Gorące tematy

Jesteś aktywny w sieci? Możesz paść ofiarą doxera

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii

Przestępcy mając coraz to nowsze sposoby na zdobycie naszych danych osobowych. Jedną ze stosowanych przez nich metod jest tzw. doxing. Co to takiego i jak się przed nim ochronić? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. Maciejem Kaweckim, ekspertem ds. nowych technologii.

Co to jest doxing?

Spędzamy w sieci bardzo dużo czasu. To właśnie tam oglądamy seriale, z jej pomocą komunikujemy się ze znajomymi czy płacimy rachunki. Każda taka aktywność zostawia po sobie ślad, który otwiera przestępcom drogę do naszych danych osobowych. Jedną z metod, którą posługują się oszuści, jest tzw. doxing.

- Zwrot ten powstał w 2000 roku. To rodzaj przestępstwa, które polega na gromadzeniu o nas informacji, które sami o sobie udostępniamy w sieci. Korzystając z Internetu, zostawimy po sobie masę śladów, np. w komentarzach, lajkując coś czy udostępniając link. Doxer zbiera takie informacje, analizuje i gromadzi je w jednym miejscu, np. na jakimś forum lub na fikcyjnym profilu w mediach społecznościowych - tłumaczył dr Maciej Kawecki.

„Doxing” – nowe zjawisko i zagrożenie
„Doxing” – nowe zjawisko i zagrożenie Jak chronić się przed doxingiem? Źródło: Dzień Dobry TVN

Nasza internetowa aktywność sprawia, że przestępcy w prosty sposób zdobywają nie tylko nasz adres, datę urodzenia czy adres mailowy, ale także wiedzą, gdzie podawaliśmy takie informacje. - Mimo że problem jest ogromny, to zarówno europejskie, jak i amerykańskie prawo nie umieją sobie z tym poradzić. Jeśli sami udostępniamy jakieś informacje w sieci, to nie ma mowy o naruszeniu prywatności. To jest cyberterroryzm. Jedenaście amerykańskich stanów zdecydowało się zmienić swoje prawo, aby usprawnić walkę z doxingiem - podkreślił specjalista.

Ofiarami doxera padają nie tylko youtuberzy czy osoby publiczne. To może spotkać każdego z nas. - Może się zdarzyć, że mamy w pracy kolegę, któremu nie podoba się to, że z nim pracujemy. Aby się nas pozbyć, zaczyna udostępniać informacje na nasz temat. Zetknęła się z tym Tanya Gersh z Montany. Kobieta wywalczyła w sądzie 14 milionów dolarów odszkodowania - mówił gość Dzień Dobry TVN.

Jak się chronić przed doxingiem?

W ocenie specjalisty trzeba przede wszystkim mieć świadomość, że takie przestępstwo istnieje i jak przestępcy zdobywają informacje na nasz temat. - Musimy pamiętać, że np. w Stanach Zjednoczonych 9 proc. ludzi w mniejszym lub większym stopniu padło ofiarą doxera - zaznaczył dr Kawecki.

Jego zdaniem, aby chronić siebie i swoje dane osobowe, należy ograniczyć ilość udostępnianych w sieci treści. - Jeśli zakładamy nowy profil, gdzie wymagane jest podanie numeru telefonu, załóżmy dodatkowy numer i niech on służy jedynie jako dodatkowy kanał uwierzytelniający - radził ekspert ds. nowych technologii.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości