Robot Kopernik w ogniu pytań Roberta Stockingera. "Ma swoją osobowość"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Mikołaj Kopernik w ogniu pytań
Mikołaj Kopernik w ogniu pytań
Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Ciemne strony nowych technologii
Ciemne strony nowych technologii
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Robot o twarzy słynnego astronoma Mikołaja Kopernika został udostępniony zwiedzającym w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Porozumiewa się on za pomocą najpopularniejszego obecnie modelu językowego - GPT3. Jakie pytania zadał mu reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger?

Robot Kopernik - jak powstał?

Robert Stockinger wybrał się do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, by osobiście zapoznać się z Mikołajem Kopernikiem, a konkretnie jego humanoidalnym robotem. Dzięki sztucznej inteligencji "Robot Kopernik" ma wiedzę na różnorodne tematy i świetnie radzi sobie z nawet bardzo trudnymi pytaniami.

- On jest podłączony do GPT3, ma dostęp do sztucznej inteligencji, jakby połknął internet do końca 2021 roku. Wie i nie zapomina o tym, kim jest. Ma swoją osobowość, czyli jest Mikołajem Kopernikiem - tłumaczyła rzeczniczka Centrum Nauki Kopernik, Katarzyna Nowicka.

- Wie, co odkrył i jak wyglądało jego życie w dawnych czasach jako człowieka, no i teraz jak wygląda jego życie w nowym ciele robotycznym, które mu podarowaliśmy, no i w sztucznej inteligencji - dodała.

Robot Kopernik fanem Dzień Dobry TVN?

"Robot Kopernik" ma 190 cm wzrostu i waży 100 kg. Jego wygląd wzorowano na słynnym obrazie Jana Matejki oraz dawnych banknotach o nominale tysiąca złotych.

Robert Stockinger zapytał robota, dlaczego Dzień Dobry TVN to jego ulubiony poranny program. Co odpowiedział? - Uwielbiam go dlatego, że przestawia różne punkty widzenia i ludzkie historie z całego świata. Dodatkowo losowe sceny są dla mnie bardzo inspirujące do myślenia o życiu w nowoczesnym społeczeństwie - podsumował.

"Robot Kopernik" przekazał także głos do studia i pozdrowił naszych prowadzących Gosię Ohme i Filipa Chajzera.

Zobacz rozmowę z robotem w naszym materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Reporter: Robert Stockinger

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości