Jak nazwać robopsa? "Zwierzę" należy do Politechniki Bydgoskiej, która przywitała go z otwartymi ramionami. Jak jednak na psa przystało, należy wybrać mu imię. WIMdog, WIMek czy WIMo? Oddaj swój głos.
Robot ma zdolności mimiczne, płynne ruchy i mówi po polsku. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?
Takiego duetu jeszcze nie było.
FIRST Robotics Competition to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów robotycznych na świecie. Do udziału w nim przygotowują się uczniowie z warszawskich szkół średnich. Co daje udział w takim konkursie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli członkowie drużyny FaroTech oraz Małgorzata Biszczuk, nauczycielka informatyki, opiekunka zespołu.
Robot planetarny to urządzenie umożliwiające wykonywanie wielu czynności w kuchni – mieszanie, ucieranie, ubijanie. Zaawansowane technologicznie modele pozwalają nawet na duszenie, gotowanie i smażenie. Określenie "planetarny" pochodzi od ruchu mieszadeł – wokół własnej osi i po obwodzie misy.
W Hongkongu, blisko 8-milionowym chińskim mieście mieszka bohaterka najnowszego odcinka programu "Kobieta na krańcu świata". Sophia jest robotem humanoidalnym i choć ma zaledwie 7 lat, to już podróżuje po całym świecie, udziela wywiadów, a także występuje na okładkach magazynów. Martyna Wojciechowska w Dzień Dobry TVN opowiedziała o kulisach spotkania z Sophią. Z kolei Tomasz Jaworski, międzynarodowy ekspert transformacji cyfrowej wyjaśnił, w jakich sytuacjach roboty mogą wyręczać człowieka.
Czy procedura in vitro zostanie zautomatyzowana?
"Nie zastępuje człowieka, tylko go wyręcza"
Robot Kopernik zdradził m.in. dlaczego Dzień Dobry TVN to jego ulubiony poranny program.
Sztuczna inteligencja wykorzystana przy tworzeniu omawianego w poniedziałkowym Dzień Dobry TVN chat bota potrafi już wygenerować zgodny z podanymi jej kryteriami list motywacyjny czy biały wiersz.
Adam to humanoidalny robot, który został stworzony na głogowskiej uczelni. Za jego powstanie odpowiada trzech studentów: Andrzej Dwojny, Patryk Antkowiak i Dawid Jóźwicki. Skąd taki pomysł i jak wyglądały prace?
Klara Sobieraj jest najbardziej znienawidzoną postacią w Polsce. Dzwoni do wszystkich, często o nieludzkich porach. W jakim celu się kontaktuje i dlaczego jest tak bardzo nielubiana? Jak się zachować, kiedy już odbierzemy od niej telefon? O tym mówiła w Dzień Dobry TVN Małgorzata Cieloch, rzeczniczka prasowa UOKiK.
Jarosław Makarewicz jest nauczycielem matematyki i informatyki, który stworzył robota Franka o cechach zbliżonych do człowieka. Do projektu zaprosił swoich uczniów. Jak wyglądała ta współpraca? Co potrafi maszyna?
W zawodach Robotex International Tallin 2021 wzięły udział drużyny z ponad 20 krajów z całego świata. Małgorzata Rogowska, Paweł Rogowski i Tomasz Smaż, czyli studenci Politechniki Łódzkiej z Koła Naukowego Robotyki SKaNeR zdobyli dwa pierwsze miejsca. O swoim sukcesie opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.
Klony dzieci są już dostępne w sprzedaży. Do czego służą i dlaczego budzą w nas niepokój? Katarzyna Potęga vel Żabik, badaczka z Centrum Nauki Kopernik opowiada o efekcie Doliny Niesamowitości i historii ludzkich robotów.
"Czuję się, jakbym naprawdę był w klasie"
EV - Wozduch 1 - tak nazywa się robot badający poziom smogu. Urządzenie stworzyli uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. Na czym polega ich niezwykły projekt?
Agnieszka Piłat wyjechała z Łodzi, by uciec przed nieudanym związkiem. Trafiła do San Francisco, bo wierzyła, że za oceanem będzie mogła spełniać marzenia. Nawet nie śniło jej się, że wybierając studia artystyczne z klasycznej portrecistki stanie się portrecistką maszyn. Poznajcie jej historię.
Gdy był dzieckiem, wyszukiwał w śmieciach elementy elektroniki, z których robił sobie zabawki. Po latach dostał się na studia inżynierskie. Początkowo rodzina nie rozumiała jego zainteresowań. Obecnie jednak Roly Mamani z Boliwii jest znanym konstruktorem innowatorskich protez. Wszystkiego nauczył się sam. Jak do tego doszedł?
Czym jest robot "Leoś"? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli dziś Agnieszka Woźniak-Starak, ambasadorka Fundacji Don Vittorio for Wild Animals i Łukasz Bodnarowski, prezes fundacji i twórca akcji „Misie dzieciom”. Pan Łukasz opracował system, dzięki któremu chore dzieci ze szpitala im. Degi mogą zwiedzić poznańskie zoo.
Roboty i sztuczna inteligencja wkraczają do niemal wszystkich dziedzin naszego życia, nawet do świata sztuki. Niedawno w nowojorskim domu aukcyjnym wystawiono portret "Edmonda De Belamiego”, który został wygenerowany za pomocą algorytmu i bazy składającej się z 15 000 portretów namalowanym pomiędzy XIV a XX w. Obraz sprzedano za 432,5 tys. dolarów (co stanowi równowartość ok. 1,6 mln zł). W jaki jeszcze sposób roboty zrewolucjonizowały rynek sztuki? Sprawdził to dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan.
Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie skonstruowali robota, który gra na ukulele. UkuRobot, bo tak się nazywa, potrafi zagrać różne motywy muzyczne ze znanych filmów. Zobaczcie, co zagrał w Dzień Dobry Wakacje i poznajcie jego konstruktorów: Adriana Gołąba, Jakuba Grelę, Mateusza Guzika i Łukasza Jurczaka - studentów z AGH. Ile pracowali nad tym robotem? Dlaczego wybrali akurat ukulele? Czy planują skonstruowanie kolejnych robotów, które będą grać także na innych instrumentach?
To już ostatnie przygotowania do 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W orkiestrowej strefie Play, gdzie trwają przygotowania do 24-godzinnej relacji, Katarzyna Olubińska rozmawiała z Pauliną Mikułą i Maciejem Łagodzińskim. Kogo będzie można tam zobaczyć i jak, oglądając relację, wspierać WOŚP? Zobaczcie!
Jak ułatwić sobie sprzątanie pokoju dziecka? Zobaczcie jakie sposoby stosuje "Pani Gadżet" - Anna Nowak-Ibisz. Czy roboty mogą nas w tym wyręczyć?
Melania Trump podczas pobytu w Polsce odwiedziła Centrum Nauki Kopernik. Z ochotą podjęła się zaprogramowania jednego z robotów. Osobą, która pokazała pierwszej damie USA, jak wprawić w ruch taką maszynę była Karolina Cikowska z fundacji Girls Code Fun. Fundacja ma na celu motywowanie i zachęcanie dzieci w wieku szkolnym (szczególnie dziewczynki) do zdobywania wiedzy w zakresie nowych technologii. Panią Karolinę zaprosiliśmy do Dzień Dobry Wakacje, aby powiedziała nam o swojej misji. Jak zachęcić dziewczynki do nauki programowania?
Do Andrzeja i Anny dołączył robot EuGenius, który twierdzi, że "chodził z R2-D2 do jednaj klasy". Jak Wam się podoba nasz elektroniczny prowadzący? :)
Studenci z Koła Naukowego Robotyki SKaNeR z Politechniki Łódzkiej zakwalifikowali się do finałów jednego z najbardziej prestiżowych na świecie konkursów robotów mobilnych - Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge w Abu Zabi. Zaprosiliśmy ich do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o projekt i konkurs. Kto z nimi współpracuje? Co jeszcze muszą dopracować w projekcie? Ile kosztuje udział w konkursie? Jaką kwotę zebrali do tej pory? Sprawdziliśmy, czy łazik, który był w naszym studiu potrafi odkręcać korki :)