Jaki robot planetarny będzie najlepszy? Istotne cechy produktu

Źródło: Dzień Dobry TVN
Urządź wnętrze z gustem... za małą kapustę
Urządź wnętrze z gustem... za małą kapustę
Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Ciemne strony nowych technologii
Ciemne strony nowych technologii
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Robot planetarny to urządzenie umożliwiające wykonywanie wielu czynności w kuchni – mieszanie, ucieranie, ubijanie. Zaawansowane technologicznie modele pozwalają nawet na duszenie, gotowanie i smażenie. Określenie "planetarny" pochodzi od ruchu mieszadeł – wokół własnej osi i po obwodzie misy.

Roboty i miksery kuchenne to sprzęt, który jest bardzo pożądany w każdej kuchni. Dzięki niemu gotowanie i pieczenie stało się dużo szybsze i łatwiejsze. Roboty mieszają składniki, zagniatają ciasto, ubijają śmietanę, blendują i siekają. Wiele nowoczesnych urządzeń ma programatory, które umożliwiają również gotowanie, duszenie, smażenie, a także wyciskanie soków. Robot planetarny to wysokiej jakości sprzęt, którego mieszadła po opuszczeniu do misy obracają się wokół własnej osi, wykonując jednocześnie ruch po obwodzie naczynia. Taki sposób działania stanowi metodę na bardziej efektywne mieszanie. Kto najczęściej korzysta z robota planetarnego? Zazwyczaj są to osoby, które pasjonują się gotowaniem i lubią eksperymenty w kuchni.

Czym jest robot planetarny?

Robot planetarny zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznej pracy mieszadeł. Obracają się one nie tylko wokół własnej osi (jak w tradycyjnych mikserach), lecz także wykonują dodatkowy ruch po obwodzie misy, gdzie znajdują się produkty, które mają zostać wymieszane lub utarte. Ruch inspirowany wędrówką planet sprawia, że składniki zostają dokładniej połączone, dokładnie wymieszane. Również oszczędność czasu stanowi dużą zaletę urządzenia, ponieważ potrawy przygotowywane są znacznie szybciej. W taki sprzęt powinny zaopatrzyć się osoby, które lubią gotować, chętnie i często przygotowują potrawy, ale nie mają na to zbyt wiele czasu. Robot planetarny zajmuje dużo miejsca, ale przy tym odznacza się dużą mocą, dzięki czemu wyrobienie ciasta drożdżowego nie wymaga już takiego nakładu siły, jest też szybsze. Producenci robotów planetarnych twierdzą, że taki sprzęt może z powodzeniem zastąpić wiele innych urządzeń, niektórzy przekonują nawet, że aż kilkadziesiąt. Z całą pewnością taki robot kuchenny doskonale sprawdzi się podczas ubijania piany z białek, wyrabiania ciasta na chleb, szatkowania warzyw, kruszenia lodu, cięcia na plasterki lub w słupki, ścierania, blendowania i miksowania produktów.

Jaki robot planetarny kupić? Na co zwrócić uwagę?

Zastanawiając się nad wyborem najlepszego robota planetarnego, należy przyjrzeć się poszczególnym modelom i ich dodatkowemu wyposażeniu. Warto, żeby misa miała osłonę, która pozwoli utrzymać porządek podczas gotowania, zapobiega bowiem rozchlapywaniu składników. Istotny jest także materiał, z jakiego została wykonana miska, oraz pojemność samego naczynia. Często misy wykonane są ze stali, jednak zdarzają się również aluminiowe. Ich pojemność powinna zostać dopasowana do liczby członków rodziny, a właściwie od tego, dla ilu osób będą przyrządzane potrawy. Niektóre urządzenia zawierają dodatkową misę, która może okazać się pomocna podczas przygotowywania bardziej złożonych posiłków. Myśląc nad tym, jaki robot planetarny będzie najbardziej funkcjonalny, należy wziąć pod uwagę również ilość końcówek – im ich więcej, tym większe możliwości będzie miało urządzenie. Jeśli mikser ma być naprawdę funkcjonalny, warto wybrać model, do którego dołączone są nasadki do wałkowania i wycinania makaronu, maszynka krojąca warzywa w kostkę, maszynka do mielenia mięsa oraz wyciskarka do owoców. Istotne parametry takiego sprzętu to moc i regulacja prędkości. Urządzenie, które ma spełniać tylko podstawowe funkcje, nie musi mieć dużej mocy, wystarczy 600–900 W. Jeśli jednak jego przeznaczeniem jest wykonywanie cięższych prac, np. ugniatanie ciasta, konieczny będzie robot planetarny o większej mocy – ponad 900 W. A co z regulacją prędkości? Urządzenie powinno mieć co najmniej 5 poziomów regulacji (najlepiej 7), gdyż im więcej możliwości zmiany obrotów, tym więcej prac może wykonywać robot kuchenny.

Robot planetarny – o co jeszcze warto spytać?

Przed zakupem robota planetarnego trzeba jeszcze sprawdzić kilka istotnych szczegółów, które mogą znacząco wpływać na jakość i skuteczność urządzenia. Pierwszym z nich jest waga – robot kuchenny powinien być solidny, masywny i ciężki. Jednak taki sprzęt wymaga już stałego miejsca w kuchni – w końcu nie warto go chować i wyjmować, gdy jest potrzebny. Ważna jest też informacja, z jakiego materiału wykonano mieszadła – najsolidniejsze będą te z aluminium lub stali nierdzewnej. Powinno się również sprawdzić wyposażenie urządzenia – dobrze, jeśli można nabyć (oddzielnie lub razem z robotem planetarnym) takie elementy jak: blender kielichowy, młynek do ziaren i przypraw, a także przystawkę do ucierania owoców.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Johner Images/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości