Styl życia

Dlaczego po przespanej nocy budzimy się zmęczeni? Naukowcy wymieniają 8 powodów

Styl życia

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
CNN
Śpiąca kobieta leży na łóżku i przegląda telefon

Śpisz rekomendowaną liczbę godzin, ale mimo tego odczuwasz marazm wstając rano z łóżka? Ze zmęczeniem po przebudzeniu boryka się wiele osób, a przyczyn tzw. bezwładności snu jest minimum osiem. Jak zwalczyć tę uciążliwą przypadłość?

Bezwładność snu - czym jest?

Stan otępienia, spowolnione ruchy, osłabiona wydajność i zdolności poznawcze czy wydłużony czas reakcji na bodźce zewnętrzne - to objawy bezwładności snu, której bardzo często doświadczamy tuż po przebudzeniu. Zjawisko to zazwyczaj trwa od 15 do 60 minut, jednak może przedłużyć się nawet do kilku godzin. Dodatkową przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu jest chroniczne zmęczenie, które towarzyszy nam pomimo przespanej nocy.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Jak poradzić sobie z tym problemem? Warto poznać 8 prawdopodobnych przyczyn zbyt mocnej i wydłużonej bezwładności snu, by następnie je eliminować i tym samym tryskać o poranku pozytywną energią. Okazuje się bowiem, że nie wystarczy spać od 7 do 9 godzin. Liczy się nie tylko ilość, lecz także jakość snu.

8 powodów zmęczenia po przebudzeniu

Pierwszą przyczyną zmęczenia odczuwanego o poranku jest ogólne, chroniczne zmęczenie. I choć brzmi to jak masło maślane, w praktyce nie kłóci się z logiką. Stała bezsilność i wycieńczenie mogą być wynikiem poważnych problemów ze zdrowiem, których nie da się wyleczyć odpowiednią ilością snu i odpoczynku. Mowa np. o anemii czy nieprawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Zmęczenie potęguje kolejne zmęczenie, tworząc tym samym błędne koło. Jedynym sposobem na zwalczenie tego nieprzyjemnego uczucia może być konsultacja u specjalisty.

- Jeśli odczuwasz niewytłumaczalne zmęczenie, ważnym pierwszym krokiem powinna być rutynowa wizyta u lekarza rodzinnego - rekomenduje Jennifer Martin, profesor medycyny w David Geffen School of Medicine na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles i prezes Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu.

Warto również odróżnić zmęczenie od senności, bo choć są często traktowane jako synonim, nie zawsze idą w parze. Czasami natłok myśli towarzyszący człowiekowi podczas dnia jest tak silny, że organizm nie ma przestrzeni na odpoczynek i sił na sen.

- Istnieje wiele czynników wywołujących zmęczenie, ale one niekoniecznie sprawiają, że ludzie czują się gotowi na to, by w danej chwili zasnąć - tłumaczy ekspertka.

Siedzący tryb życia to druga prawdopodobna przyczyna odczuwania zmęczenia po przebudzeniu. Ciało, które dostosowuje się do powolnego i niewymagającego wysiłku rytmu dnia, może przyzwyczaić się do zużywania niskiego poziomu energii, co automatycznie prowadzi do spadku aktywności i zmęczenia.

Wpływ na pogłębioną bezwładność o poranku ma również kondycja psychiczna. Lęk oraz depresja nie są sprzymierzeńcami zdrowo przespanej nocy, tak samo jak nieregularne godziny zasypiania.

- Powszechnie stosowaną praktyką jest opóźnianie momentu zasypiania w weekend. Ludzie często sobie mówią: "Ok, jest piątek wieczorem. Nie muszę jutro rano pracować, więc mogę położyć się trochę później". Kładą się spać później również w sobotę, a następnie zmieniają godziny snu w niedzielę tuż przed powrotem do obowiązków służbowych. To burzy harmonię - wyjaśnia Christopher Barnes, profesor zarządzania na Uniwersytecie Waszyngtońskim, który bada związek między snem a pracą.

Innymi przyczynami odczuwania zmęczenia po przebudzeniu mogą być:

  • odwodnienie;
  • złe środowisko i rutyna - słaba higiena snu, nieświeża pościel, rozpraszające bodźce (telewizor), nieodpowiednia temperatura pomieszczenia oraz przyzwyczajenie organizmu do tego, że w łóżku wykonuje się także czynności niezwiązane ze snem i odpoczynkiem;
  • problemy z osobami śpiącymi obok (np. chrapanie, wiercenie się);
  • przerywany sen.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Hirurg/Getty Images

Pozostałe wiadomości