Bezsenność - kobiecy problem Polek. Gdzie leży przyczyna?
Objawy permanentnej bezsenności są często niezauważalne i bagatelizowane. Wśród nich można wymienić zwiększone rozdrażnienie, brak koncentracji, rozproszenie uwagi czy problemy z pamięcią. Sporadyczne "zarwanie nocy" nie powinno nieść za sobą jakichś poważniejszych skutków zdrowotnych, jednak notoryczne kłopoty z zaśnięciem mogą znacznie wpłynąć na komfort życia i przyczynić się do nieprawidłowego funkcjonowania układu trawiennego oraz układu nerwowego, a przy okazji wywołać bóle spowodowane niepotrzebnym napięciem mięśni. To wszystko stanowi preludium do stanów depresyjnych i zaburzeń lękowych.
Co ciekawe, problem, o którym mowa, znacznie rzadziej spotyka mężczyzn. Jakość i długość snu pogarsza się u kobiet zwykle we wczesnym macierzyństwie. Przyczyną jest często nierówny podział obowiązków domowych.
- I badania, i praktyka pokazują, że faktycznie po urodzeniu dziecka zaburzenia cyklu dobowego są zdecydowanie częstsze i bardziej intensywne. (...) Oksytocyna, która pojawia się na początku i później jako hormon więziotwórczy trwa, powoduje, że kobiety są cały czas na takim takim alercie. Jak dziecko się poruszy, to kobiety są przy łóżeczku - wyjaśnia psycholog Sylwia Osada.
Ekspertka dodaje, że matki dysponują znikomym czasem, który mogą poświęcić na odpoczynek i odpowiednie przygotowanie do higienicznego snu.
Sposoby na bezsenność. Co robić, aby obudzić się wyspaną?
Organizm lubi cykliczność i stabilność, dlatego niezwykle ważne jest to, by indywidualnie dobrać i uregulować czas trwania odpoczynku. Konsekwentne przesypianie rekomendowanych minimum 7 godzin (5 godzin w przypadku osób starszych) potrafi zdziałać cuda. - Ratowanie się ziołami czy suplementami jest tylko czasowe - przestrzega Sylwia Osada.
Według psychologa w przypadku wystąpienia problemów z chroniczną bezsennością warto poprosić partnera o ustalenie priorytetów i bardziej sprawiedliwy podział obowiązków. Należy również pamiętać o negatywnym wpływie ekranów i światła niebieskiego na jakość snu. Przed położeniem się do łóżka powinniśmy zrobić sobie kilkugodzinny detoks od telefonów, komputerów i telewizorów.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak wybrać idealną kołdrę na zimę? Ekspertka wymienia najważniejsze parametry
- Dlaczego po przespanej nocy budzimy się zmęczeni? Naukowcy wymieniają 8 powodów
- Skuteczny lek na chrapanie. Co wybrać – plaster, tabletki czy spray?
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Tara Moore/Getty Images