"Taka pani uroda". Endometrioza, czyli choroba 3 milionów Polek. Co powinieneś o niej wiedzieć?

3 miliony Polek zmaga się z tą chorobą. Czym jest endometrioza?
"Taka pani uroda", czyli choroba 3 milionów Polek
Źródło: Dzień Dobry TVN

300 milionów kobiet na całym świecie, w tym prawie 3 miliony w Polsce, choruje na endometriozę. Panie mają bardzo bolesne miesiączki, często też problemy jelitowe czy migreny. Lekarze rozkładają ręce, gdy nie potrafią postawić trafnej diagnozy, i zwykle mówią wówczas: "taka pani uroda". Poznaj historie endokobiet, które wystąpiły w reportażu Dzień Dobry TVN.

Prawdziwe oblicze endometriozy

Zdaniem Piotra Adamczyka, gdyby na tę chorobę zapadali mężczyźni, to o endometriozie świat wiedziałby dużo więcej.

- Poznaję coraz więcej wzruszających historii endokobiet, bo tak same siebie nazywają. Jedną z nich jest moja żona - powiedział Piotr Adamczyk w reportażu.

Karolina Szymczak wyznała, że 13 lat czekała na właściwą diagnozę. - W tej chwili z chorobą funkcjonuję już lat 16. W zasadzie cierpiałam od pierwszej miesiączki. To był bardzo, bardzo mocny ból. Taki ból, który czasami doprowadzał do tego, że mdlałam. Nie miałam wsparcia w domu. Moja mama też bardzo cierpiała z miesiączką, ale myślała, że tak musi być. Jak patrzyła na mnie, to później byłam nazywana hipochondryczką - wspominała aktorka i prezeska EndoMe.

Czym jest endometrioza? To zagadnienie wyjaśniła dr n. med. Joanna Jacko, ginekolożka i ekspertka ds. diagnostyki endometriozy.

- Endometrium, czyli błona śluzowa, która fizjologicznie jest w jamie macicy, znajduje się poza nią. Czyli może być na narządach rodnych, na jelitach, na pęcherzu moczowym, w obrębie całej miednicy i jamy brzusznej, a także poza nią, czuli np. w płucach. Najczęściej jednak znajduje się w miednicy. Wygląda to mniej więcej tak, że powoduje zrosty, powstawanie guzów czy torbieli. Jak zaglądamy laparoskopem, to wygląda to tak, jakby ktoś tam wpuścił jakiś preparat sklejający, zlepiający wszystkie narządy ze sobą. Wszystko jest nieruchome, usztywnione. Każda ta tkanka wywołuje stan zapalny, co przekłada się od razu na powstawanie dużych dolegliwości bólowych - wskazała dr n. med. Joanna Jacko.

Diagnostyka endometriozy

Wiele kobiet przez lata nie wie, że choruje właśnie na endometriozę. Dlaczego ta dolegliwość jest tak trudna do zdiagnozowania?

- Diagnostyka jest trudna, a do tego dochodzi brak zaufania do zgłaszanych przez pacjentki objawów. Jeżeli ból powoduje, że wołamy pogotowie albo zgłaszamy się na SOR. Jeżeli ból wycina nas z funkcjonowania społecznego, to znaczy, że nie jest to normalne - powiedziała ginekolożka.

Oprócz leczenia farmakologicznego i operacyjnego w edometriozie bardzo ważna jest dietoterapia.

- Pacjentki są coraz bardziej świadome, że nie tylko leczenie, ale też dieta jest tutaj kluczowym czynnikiem, tym bardziej że pacjentki często nie mają wdrażanych hormonów i zostaje im tak naprawdę tylko dieta, ewentualnie suplementacja, która wspomaga działanie przeciwzapalne. Najzdrowszą na ten moment dietą jest dieta śródziemnomorska, ponieważ nie ma efektów ubocznych, a może dać wiele takich bardzo fajnych aspektów prozdrowotnych. Endometrioza jest chorobą, która ma duże podłoże prozapalne - przyznała dietetyczka Monika Królak-Wasilewska.

Katarzyna Podyma-Różak także zmaga się z endometriozę. Jest autorką projektu "Taka pani uroda". Jak wyznała, w przeszłości odwiedziła około 20 lekarzy i żaden z nich nie potrafił powiedzieć, co jej dolega. Jak choroba zmieniła jej życie?

- Wprowadziła do mojego życia wiele złego, ale też wiele dobrego. Zaczęłam się lepiej odżywiać, więcej ćwiczyć i zdrowiej żyć - powiedziała Kasia.

Cały reportaż znajdziesz w materiale wideo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości