Wiele osób zastanawia się dlaczego tyje, choć nawyki żywieniowe i poziom ruchu się nie zmieniły. Specjaliści z portalu Eat This, Not That tłumaczą, że może mieć to związek z aspektami medycznymi. Jakie zdrowotne przyczyny mogą powodować m.in. rosnący brzuch?
Niekontrolowane przybieranie na wadze
Przybieranie na wadze, szczególnie w sposób niekontrolowany, wcale nie musi być związane ze zmianą trybu życia. Może się okazać, że będzie potrzebna konsultacja z lekarzem. Specjaliści alarmują, że tycie w wielu przypadkach związane jest z zaburzeniami endokrynologicznymi.
Magdalena Chorzewska o depresji
Magdalena Chorzewska o depresji
Jednym z powodów, które mogą wpłynąć na naszą wagę, jest niedoczynność tarczycy. To schorzenie przez długi czas rozwija się bez uciążliwych objawów. Ewentualne dolegliwości tłumaczymy stresem i przemęczeniem. Tycie jest jednak jednym z najbardziej charakterystycznych objawów niedoczynności.
Depresja również może być przyczyną problemów ze zdrowiem fizycznym. Dziś już wiemy, że należy natychmiast podjąć leczenie, ponieważ zaniechanie może skutkować wystąpieniem poważnych chorób, nawet tych zagrażających życiu. Osoby chore na depresję mogą tracić apetyt lub zajadać problemy. Takie zaburzenia prowadzą do otyłości, bulimii, chorób układu krążenia czy cukrzycy.
Stres i brak snu wpływają na wagę
Badania dowodzą, że na przybieranie na wadze wpływ ma również palenie papierosów. 90 proc. palaczy cierpi z tego powodu, a jest to związane ze zmianą procesów metabolicznych. Nałóg pochłania do 500 kalorii dziennie. Po jego porzuceniu wiele osób zaczyna podjadać, co jest związane z koniecznością zajęcia czymś rąk.
Ważnym czynnikiem, którego nie należy bagatelizować, jest stres. Spora część społeczeństwa go zajada, a przy długotrwałym niepokoju metabolizm spowalnia. Warto też zadbać o dobry sen. W trakcie odpoczynku wydzielane są kluczowe dla funkcjonowania organizmu hormony. Bezsenność niekorzystnie wpływa na pracę mózgu, a to generuje np. nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji oraz skłonność do wystąpienia zaburzeń psychicznych i uzależnień.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Magda Masny radzi, jak przetrwać jesienną chandrę. "To się kiedyś nazywało herbatką na melancholię"
- Bovska od 7 lat stara się o dziecko. "Musiałam mierzyć się z nastawieniem Kościoła"
- Urodził się bez penisa. Leczenie proponowane przez lekarzy budzi kontrowersje
Autor: Daria Pacańska
Źródło: zdrowie.wprost.pl
Źródło zdjęcia głównego: Aleksandra Shamomina/Getty Images