przestępstwo

  przestępstwo

  23-letni mieszkaniec podwarszawskiego Piaseczna w czasie rodzinnej awantury miał zamordować zaledwie 2-miesięcznego pieska. Podejrzanego udało się wskazać dzięki wezwaniu sąsiadów. Mężczyzna, który był już wcześniej notowany, trafił do aresztu. Za znęcanie się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem

  W gminach Jedlińsk i Stara Błotnica ktoś pozbawia palców okoliczne psy, wykorzystując do tego najprawdopodobniej narzędzia ogrodowe. Mieszkańcy są przerażeni. Policja wyznaczyła nagrodę za pomoc w znalezieniu przestępców.

  Wyniki badań Fundacji "Dajmy Dzieciom Siłę" są przerażające, aż 7 procent dzieci w Polsce doświadczyło fizycznego wykorzystania seksualnego przez dorosłych. Jak walczyć z pedofilią, na co zwrócić uwagę i co powinno niepokoić rodziców? O działaniach i trikach przestępców opowiedziały nam nadkomisarz Małgorzata oraz Marta Skierkowska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

  O łapówkach mówi się coraz mniej, ale to zjawisko wciąż nie ustępuje. W zeszłym roku Policja ujawniła ponad 23 tysiące przestępstw korupcyjnych, z czego ponad 5 tys. łapówek wręczonych zostało na Śląsku. Liderem w tym regionie okazał się Bytom. Dlaczego to właśnie tam występuje tyle przestępstw? O tym opowiedział nam insp. dr Mariusz Ciarka, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji.

  Sąd zdecyduje o losie 14-latka, który zadzwonił do mieszkanki Żukowa z informacją, że podłożył w jej domu ładunek wybuchowy. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce stwierdzili, że alarm był fałszywy. Czy młodzieńczy wybryk zaważy na przyszłości chłopca? Co grozi za takie żarty?

  Czy życiorysy polskich gangsterów nadają się na scenariusz filmu fabularnego? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z pisarzem Arturem Górskim: "Nie jestem spowiednikiem. Nawet jeśli jestem w jakimś sensie, to ja nie daje rozgrzeszenia. Chodziło mi o to, żeby powiedział prawdę, choćby ona była szokująca" i Krzysztofem Spiechowiczem, reporterem programu "Uwaga!": "Fascynujemy się światem gangsterskim, a tak naprawdę, to ich bogactwo wynikało ze zniszczenia życiorysów innych osób. (...) Te fortuny się brały z nieszczęścia ludzkiego. (...) Dziś "bandyccy celebryci" stają się gwiazdami, co jest przerażające dla mnie". Co fascynuje ludzi w gangsterskim życiu?

  Zapadł wyrok w sprawie nastolatek z Gdańska, które brutalnie pobiły koleżankę. Sąd skazał cztery z nich na pobyt w ośrodkach wychowawczych, jedną z nich na pobyt w ośrodku poprawczym oraz trzy z nich na dozór kuratorski.W czasie ogłaszania wyroku dziewczyny bezczelnie się śmiały. Czy wyrok był zasadny? Jaki jest procent dzieci, które trafiają do ośrodków poprawczych i faktycznie przechodzą reedukację? Czy tego typu ośrodki są wylęgarnią młodocianych przestępców? Gościem Dzień Dobry TVN była kryminolog dr Dagmara Woźniakowska-Fajst.

  To między innymi dzięki technikom kryminalistyki udaje się odkryć sprawców przestępstw. Na czym dokładnie polega ich praca? Czy różni się od tej pokazywanej w amerykańskich serialach kryminalistycznych? Jakie informacje o przestępstwie możemy odczytać z owadów znalezionych na miejscu zbrodni? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN nauczycieli techniki kryminalistycznej: Leszka Koźmińskiego i Pawła Leśniewskiego.

  Profiler zajmuje się sporządzaniem portretów psychologicznych nieznanych sprawców przestępstw, głównie zabójstw. Jak tworzy się profil mordercy? O specyfice tego zawodu mówili goście Dzień Dobry TVN: profiler Jan Gołębiowski z Centrum Psychologii Kryminalnej i dziennikarka Justyna Kopińska. Czy praca polskiego profilera wygląda tak, jak pokazują to w filmach?

  W minionym tygodniu cztery młode osoby - trzech mężczyzn i jedna kobieta - porwały, uwięziły i brutalnie zgwałciły osiemnastolatka z Gdańska. Co sprawia, że młodzi ludzie dopuszczają się czynów okrutnych i przestępczych? O to zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: psychiatrę dr Maję Polikowską-Herman i Jana Gołębiowskiego z Centrum Psychologii Kryminalnej.

  Są nowe zarzuty wobec oskarżanego o przestępstwa seksualne na nieletnich Krystiana W., znanego jako „Krystek”. Ich spectrum jest dość szerokie, od nękania, przez zmuszanie do prostytucji, do gwałtu. Liczba ofiar „Krystka" wzrosła do 20 osób. Czy może być ich jeszcze więcej? Co grozi oskarżonemu? Z Grażyną Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  Sejm uchwalił ustawę, która przywiduje utworzenie rejestru przestępców seksualnych. Składałby się on z dwóch części. Lista z dostępem ograniczonym i zestawienie publiczne. Tego typu rozwiązania mają zastosowania choćby w Stanach Zjednoczonych. Czy projekt przyjmie się również w Polsce? Od czego będzie zależało, czy osoba, która popełniła przestępstwo zostanie wpisana do rejestru? O tym, czy tego typu rozwiązania mogą być skuteczną walką z pedofilią rozmawialiśmy z seksuologiem dr Andrzejem Depko i posłem Kukiz’15 Tomaszem Rzymkowskim.

  Obowiązujący kodeks karny nie przewiduje kary śmierci. Ma ona jednak swoich zwolenników, którzy, gdy tylko w mediach pojawia się informacja o bestialskim mordzie, chcą jej uwzględnienia w przepisach polskiego prawa karnego. Twierdzą, że po jej wprowadzeniu przestępczość zmaleje. Czy rzeczywiście? Zastanawialiśmy się nad tym z gośćmi Dzień Dobry TVN: Aleksandrą Zielińską z Amnesty International i Maciejem Sopyło z grupy „Horyzont – przeciw karze śmierci” przy Stowarzyszeniu „Polis”.

  To była najbardziej spektakularna kradzież w historii polskiej kryminalistyki. Doszło do niej w lipcu 2015 roku. Konwojent, pracownik firmy ochroniarskiej rozwoził gotówkę do bankomatów. Wykorzystując nieuwagę pozostałych ochroniarzy, odjechał furgonetką pełną pieniędzy. Mężczyzna porzucił samochód i ślad po nim zaginął. Po kilku miesiącach udało się go ująć. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Rzecznika Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji W Poznaniu mł. insp. Andrzeja Borowiaka, by zapytać o przebieg śledztwa i zatrzymania oraz zrabowane pieniądze. Dorota Wellman dowiedziała się również, jak skutecznie może przesłuchać Marcina Prokopa. Obecność inspektora tak podziałała na naszą prowadzącą, że spontanicznie przyznała się do pewnego przestępstwa. Zobaczcie, jakiego.