Gwiazdy

Bovska od 7 lat stara się o dziecko. "Musiałam mierzyć się z nastawieniem Kościoła"

Gwiazdy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Bovska szczerze o in vitro
Bovska szczerze o in vitro Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Temat in vitro budzi ogromne emocje, dlatego wiele par, które decydują się na tę metodę, wstydzi się o niej mówić głośno. Na szczęście, głosy znanych i lubianych sprawiają, że podejście do tego rodzaju zapłodnienia powoli się zmienia. Jedną z publicznych osób, które zdecydowały się poruszyć tę kwestię, jest Bovska, czyli Magda Grabowska-Wacławek. Wokalistka w Dzień Dobry TVN opowiedziała o swoich doświadczeniach i walce o dziecko.

Bovska o staraniach o dziecko

Bovska od wielu lat, niestety nieskutecznie, poddaje się procedurom in vitro. Artystka w końcu postanowiła opowiedzieć o swoich doświadczeń. Zapisem tego, co przeżyła, będzie jej najnowszy klip i singiel - "Wielka cisza", które będą miały premierę już w najbliższy wtorek, 25 października. - Zrealizowałyśmy z reżyserką Magdaleną Zielińską klip na ten temat, czyli na temat niepłodności i zmaganiem się z niespełnionym marzeniem o macierzyństwie - powiedziała w Dzień Dobry TVN Bovska.

Artystka na niektórych ujęciach w teledysku ma ciążowy brzuch. - Przyznam się szczerze, że kiedy pierwszy raz go założyłam, [...], to nogi się pode mną ugięły, lekko - powiedziała. Wokalistka wyznała, że choć piosenka i klip opowiadają o jej własnych doświadczeniach, to zależało jej, aby miały one bardzo uniwersalny wydźwięk. - In vitro jest bardzo "stabuizowanym" tematem (tematem tabu - przyp. red.), chciałam bardzo to przełamać - dodała.

Wokalistka jest zdania, że kobiety, które przechodzą przez tę procedurę, muszą się zmierzyć z ogromną samotnością. - Mało jest w przestrzeni publicznej opowieści na ten temat. Kobiety najczęściej postrzegają ten temat w kategorii porażki osobistej i wydaje mi się, że to jest chyba w tym wszystkim najtrudniejsze - powiedziała artystka.

Dlaczego in vitro budzi tak ogromne kontrowersje?

Osoby, które decydują się na procedurą in vitro wstydzą się o tym mówić. Bardzo często zdarza się, że nie mogą liczyć na pomoc ze strony państwa. Co gorsza, wielu rządzących jest przeciwnych tej metodzie. - Potwornie irytowały mnie nastroje panujące w naszym polskim rządzie związane z tematem in vitro. Na szczęście jest kilka polskich miast, które wspierają program, również finansowo. Trzeba tutaj przyznać, że to są ogromne koszty i nie każdego stać na to leczenie - powiedziała artystka.

Zapłodnienie metodą in vitro potępia również Kościół. Dla artystki, która wywodzi się z chrześcijańskiego środowiska, zmierzenie się z takim podejściem było bardzo trudne. - Nie ma we mnie na to zgody. Nie mam z tym problemu moralnego. Dla mnie to jest jasne, że to jest droga, która jest po prostu leczeniem i która może pomóc kobiecie, [...] zajść w tę ciążę - powiedziała.

Co zdaniem artystki pomoże zmienić myślenie o in vitro? Jakiej reakcji się spodziewa na swój najnowszy utwór? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości