W Warszawie wykryto zmutowany szczep groźnego wirusa. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega

Strzykawki
Wykryto zmutowany szczep wirusa polio. Może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia
Źródło: Bruno/Pixabay

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu wirusa polio w warszawskich ściekach. Jest to groźny patogen, który nie był obecny w Polsce od 1984 roku. Jego obecność wykazała próbka pobrana ze ścieków komunalnych.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

DD_20241119_Newsy_1_REP
Wiadomości z kraju i ze świata
Źródło: Dzień Dobry TVN

Zmutowany patogen polio w warszawskich ściekach

W listopadzie wykryto zmutowanego wirusa polio. Nie ma obecnie zachorowań, jednak istnieje ryzyko, że może być on niebezpieczny dla osób niezaszczepionych. Jest to "sytuacja alertowa", jak określił to dr Grzesiowski. Wykryty patogen nie jest wirusem szczepionkowym, co może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia.

- Przeszedł wiele mutacji, czyli przechodził z osoby na osobę. Nie jest więc szczepem osłabionym, wykorzystywanym w szczepionkach. To szczep, który może wywołać poliomyelitis (choroba Heinego-Medina), ostre zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, nagminne porażenie dziecięce - powiedziała dr n. med. Magdalena Wieczorek.

Na podstawie wyników badań, Państwowa Inspekcja Sanitarna podjęła decyzję o rozszerzeniu analizy ścieków w Warszawie. Dodatkowo, zintensyfikowano kontrolę nad przypadkami ostrych porażeń wiotkich u dzieci do 15. roku życia. Aktualizacja zapasów szczepionek przeciwko poliomyelitis również została przeprowadzona, a liczba dzieci niezaszczepionych przeciwko polio w stolicy została oszacowana. Informacja o konieczności dopełnienia szczepienia przeciwko temu patogenowi została przekazana do placówek medycznych. Państwowa Inspekcja Sanitarna poinformowała również, że szkoły dołączyły do akcji informacyjnej na temat potrzeby dopełnienia szczepień.

GIS podejmuje środki ochronne - szczepienia na polio

Dwa ostatnie przypadki zachorowań na tzw. dziki wirus poliomyelitis w Polsce odnotowano w latach 1982 i 1984. Ze względu na ciągłe występowanie tej choroby w Azji i Afryce, prowadzony jest jednak stały nadzór nad przypadkami porażeń wiotkich oraz badania ścieków komunalnych.

Główny Inspektor Sanitarny, krajowy konsultant ds. chorób zakaźnych oraz krajowy konsultant ds. epidemiologii wydali wspólny komunikat na temat wyników analiz próbek ścieków z Warszawy. W komunikacie podkreślono, iż brak jest skutecznych leków na wirusa poliomyelitis, a leczenie ogranicza się do łagodzenia objawów. Wskazano, że aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, konieczne jest osiągnięcie co najmniej 95-procentowego poziomu zaszczepienia dzieci i młodzieży. W roku 2023, jak zaznaczają eksperci, wskaźnik zaszczepienia dzieci w wieku trzech lat w Polsce wynosił 86 procent.

W związku z tym wydano apel: "apelujemy do personelu medycznego oraz rodziców i opiekunów dzieci, które nie zostały zaszczepione lub nie ukończyły pełnego cyklu szczepień przeciw poliomyelitis, o uzupełnienie brakujących szczepień".

- W Polsce szczepienia przeciwko poliomyelitis są obowiązkowe (finansowane z budżetu Ministra Zdrowia). Wykonuje się je w 3-4 i 5-6 miesiącach życia; uzupełniająco w 16-18 miesiącu życia. Dawka przypominająca przypada w 6. roku życia - przypomina TVN24.

Więcej przeczytasz na TVN24

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości