Badania pokazują, że prawie 80 procent młodych użytkowników sieci było świadkiem hejtu, mowy nienawiści, nękania, a co piąty nastolatek doświadczył cyberprzemocy osobiście. Przemoc w Internecie to temat poruszany w ramach cyklu edukacyjnego "Bezpieczni w sieci z OSE". Jak chronić dziecko przed internetową agresją oraz, w jaki sposób reagować, gdy padnie ono ofiarą ataku w sieci? Na te pytania odpowiedziała nam Anna Borkowska, ekspert ds. edukacji cyfrowej NASK, Zespół Programów Edukacyjno-Informacyjnych
Walka z cyberprzemocą
Po urządzenia mobilne sięgają coraz młodsze dzieci. Ponad 60 procent maluchów w wieku od 6 miesięcy do 6,5 roku korzysta z tabletów czy smartfonów. Przeciętny nastolatek spędza w Internecie ponad 4 godziny dziennie, a w czasie pandemii od 8 do 12 godzin każdego dnia. Prawie co dziesiąty nastolatek korzysta ze smartfona nawet w nocy, czasami aż do godzin porannych.
Zdarzają się osoby, które kompletnie odcinają się od kontaktów szkolnych czy sąsiedzkich i całe swoje życie przenoszą do Internetu - powiedział Piotr Dyrda, uczeń XL LO w Warszawie.
Do sieci przenoszą się więc tradycyjne problemy. Jednym z nich jest przemoc, która przybiera coraz bardziej wyszukane formy, a co gorsze, dorosłym trudniej jest ją dostrzec.
Klasykiem złych zachowań w Internecie jest krytyka wyglądu, wyszydzanie kogoś ze względu na to, że ktoś uważa, że nie wpisuje się w pewien kanon piękna, że jest zbyt gruby czy zbyt szczupły
- powiedziała Joanna Łukasiewicz, uczennica XL LO w Warszawie.
Jak przyznał wychowawca uczniów, Artur Łukaszewski, takie zachowanie przekłada się na zaburzone poczucie własnej wartości. Osoby, które doświadczyły cyberprzemoc mają tendencję do izolacji, urywania się, boją się nawiązywać kontakty. W skrajnych wypadkach może to nawet doprowadzić do depresji i myśli samobójczych.
Jak walczyć z cyberprzemocą?
Cyberprzemoc to zjawisko, które wciąż się rozwija. Ważne, aby edukować dzieci i młodzież, jak radzić sobie z niewłaściwym zachowaniem w sieci. W jednej z warszawskich szkół nauczyciele zapewnili podopiecznym czterogodzinne warsztaty prowadzone przez specjalistów z zewnątrz.
- Szkoła powinna postawić na jasną politykę dotyczącą zachować przewodowych. Zapobiegajmy cyberprzemocy, integrujmy klasę, uczmy dzieci odpowiedzialnego korzystania z sieci. Zachęcamy także do korzystania z materiałów znajdujących się na naszej stronie - powiedziała Marta Witkowska, ekspert ds. edukacji cyfrowej NASK.
Ogólnopolska Sieć Edukacyjna to program publicznej sieci telekomunikacyjnej dającej szkołom w całej Polsce możliwość połączenia do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego Internetu. Jednym z celów programu jest też promowanie zasad bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowej.
- Internet bezpieczny to taki, który pozwala ograniczyć kontakt uczniów z materiałami szkodliwymi, nielegalnymi, takimi jak np. pornografia w sieci czy zachowania przemocowe- powiedziała Marta Witkowska, ekspert ds. edukacji cyfrowej NASK.
Kluczowe zostaje pytanie, gdzie sięgać po pomoc, gdy już jesteśmy ofiarami cyberprzemocy?
- Takich instytucji świadczących pomoc jest już trochę. Wiemy, że mają duże obłożenie. Jeśli chodzi o dzieci i młodzież, jest telefon zaufania (116111), tam są specjaliści, którzy 24/7 świadczą pomoc, służą porada i jeśli jest potrzeba, interweniują. Jest też taki telefon dla dorosłych, którzy chcieliby się czegoś dowiedzieć (800100100) - powiedziała Anna Borkowska, ekspert ds. edukacji cyfrowej NASK.
Czym dokładnie jest cyberprzemoc? Co może zrobić człowiek, który czuje się pokrzywdzony i chciałby zasięgnąć pomocy? Zobaczcie wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Weronika Rosati wniosła skargę do Trybunału Praw Człowieka. "Przemoc domowa karmi się milczeniem"
Jak uwolnić się od toksycznej matki? Psychoterapeuta: "Łatwiej opowiada się o przemocowym ojcu"
Autor: Nastazja Bloch