Po co kobietom testosteron?
Androgeny to grupa hormonów płciowych, występujących zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jak tłumaczyła dr Anetta Karwacka, towarzyszą nam już od okresu dojrzewania, są odpowiedzialne za pojawienie się owłosienia łonowego i pachowego oraz za umożliwienie całego dojrzewania płciowego, a w życiu dorosłym za libido, sny i doznania erotyczne, za siłę mięśniową i gęstość kości. Do grupy androgenów zalicza się także testosteron. Choć kojarzy nam się głównie z mężczyznami, jest także niezbędny do życia kobietom. Dlaczego?
- Jest on kluczowy do tego, żeby prawidłowo miesiączkować, reguluje całą oś przysadkowo-podwzgórzową. Jest kluczowy do tego, żebyśmy miały odpowiednie cechy charakteru i odpowiedni napęd życiowy – powiedziała specjalista ginekolog-położnik.
Niedobór testosteronu u kobiet – co robić?
Z wiekiem u wszystkich kobiet spada poziom testosteronu. Jednym będzie to przeszkadzać, innym nie. Pierwszymi objawami jest obniżenie libido, zmniejszenie popędu płciowego, suchość pochwy oraz brak komfortu w czasie współżycia.
- Wtedy można mierzyć poziom testosteronu. Jeżeli potwierdzimy, że mamy niedobory testosteronu, możemy włączyć małe dawki terapii testosteronowej. Tutaj nie mamy wytycznych co do ilości – podkreśliła nasza rozmówczyni.
Jak dodała, do tej pory nie pojawiły się oficjalne rekomendacje, by walczyć z niedoborem testosteronu u kobiet.
- Nie ma żadnych długotrwałych badań klinicznych, które by oceniały bezpieczeństwo stosowania testosteronu. Nie dysponujemy preparatem zarejestrowanym - zaznaczyła.
Doświadczeni lekarze u pacjentów, którzy walczą z przykrymi dolegliwościami, stosują zatem preparaty off label, czyli poza wskazaniami medycznymi. Wszelkie leki należy jednak zawsze skonsultować ze specjalistą. Preparaty z testosteronem stosowane u kobiet na własną rękę mogą np. utrudniać zachodzenie w ciąży i spowodować uszkodzenie płodu.
Przedawkowanie testosteronu - czym grozi
Co więcej, przedawkowanie preparatu niesie ze sobą poważne konsekwencje.
- Przedawkowanie testosteronu u kobiet ma negatywny wpływ. Może działać prokogennie, jeśli chodzi o raka piersi. Nie powinien też być stosowany u pacjentki w menopauzie - ostrzegła dr n. med. Anetta Karwacka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wojna dezinformacyjna. Ile razy zostaliśmy zaatakowani psychologicznie? "Ludzie dali się zmanipulować"
- Nie wiesz, jak rozpoznać fake newsa? Zrób "test Putina"
- Kilkanaście lat prowadził firmę w Ukrainie. Wszystko zostawił z dnia na dzień. "Pracownicy rano dają znać, że żyją"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News