Robotyczny noworodek. "Jest najbardziej realistycznym obiektem, jaki udało nam się znaleźć"

Robotyczny niemowlak
Robotyczny niemowlak
Źródło: Dzień Dobry TVN

Klony dzieci są już dostępne w sprzedaży. Do czego służą i dlaczego budzą w nas niepokój? Katarzyna Potęga vel Żabik, badaczka z Centrum Nauki Kopernik opowiada o efekcie Doliny Niesamowitości i historii ludzkich robotów.

DD_20211027_Noworodek_REP
Robotyczny noworodek
Źródło: Dzień Dobry TVN

Robotyczny noworodek - czym jest?

Dziecięcy klon imituje prawdziwego człowieka. Nie tylko ze względu na wygląd zewnętrzny, ale również z uwagi na strukturę, z którego został wykonany - w dotyku przypomina ludzką skórę, choć nie oddaje temperatury ciała, jego rączki są zimne. Klon niemowlęcia ma pomóc przyszłym rodzicom oswoić się z dzieckiem, przygotować ich na jego nadejście.

- Baby Clone to nazwa firmy, która produkuje tego typu obiekty. One są dostępne komercyjnie. Jest to robotyczny obiekt, który ma mechanizm stymulujący oddech. Jest najbardziej realistycznym obiektem, jaki udało nam się znaleźć - przyznała w programie Katarzyna Potęga vel Żabik, badaczka z Centrum Nauki Kopernik.

DD_20211002_Robot_REP
Robot zastąpił Marcina Prokopa?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Roboty i efekt Doliny Niesamowitości

Zdziwienie, przerażenie, szok - tak najczęściej reagujemy na humanoidy, czyli roboty, które przypominają człowieka. Oczekujemy, że zachowają się tak, jak my, będą identyczne i dziwimy się, jeśli tak się nie dzieje. Czy ta reakcja jest normalna? Z czego ona wynika?

- To, co państwo właśnie poczuliście nazywa się efektem Doliny Niesamowitości i to zostało zaproponowane w latach 70-tych przez profesora robotyki Masahiro Mori. On uznał, że ponieważ technologia się zmienia, nasze reakcje na roboty są bardzo rożne w zależności od tego, jak te roboty są podobne do człowieka - wyjaśniła badaczka. - Chodzi tu o roboty humanoidalne. I on zaproponował taki wykres, gdzie na osi poziomej zaznaczone było podobieństwo do człowieka, a na osi pionowej to, jak dobrze czujemy się z tym obiektem, jak bardzo jest on dla nas komfortowy i jak bardzo chcemy z nim przebywać. Okazało się, że im bardziej te roboty są do nas podobne, szukamy w nich czegoś, co jest dziwne.

Niesamowite urządzenie będzie można zobaczyć w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie już od 5 listopada. Robot wyglądający jak niemowlę będzie eksponatem na wystawie "Przyszłość jest dziś. Cyfrowy mózg".

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości