Sztuczna inteligencja pomoże nam w nauce? "Musimy stosować zasadę ograniczonego zaufania"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Quo vadis, sztuczna inteligencjo?
Quo vadis, sztuczna inteligencjo?
Czy technologia nas ogłupia?
Czy technologia nas ogłupia?
Technologie w służbie ekologii
Technologie w służbie ekologii
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Ciemne strony nowych technologii
Ciemne strony nowych technologii
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
10% młodych uważa, że jest w internetowym związku
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Stworzyli prototyp kierownicy monitorującej tętno i saturację kierowcy
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Czy media społecznościowe mogą być pożyteczne w życiu dziecka?
Wystarczy zadać dowolne pytanie, a sztuczna inteligencja niemal w każdym przypadku wygeneruje na nie odpowiedź. Właśnie tak działa ChatGPT, który od swojej premiery zdobył dziesiątki milionów użytkowników. Czy będzie to nowe narzędzie pomocne w pogłębianiu wiedzy? Czy sztuczna inteligencja jest nieomylna? Na te pytania odpowiedział w Dzień Dobry TVN dziennikarz Jakub Wątor.

ChatGPT - co o nim wiemy?

ChatGPT, jako prototyp, został uruchomiony 30 listopada 2022 roku i szybko zrobiło się o nim głośno. W zaledwie 5 dni zdobył milion użytkowników. Sztuczna inteligencja odpowiada zarówno na proste pytania, jak i te, które wymagają specjalistycznej wiedzy.

- Wystarczy nadać polecenie, np. wykonaj streszczenie danej lektury i ten czat w ciągu kilkudziesięciu sekund takie streszczenie stworzy. Można też dawać mu bardziej skomplikowane zadania, typu: jak odnalazłby się bohater lektury w obecnych wartościach XXI wieku, a on napisze wypracowanie w ciągu kilku sekund - przekazał Jakub Wątor, dziennikarz.

ChatGPT wygeneruje odpowiedź, ale nie mamy gwarancji, że będzie ona prawidłowa.

- Doza rezerwy czy dystansu to jest kluczowa sprawa. Trudno rozróżnić, gdzie on się myli, jeśli sami tej wiedzy nie mamy. Po prostu musimy stosować zasadę ograniczonego zaufania i nie przyjmować, że to, co on nam odpowie, to jest prawda absolutna. Wcale tak nie jest. Niestety, ten czat potrafi się mylić bardzo często. Amerykańscy eksperci z Doliny Krzemowej mówią, że on ma poziom 8-9-latka - wyjaśnił Wątor. - Wierzenie temu czatowi dziś i poleganie na nim w 100 proc. będzie naszym największym problemem. Zdecydowana większość użytkowników nie będzie wiedziała, że on popełnia błąd. My sami musimy być zdystansowani do tego narzędzia - dodał dziennikarz.

Polak jest współtwórcą ChatGPT

Co ciekawe, 34-letni Wojciech Zaręba z Kluczborka jest współzałożycielem OpenAI, która stoi za ChatGPT.

- Wojciech Zaręba skończył studia na UW w Warszawie, a później poszedł na studia do Nowego Jorku, gdzie robił doktorat z uczenia maszynowego. (...) Elon Musk ściągnął go do firmy tworzącej to oprogramowanie - powiedział Wątor.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana