu chłopca powiedzieli nam jego rodzice Joanna i Patryk Wrońscy oraz indywidualny opiekun edukacyjny Kamila dr Aleksandra Lato.

  Luna to pierwszy na świecie robot rehabilitacyjny. Pomaga pacjentom, którzy stracili nadzieję na poprawienie swojej sprawności. Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła twórcę Luny - Michała Mikulskiego, by powiedział o istocie wynalazku.

  Naukowcy z Uniwersytetu Nanyang Technological w Singapurze stworzyli robota, który wygląda jak człowiek. Maszyna o imieniu "Nadine" posiada też ludzkie cechy. Robot ma wbudowaną pamięć, potrafi kojarzyć fakty. Ma również własną osobowość i uczucia. Do czego Nadine może być potrzebna? Z prof. Nadią Thalmann rozmawiał dziennikarz dzień dobry TVN Michał Malinowski.

  W środę w Dzień Dobry TVN: niezwykłe spotkanie z Nadine - domyślilibyście się, że to robot? Co jeszcze potrafi oprócz miłej rozmowy? Następnie Maja Sablewska - jakie niedoskonałości widzi w sobie kobieta, która zmienia życie innych kobiet? Oprócz tego Zosia Ślotała komentuje i dementuje informacje, które pojawiają się w mediach o jej rodzinie. A Bilguun Ariunbaatar gra u Jandy i szykuje się do najtrudniejszej roli w swoim życiu. Bądźcie z nami o 8.00!

  Studenci z AGH w Krakowie zaprojektowali robota barmana. Robot - "Polewacz 300" - zdobył nagrodę podczas tegorocznego konkursu AGHacks. Czy robot potrafi podrzucić, jak barman, butelkę? Czy z robotem można rozmawiać i, czy można go wprowadzić do produkcji masowej?

  Jak się okazuje, technologia militarna może być z powodzeniem wykorzystywana w domu. W jaki sposób? O tym Kuba Klawiter, z którym spotkał się Olivier Janiak.

  Dzięki grupie absolwentów AGH w Krakowie budowanie robotów stanie się, już wkrótce, znacznie prostsze! Stworzyli oni RoboCore czyli "serce" robota, które każdy domorosły twórca robotów będzie mógł wykorzystać jako podstawę do zbudowania swojego urządzenia. O możliwościach i przyszłości tej nowatorskiej technologii rozmawialiśmy z jej współtwórcą Dominikiem Nowakiem i dziennikarzem naukowym Karolem Wójcickim.

  Na Dworcu Centralnym w Warszawie zebrało się sporo osób, które chciały zobaczyć Titan Robota. Ten robot-celebryta jest znany na całym świecie odkąd zatańczył z gwiazdą muzyki pop Rihanną. Z robotem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Skąd przybył nasz gość? Co robi w Polsce? Robot zdradził nam nawet, z kim miał romans. Warto też dodać, że mimo iż całował się z Rihanną, to zbytnio przy nas nie gwiazdorzył :)

  Robot sprzątająco-odkurzający, szczoteczka do czyszczenia mało dostępnych miejsc i system click - to tylko niektóre gadżety do sprzątania, które zaprezentowała w Dzień Dobry TVN Anna Nowak-Ibisz. Co jeszcze pokazała nam Pani Gadżet?

  Z okazji Dnia Kobiet życzymy Wam: niebanalnego partnera, szczodrego szefa, wielofunkcyjnego robota, który nie tylko wypierze, ugotuje, ale i wysprząta oraz bardzo, ale to bardzo grzecznych dzieci. Wiele szcześcia i zdrowia! :) Rafał Brzozowski przygotował dla Was niespodziankę.