Warunkiem przyjęcia do miejskiego żłobka jest objęcie dziecka wszystkimi obowiązkowymi szczepieniami. Uchwałę w tej sprawie przyjęli częstochowscy radni. To trzeci raz, kiedy rada miasta podjęła taką decyzję. Dwie poprzednie zostały uchylone przez wojewodę.
Polska Akademia Nauk apeluje do pracowników oświaty o przyjmowanie szczepionek. W opinii środowiska naukowego pojawia się również alternatywa dla nauczycieli, którzy nie będą chcieli się zaszczepić. Nie dla wszystkich jednak będzie ona korzystna.
Szczepienia przeciw COVID-19 będą obowiązkowe dla lekarzy i pracowników placówek opiekuńczych - tak zapowiedział prezydent Francji. Jak dodał, osoby zaszczepione mogą liczyć na benefity. Czy w Polsce rząd rozważa podobne przepisy?
Tylko dzieci, które mają zaświadczenie o odbytych szczepieniach obowiązkowych, będą mogły być przyjmowane w przyszłym roku do publicznego żłobka i przedszkola. Tak zakłada projekt ustawy, który został przegłosowany w Senacie i skierowany do Sejmu. Nowe przepisy zgodnie poparli senatorowie wszystkich opcji politycznych. Kto będzie wydawać zaświadczenia?
Parlament pracuje nad tzw. ustawą covidową. Niektórzy publicyści uważają, że jej zapisy wydają się być niepokojące, ponieważ mogą zmuszać do przyjęcia szczepionki na koronawirusa. Czy rzeczywiście należy się w nich doszukiwać takiego obowiązku? O komentarz poprosiliśmy adwokat, Elizę Kunę.
Gdyby szczepionka przeciwko COVID-19 była dostępna, skorzystałoby z niej 37 proc. Polaków. 28 proc. jest przeciwnego zdania. Takie wyniki przynosi przeprowadzone w czerwcu badanie. Czy szczepienia będą obowiązkowe? Wiceminister zdrowia zapewnia, że wszystkie dopuszczone przez resort mają potwierdzoną wartość medyczną.
Szczepienia to temat, który budzi ogromne emocje i kontrowersje. Posłowie ruchu Kukiz'15 powołali sejmowy zespół ds. bezpieczeństwa programu szczepień ochronnych, którego celem ma być doprowadzenie do dialogu na temat szczepień. Naszymi gośćmi byli: Izabela Filc-Redlińska, autorka książki o szczepieniach i socjolog, dr Tomasz Sobierajski. Czy na ten temat można w ogóle rozmawiać bez emocji?