Zdrowie

Skuteczny lek na chrapanie. Co wybrać – plaster, tabletki czy spray?

Zdrowie

Autor:
Adrian
Adamczyk

Chrapanie jest często bagatelizowane przez wiele osób. Uznawane jest po prostu za dokuczliwy odgłos w czasie spania. Jednak nie można go lekceważyć. Chrapanie może powodować dolegliwości związane z niedoborem tlenu w organizmie w czasie snu. Jest często objawem towarzyszącym poważnej choroby, jaką jest bezdech nocny. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się, jak leczyć tę przypadłość i jaki lek na chrapanie jest najlepszy.

Szukając informacji na temat leczenia chrapania, można dowiedzieć się, że istnieje niejeden lek przeciw chrapaniu. Co istotne, takie lekarstwa mają różnorodną formę – tabletek, plastrów na nos oraz sprayu do gardła. Czy któraś z tych form jest bardziej skuteczna od innych? Czy istnieje skuteczny lek na chrapanie?

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Przyczyny chrapania

Przyczyn chrapania może być wiele i żadnej z nich nie można ignorować. Chrapanie negatywnie wpływa na komfort snu chrapiącego, a także na sen osób przebywających w tym samym mieszkaniu, gdyż głośne odgłosy mogą wybudzać ze snu. Do głównych przyczyn chrapania zalicza się przede wszystkim rozluźnienie struktur tkanek miękkich gardła, co powoduje powstawanie odgłosu chrapania. Specjaliści wskazują, że chrapanie może być wynikiem otyłości, która w związku z nadmiarem tkanek tłuszczowych wokół szyi i wewnątrz gardła wpływa na tkanki miękkie – stają się one wiotkie. Odgłos chrapania może wydobywać się również w czasie zaburzeń związanych z drożnością nosa takich jak katar lub zapalenie zatok. Przyczyną chrapania może być też skrzywienie przegrody nosowej lub przerost migdałków. Wskazuje się również, że chrapanie często występuje u osób, które nadużywają alkoholu oraz papierosów. Wśród powodów chrapania często wymienia się także przyjmowanie niektórych leków, zespół wzmożonego oporu górnych dróg oddechowych, wady w budowie żuchwy oraz obstrukcyjny bezdech senny.

Jakie lekarstwo na chrapanie w nocy wybrać?

Jest kilka sposoów na to, żeby rozprawić się z nocnym chrapaniem. Jednym z rozwiązań jest lek na chrapanie, który można kupić bez recepty. Tego typu produkty mają różną formę – dostępny jest między innymi sprawy na chrapanie do gardła lub nosa. Inną formą dostępną w aptekach bez recepty są tabletki od chrapania, a także plastry na nos na chrapanie. Która forma będzie najlepsza? Dużo zależy od tego, jaka jest przyczyna chrapania w nocy. Jeżeli jest to rozluźnienie struktur tkanek miękkich gardła, należy wybrać lekarstwa, które będą wspomagały ich właściwe napięcie. Najszybciej będzie działał lek na chrapanie w sprayu, który stosuje się bezpośrednio na gardło. Preparaty tego rodzaju nawilżają i napinają błony śluzowe, co ułatwia przepływ powietrza i minimalizuje wibracje, a co za tym idzie, również odgłos chrapania. Plastry na nos z kolei pozwalają na rozszerzenie nozdrzy. Polecane są szczególnie przy przekrwieniu śluzówki. Chętnie stosowane są przez sportowców. Plastry należy nakładać na suchą, oczyszczoną i nieuszkodzoną skórę. Plaster na nos nakłada się przed rozpoczęciem ćwiczeń sportowych lub przed snem. Można je stosować według potrzeb. Tabletki i kapsułki na chrapanie mają podobne działanie jak leki w sprayu, jednak substancje w nich zawarte uwalniane są nieco wolniej, dlatego są rzadziej wybierane przez osoby, które mają problemy związane z chrapaniem. O wiele szybsze działanie mają leki w formie plasterków rozpuszczalnych, które kładzie się na język. Rozpuszczają się one bardzo szybko i mają działanie miejscowe.

Czy zawsze można stosować leki na chrapanie?

Leki na chrapanie są dostępne bez recepty. Jednak z uwagi na to, że w wielu przypadkach mają działanie obkurczające obrzęki, warto skonsultować się z lekarzem przed ich przyjęciem. Wcześniej też warto przebadać się i sprawdzić, czy chrapanie nie wynika z innej choroby niezwiązanej z niedrożnością nosa. Chodzi między innymi o bezdech senny, który może zagrażać zdrowiu i życiu. Przed rozpoczęciem przyjmowania leków przeciw chrapaniu należy skonsultować się z laryngologiem, który określi podłoże problemu. Niekiedy konieczna okazuje się konsultacja ze specjalistą zajmującym się zaburzeniami snu. Jeżeli lekarstwa nie pomagają na chrapanie, może okazać się konieczna interwencja chirurgiczna. Przy problemach tego typu najczęściej stosowane zabiegi na chrapanie to plastyka gardła, łuków podniebiennych i języczka, a także laserowe leczenie chrapania, które jest stosowane w łagodniejszych przypadkach wymagających leczenia chirurgicznego. Jeżeli problem związany jest z wadami budowy szczęki lub polipami bądź przerośniętym migdałkiem stosuje się zabiegi mające na celu usunięcie tych przypadłości.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Linda Raymond/Getty Images

Pozostałe wiadomości