Koronawirus

Odszkodowania za skutki uboczne szczepień przeciw COVID-19. Kto i ile może dostać?

Koronawirus

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Radio Zet
Dwie osoby wspierające się nawzajem, trzymające się za ręce

Po szczepieniu na koronawirusa wiele osób doświadczyło niepożądanych odczynów poszczepiennych. Rekompensata za powikłania zostanie wypłacona z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych. Projekt nowelizacji ustawy został przyjęty przez rząd i od 12 lutego będzie można ubiegać się o odszkodowanie. Komu przysługuje?

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych ma zapewnić bezpieczeństwo osobom, które doświadczyły tzw. NOP-u, czyli negatywnych odczynów poszczepiennych. Zjawisko to stanowi zaledwie promil w stosunku do liczby wykonanych szczepień, ale się zdarza.

COVID-19

Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudniaDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Odszkodowanie za skutki szczepienia

Zgodnie z ustawą świadczenie kompensacyjne będzie uzyskiwane poprzez decyzję administracyjną Rzecznika Praw Pacjenta na wniosek pacjenta w ciągu maksymalnie 60 dni. Będzie to zryczałtowana kwota zależna od czasu hospitalizacji spowodowanej negatywnym odczynem poszczepiennym.

Najniższa kwota to 3 tysiące złotych, a najwyższa - 100 tysięcy złotych. Ile pieniędzy i za jaki okres hospitalizacji można otrzymać?

  • 3 tys. zł w przypadku obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego;
  • 10 tys. zł w przypadku hospitalizacji w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego trwającej krócej niż 14 dni;
  • od 10 tys. zł do 20 tys. zł w przypadku hospitalizacji trwającej od 14 dni do 30 dni;
  • od 21 tys. zł do 35 tys. zł w przypadku hospitalizacji trwającej od 31 dni do 50 dni;
  • od 36 tys. zł do 50 tys. zł hospitalizacji trwającej od 51 dni do 70 dni;
  • od 51 tys. zł do 65 tys. zł hospitalizacji trwającej od 71 dni do 90 dni;
  • od 66 tys. zł do 89 tys. zł hospitalizacji trwającej od 91 dni do 120 dni.

Źródłem finansowania mają być przede wszystkim wpłaty na rachunek bankowy funduszu pozyskiwane od firm farmaceutycznych, które zawarły umowę na dostawę produktu niezbędnego do przeprowadzenia obowiązkowych ochronnych szczepień ze Skarbem Państwa. Drugim źródłem finansowania ma być fundusz przeciwdziałania COVID-19.

Szczepienie na COVID-19 a NOP. Komu zostanie przyznana kompensata?

Odszkodowanie, czyli kompensata, ma zostać przyznana osobom, u których pojawił się NOP, czyli negatywny odczyn poszczepienny lub przeszły wstrząs anafilaktyczny.

W zależności od objawów i długości czasu hospitalizacji przyznawane będą różne kwoty odszkodowań. Minimalny czas, za który będą przyznawane pieniądze wynosi 14 dni. Jeśli z wyniku wystąpienia odczynu będzie trzeba spędzić w szpitalu powyżej 120 dni, to rekompensata będzie wynosiła nawet 100 tysięcy złotych. Za okres minimalnej hospitalizacji (14 dni) przysługiwać będzie 10 tysięcy złotych.

Zobacz wideo: Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego Źródło: Dzień Dobry TVN

- Niezależnie od tego, kiedy ta ustawa będzie uchwalona, to wszystkie sytuacje związane z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi będą rekompensowane - niezależnie od tego, czy miały miejsce przed wejściem ustawy w życie, czy po wejściu- zapewniał Minister Zdrowia Adam Niedzielski. W tym przypadku oznacza to, że prawo będzie działało wstecz.

Kiedy rusza nabór wniosków i jak je złożyć?

Od 12 lutego 2022 r. można składać wniosek do Rzecznika Praw Pacjenta o przyznanie świadczeń kompensacyjnych z powodu wystąpienia negatywnego odczynu poszczepiennego po przyjęciu preparatu przeciwko COVID-19. Wniosek należy złożyć do Rzecznika Praw Pacjenta, wzór zostanie dopiero ogłoszony. Można go złożyć w ciągu roku od ostatniego dnia, w którym było się pod obserwacją lub hospitalizowanym. Ponadto, złożenie wniosku kosztuje - opłata wynosi 200 zł i zostanie zwrócona, jeżeli świadczenie kompensacyjne zostanie przyznane. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Radio Zet

Źródło zdjęcia głównego: SeventyFour/Getty Images

Pozostałe wiadomości