Koszmarna choroba, która dotyka kobiety. "Pamiętam lekcje religii, gdzie zemdlałam z bólu"

Jak wygląda codzienne życie z endometriozą?
Historie Endopolek
Źródło: Dzień Dobry TVN

Endometrioza to choroba, która dotyka jedną kobietę na dziesięć. Mimo że jest tak powszechna, to wielu lekarzy nie potrafi jej rozpoznać. Chore latami chodzą od lekarza do lekarza w poszukiwaniu pomocy. Jak wygląda życie z endometriozą? Jak ważne dla chorych pań jest wsparcie bliskich? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały endoPolki - Agnieszka Ornoch, Katarzyna Różak oraz Katarzyna Gieroba, prezeska Fundacji EndoPolki.

Endometrioza. Dlaczego kobiety latami czekają na diagnozę?

Choć endometrioza jest dość powszechną chorobą, to lekarze nie zawsze potrafią ją rozpoznać. Ogromna grupa kobiet słyszy od specjalistów "że taka ich uroda". Katarzyna Gieroba, prezeska Fundacji Endopolki wyznała, że na diagnozę czekała 13 lat. - Od pierwszych tak naprawdę bardzo typowych objawów endometriozy, jak bolesne miesiączki. W moim przypadku to nie była ulga, bo ja żyłam przez ten czas z niepoprawną diagnozą, w momencie, gdy się dowiedziałam o tym, że mam jakąś kolejną chorobę, dla mnie to był ogromny szok i byłam przede wszystkim zbuntowana i czułam bardzo duży żal, że w ogóle coś takiego mi się przytrafiło - powiedziała w Dzień Dobry TVN Katarzyna Gieroba.

Katarzyna Podyma-Różak, która również choruje na endometriozę, zdiagnozowana została po trzech latach. - Choroba była już tak zaawansowana, że jajnik zrósł się z wyrostkiem robaczkowym i podczas usunięcia wyrostka robaczkowego lekarz zdiagnozowali u mnie endometriozę - wyznała i dodał, że również nie poczuła ulgi. - To był rok 2010, wtedy praktycznie w ogóle nie mówiło się o endometriozie, była bardzo niska świadomość i znalezienie specjalisty zajęło mi kolejne siedem lat - tłumaczyła.

- Ja pierwsze objawy miałam w wieku 13 lat i pamiętam lekcje religii, gdzie zemdlałam z bólu, wtedy też wylądowałam w szpitalu, [...], i nikt nie potrafił mnie zdiagnozować. Wszyscy się zastanawiali, dlaczego tak młoda dziewczyna ma tak dużą torbiel Myślę, że to były te pierwsze objawy, które zostały potwierdzone dopiero w 2012 roku. Wtedy miałam pierwszą swoją operację. Więc też zajęło to około 10 lat - wyznała Agnieszka Ornoch, choruje na endometriozę.

Wokół endometriozy narosło wiele mitów. Mówi się, że chora kobieta nie ma szans na zajście w ciążę. Pojawiają się też głosy, że po urodzeniu dziecka choroba "znika". - Nie lubię łączyć endometriozy z niepłodnością. Faktycznie tak jest, że endometrioza bardzo utrudnia zajście w ciążę, ale często jest tak, że kobiety, które mają bolesne miesiączki, nie szukają przyczyny tych bolesnych miesiączek, boją się, że zostanie u nich wykryta endometrioza i mówią wręcz, że nie chcą mieć dzieci, więc po co się leczyć. Uważam, że to łączenie endometriozy z niepłodność nie do końca dobrze robi - stwierdziła Katarzyna Podyma-Różak.

Jak endometrioza zmienia życie?

- W 2017 roku miałam operację ratującą życie. Wtedy, jak dostałam drugą szansę, to postanowiłam zmienić w swoim życiu wszystko. Odeszłam z korporacji, zajęłam się jogą, prowadzę studio jogi. Oczywiście sposób odżywiania, sen regeneracja, wszystko to ma ogromne znaczenie. Dla mnie taką ogromną zmianą była akceptacja, oczywiście to są długie tygodnie terapii, ale w momencie, kiedy ja wcześniej byłam w walce. Jak się dowiedziałam, że choruję na endometriozę, to walczyłam, czułam taki gniew, złość na swoje ciało, że ono nie jest takie, jakie chciałam, żeby było, że nie spełnia moich oczekiwań. Kiedy przyszła akceptacja, to za akceptacją przyszła ulga, pogodzenie się i pomyślałam, że biorę endometriozę za rękę i idę z nią przez życie - wyjaśniła Agnieszka Ornoch.

W walce z endometriozą - poza akceptacją choroby - bardzo ważne jest wsparcie. - Często mówię, że gdyby nie inne endoPolki to nie byłoby tej fundacji i nie byłoby mnie w tym miejscu. To jakie ja wsparcie otrzymałam na samym początku, pomimo tego, że to było ok. 5 lat temu i nie było aż tak dużo kont na Instagramie prowadzonych przez endoPolki, ale te poszczególne osoby, które już wtedy mogłam znaleźć, przeogromnie mi pomogły i myślę też, że w tamtym momencie chciałam się w jakiś sposób odwdzięczyć. Po pierwsze chciałam zbudować taką społeczność, taką bezpieczną przestrzeń, w której młode kobiety, też nastolatki, które dopiero co mają pierwsze objawy, żeby znalazły tę pomoc, nie musiały tak szukać po omacku, tak jak my to robiłyśmy - Katarzyna Gieroba, prezeska Fundacji EndoPolki.

Co się zmieniło w podejściu do endometriozy? Czy wiemy o niej więcej? Gdzie kobiety mogą szukać pomocy? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Reportaż "Czarno na białym" "Taka twoja uroda". Poruszające rozmowy Katarzyny Górniak i Magdy Łucyan z kobietami, ktore chorują na endometriozę. Oglądaj w TVN24GO.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości