Cyberprzemoc - czym jest i jak z nią skutecznie walczyć? "Uczmy dzieci odpowiedzialnego korzystania z sieci"

80% uczniów spotyka się z cyberprzemocą
Badania pokazują, że prawie 80 procent młodych użytkowników sieci było świadkiem hejtu, mowy nienawiści, nękania, a co piąty nastolatek doświadczył cyberprzemocy osobiście. Przemoc w Internecie to temat poruszany w ramach cyklu edukacyjnego "Bezpieczni w sieci z OSE". Jak chronić dziecko przed internetową agresją oraz, w jaki sposób reagować, gdy padnie ono ofiarą ataku w sieci? Na te pytania odpowiedziała nam Anna Borkowska, ekspert ds. edukacji cyfrowej NASK, Zespół Programów Edukacyjno-Informacyjnych

Walka z cyberprzemocą

Po urządzenia mobilne sięgają coraz młodsze dzieci. Ponad 60 procent maluchów w wieku od 6 miesięcy do 6,5 roku korzysta z tabletów czy smartfonów. Przeciętny nastolatek spędza w Internecie ponad 4 godziny dziennie, a w czasie pandemii od 8 do 12 godzin każdego dnia. Prawie co dziesiąty nastolatek korzysta ze smartfona nawet w nocy, czasami aż do godzin porannych.

Zdarzają się osoby, które kompletnie odcinają się od kontaktów szkolnych czy sąsiedzkich i całe swoje życie przenoszą do Internetu - powiedział Piotr Dyrda, uczeń XL LO w Warszawie.

Do sieci przenoszą się więc tradycyjne problemy. Jednym z nich jest przemoc, która przybiera coraz bardziej wyszukane formy, a co gorsze, dorosłym trudniej jest ją dostrzec.

Klasykiem złych zachowań w Internecie jest krytyka wyglądu, wyszydzanie kogoś ze względu na to, że ktoś uważa, że nie wpisuje się w pewien kanon piękna, że jest zbyt gruby czy zbyt szczupły

- powiedziała Joanna Łukasiewicz, uczennica XL LO w Warszawie.

Jak przyznał wychowawca uczniów, Artur Łukaszewski, takie zachowanie przekłada się na zaburzone poczucie własnej wartości. Osoby, które doświadczyły cyberprzemoc mają tendencję do izolacji, urywania się, boją się nawiązywać kontakty. W skrajnych wypadkach może to nawet doprowadzić do depresji i myśli samobójczych.

Jak walczyć z cyberprzemocą?

Cyberprzemoc to zjawisko, które wciąż się rozwija. Ważne, aby edukować dzieci i młodzież, jak radzić sobie z niewłaściwym zachowaniem w sieci. W jednej z warszawskich szkół nauczyciele zapewnili podopiecznym czterogodzinne warsztaty prowadzone przez specjalistów z zewnątrz.

- Szkoła powinna postawić na jasną politykę dotyczącą zachować przewodowych. Zapobiegajmy cyberprzemocy, integrujmy klasę, uczmy dzieci odpowiedzialnego korzystania z sieci. Zachęcamy także do korzystania z materiałów znajdujących się na naszej stronie - powiedziała Marta Witkowska, ekspert ds. edukacji cyfrowej NASK.

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna to program publicznej sieci telekomunikacyjnej dającej szkołom w całej Polsce możliwość połączenia do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego Internetu. Jednym z celów programu jest też promowanie zasad bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowej.

- Internet bezpieczny to taki, który pozwala ograniczyć kontakt uczniów z materiałami szkodliwymi, nielegalnymi, takimi jak np. pornografia w sieci czy zachowania przemocowe- powiedziała Marta Witkowska, ekspert ds. edukacji cyfrowej NASK.

Kluczowe zostaje pytanie, gdzie sięgać po pomoc, gdy już jesteśmy ofiarami cyberprzemocy?

- Takich instytucji świadczących pomoc jest już trochę. Wiemy, że mają duże obłożenie. Jeśli chodzi o dzieci i młodzież, jest telefon zaufania (116111), tam są specjaliści, którzy 24/7 świadczą pomoc, służą porada i jeśli jest potrzeba, interweniują. Jest też taki telefon dla dorosłych, którzy chcieliby się czegoś dowiedzieć (800100100) - powiedziała Anna Borkowska, ekspert ds. edukacji cyfrowej NASK.

Czym dokładnie jest cyberprzemoc? Co może zrobić człowiek, który czuje się pokrzywdzony i chciałby zasięgnąć pomocy? Zobaczcie wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Mel B w poruszającym spocie dotyczącym przemocy domowej. Dlaczego gwiazda Spiece Girls chce nagłaśniać temat?

Weronika Rosati wniosła skargę do Trybunału Praw Człowieka. "Przemoc domowa karmi się milczeniem"

Jak uwolnić się od toksycznej matki? Psychoterapeuta: "Łatwiej opowiada się o przemocowym ojcu"

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości