Kiedy brak snu nie wpływa na nasze zdrowie?
Najdłużej zdrowy człowiek nie spał 11 dni i 25 minut. To udokumentowany przypadek, a rekord ten, jak informuje serwis livescience.com, padł w 1963 roku. Ustanowił go 17-letni Randy Gardnera w ramach projektu naukowego w kalifornijskiej szkole średniej.
Pojawiały się kolejne zgłoszenia rekordów, które nie zostały jednak uznane ze względu na brak odpowiedniej dokumentacji. Komisja Księgi Rekordów Guinnessa w 1997 roku zdecydowała, że nie będzie już przyjmować kolejnych wniosków o wpis rekordu, ze względu na niebezpieczeństwa, które są z tym związane.
Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaznaczają, że brak odpowiedniej ilości snu może doprowadzić do cukrzycy, chorób serca, otyłości, depresji. Eksperci zalecają, żeby czas ciągłego snu u osoby dorosłej wynosił od 6 do 8 godzin w stałych odstępach.
Jak zaznacza dr Oren Cohen, specjalista medycyny snu ze szpitala Mount Sinai w Nowym Jorku, po dobie bez snu pojawiają się trudności w odróżnianiu czuwania i snu. To znaczy, że "człowiekowi wydaje się, że czuwa, podczas gdy aktywność jego mózgu sygnalizuje, iż jest na pograniczu snu". Badacz nazywa ten stan intruzją snu lub mikrosnem. - Trudno by mi było uwierzyć, że ktoś może nie spać dłużej niż 24 godziny bez takich epizodów - powiedział Cohen.
- Sen bierze górę, mózg nieuchronnie zasypia. Jeśli człowiek mówi nam: "Nie spałem od tygodnia", to jest praktycznie niemożliwe - dodał dr Alon Avidan, prowadzący Centrum Zaburzeń Snu na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.
Badania nad snem
W 2019 roku w czasopiśmie "Nature and Science of Sleep" opublikowano badania, z których wynika, że czujność i skupienie mogą nie zmieniać się przez 16 godzin bez snu. Później koncentracja i uwaga pogarszają się, głównie u osób cierpiących na chroniczną bezsenność.
Natomiast w badaniach z 2000 roku wskazano, że pozostawanie w stanie czuwania przez 24 godziny zmniejsza koordynację ręka-oko w takim stopniu, jak promil alkoholu we krwi. Czas reakcji wydłuża się, uboższe są umiejętność podejmowania decyzji, pamięć i uwaga, zakłócone są poszczególne zmysły.
Cleveland Clinic podkreśla, że po 36 godzinach snu mogą pojawić się zaburzenia równowagi hormonalnej, spowolniony metabolizm czy problemy z ciśnieniem krwi. Zaś po 72 godzinach bezsenności pojawia się niepokój, stany depresyjne, a nawet halucynacje.
Problemy w pracy związane z brakiem snu
Brak snu wpływa na uczucie wypalenia zawodowego, popełnianie błędów, czy na impulsywność w stresowych sytuacjach w miejscu pracy. Szczególnie narażone na to są osoby pracujące w zmiennych porach. Osoby niedosypiające zaciągają swego rodzaju dług, zaznacza dr Alon Avidan. Do odrobienia jednej godziny straconego snu potrzeba przespać aż osiem pełnych godzin.
Życie w ciągłym lęku: czy usnę?
Więcej na ten temat przeczytasz w serwisie TVN24.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak poradzić sobie z bezsennością?
- Rośnie ci brzuch i nie wiesz dlaczego? Poznaj możliwe przyczyny
- Bezsenność masowym problemem Polek. Jak sobie z nim radzić? "Ratowanie się ziołami jest tylko czasowe"
Autor: Daria Pacańska/kw
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: iz ustun/Getty Images