Zmiana czasu letniego na zimowy
Od 2001 roku we wszystkich krajach czas w Unii Europejskiej obowiązkowo podzielony jest na letni i zimowy. Historycznie zaś pierwsza zmiana czasu sięga roku 1916. W trakcie I Wojny Światowej wymyślono bowiem w ten sposób oszczędności energii.
- Od 1977 roku mam tę zmianę czasu na stałe. Znowu powodem były oszczędności związane z kryzysem paliwowym – powiedział Marcin Sawicki.
Zdaniem dziennikarza, wówczas zmiana ta miała sens, gdyż wielu ludzi żyło zupełnie inaczej, wstając z samego rana i udając się do pracy w fabrykach. Obecnie większość społeczeństwa prace zaczyna o 9 lub później, a im później wstajemy oraz im krócej pracujemy, tym mniej nam jest potrzebny czas zimowy.
- My się dzisiaj zaczynamy zastanawiać, czy są nam potrzebne zmiany na czas letni i zimowy. Dzisiaj świat już tak nie wygląda, ludzie nie potrzebują zmiany rytmu. W 2018 roku było ogólnounijne głosowanie. Wszyscy mówili, że chcemy zrezygnować z czasu. Okazało się, że jak sprawy doszły na poziom państw, pojawiły się wątpliwości czy zostawić czas letni, czy zimowy – powiedział Marcin Sawicki.
Konsekwencje zmiany czasu
Jeśli przesuwamy czas o godzinę, latem mamy dłuższy dzień. Zimą zaś zmiana powoduje, że śpimy dłużej, a żarówki w domach świecą się zdecydowanie krócej.
Jednak dwukrotna zmiana czasu w trakcie roku powoduje widoczny wzrost liczby wypadków – zmęczeni, rozregulowani ludzie łatwiej popełniają błędy. Są też badania wskazujące, że zmiana czasu ma negatywne skutki zdrowotne, wpływając na stan psychiczny i ogólnie na zdrowie. Wyraźnych dowodów brak, ale uważa się, że zaburzenia snu związane ze zmianą czasu mogą być dużo poważniejsze i bardziej kosztowne niż sądzono.
Brak zmiany czasu też nie wydaje się dobrym rozwiązaniem, szczególnie dla dzieci, które zimą musiałyby rano po ciemku siedzieć w szkole. Miałoby to też negatywny wpływ na niektóre branże gospodarki.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nie chcemy przestawiać zegarków? Polacy za zniesieniem zmiany czasu
- Co warto wiedzieć o linii zmiany daty? Ciekawostki
- Negatywne skutki spowodowane zmianą czasu. Czy mogą wywołać zawał?
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/EastNews