Szacuje się, że paraliżu sennego doświadcza ok. 25 proc. z nas. Mimo że jest zjawiskiem fizjologicznym i po części ma nas chronić, to u wielu osób budzi przerażenie. Skąd się bierze? Jak można sobie z nim poradzić? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Patrycja Ściślewska, neurobiolożka z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Sebastian Czajewski, który doświadczył paraliżu sennego.
"Jeśli się uda stanąć na nogi, będzie to miła niespodzianka"
Victoria Arlen zapadła w śpiączkę w wieku 11 lat. Przez blisko cztery lata leżała w szpitalnym łóżku, uwięziona we własnym ciele. Gdy się obudziła, nie mogła poruszać rękami i nogami, mówić, ani nawet jeść. Lekarze nie dawali jej szans na powrót do zdrowia. Nastolatka postanowiła jednak zrobić wszystko, by znów cieszyć się normalnym życiem.
Gwiazdor odwołał koncerty, bo ma zespół Ramsaya Hunta. Czym jest ta choroba?
Wiktora to młoda mama, której życie dwa lata temu nagle zmieniło swój bieg. Pewnego poranka zdrowa kobieta obudziła się i zobaczyła, że połowa jej twarzy jest sparaliżowana. Trudności w mówieniu, jedzeniu, piciu, a także upadek zdrowia psychicznego. Co się stało?
Kilka miesięcy temu cała Polska żyła sprawą pieska Fijo, któremu właściciel zmiażdżył kręgosłup, połamał żebra, stłukł szczękę i wybił zęby. Niestety mimo długiego leczenia nie udało się przywrócić pieskowi czucia w tylnych łapkach i teraz musi się poruszać za pomocą specjalnego psiego wózka. W chwili obecnej Fijo czeka na odpowiedni dom. Jakie warunki powinna spełniać rodzina, która chciałaby go zaadoptować? Do ośrodka, w którym przebywa Fijo pojechał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Procowała w szkole, wychowywała trzy córki, kończyła studia, miała wiele pasji... Pewnego dnia dowiedziała, że choruje na nowotwór wewnątrzrdzeniowy. Po dwóch ratujących życie operacjach i wycięciu stale rosnącego guza jest sparaliżowana. Kiedy poznała diagnozę jej dzieci miały 11, 18 i 20 lat. Przekazanie informacji dzieciom o chorobie to dla każdego rodzica niezwykle trudne zadania. Oto historia Joanny Konkel.
Po powrocie z pielgrzymki z Lourdes, sparaliżowana zakonnica doznała niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia uzdrowienia. Bernadette Moriau zaczęła się samodzielnie poruszać. Jest to siedemdziesiąty oficjalnie uznany przez Kościół cud w Lourdes. Cudowne uzdrowienie staruszki miało miejsce 10 lat temu. Dlaczego dopiero teraz Kościół uznał to za cud? Mija 160 lat od pierwszych objawień w Lourdes. Dlaczego akurat w tym miejscu jest ich tak dużo? Gościem Dzień Dobry TVN był ksiądz Grzegorz Kurp, rzecznik prasowy warszawskich Pallotynów.
Lekarze masowo wypowiadają klauzule opt out, która pozwala pracować dłużej, niż przewidują normy. Dlaczego to robią? Czy to oznacza paraliż służby zdrowia? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z dziennikarzem zajmującym się tematyką medyczną Pawłem Walewskim.
Radosław Majdan zaangażował się w akcję mającą na celu zebranie pieniędzy na rehabilitację sparaliżowanego piłkarza Polonii Rafała Kośca. W niedzielę Radek wziął udział w meczu charytatywnym między kadrą Polonii, która w 2000 r. zdobyła mistrzostwo Polski a reprezentacją artystów. Z Radosławem i Rafałem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska. Jakim wynikiem zakończył się mecz?
O wypadku fizjoterapeutki Beaty Jałochy było głośno - kiedy przechodziła obok bloku, z siódmego piętra spadł na nią samobójca. Na skutek tego zdarzenia doznała złamania kręgosłupa i przerwania rdzenia kręgowego. Od pasa w dół jest sparaliżowana. Nie poddała się jednak i nadal stara się czerpać z życia to co najlepsze. Jakiś czas temu znalazła sobie nową pasję - szybownictwo. Zobaczcie, jak sobie radzi.
Arkadiusz Cyprian po nieszczęśliwym wypadku został całkowicie sparaliżowany. Podczas warsztatów terapii zajęciowej chciał nauczyć się czegoś, co pozwoliłoby mu zarabiać. I tak zaczął malować... ustami. Do tej pory namalował ponad 600 obrazów. O swojej sztuce i pracy nad obrazami opowiedział w Zielonych Drzwiach. Gościem Anny Maruszeczko była również żona malarza Agnieszka Cyprian.
"To, co do niedawna było raczej w sferze science-fiction, dzieje się teraz na naszych oczach" - tak historię Dariusza Fidyki zapowiedział Marcin Prokop. Rzeczywiście to, że pan Dariusz, po przerwaniu rdzenia kręgowego, odzyskał czucie w nogach można umieścić w tej kategorii. O historii Dariusza Fidyki mówiliśmy już pół roku temu w Dzień Dobry TVN. Teraz wróciliśmy do niej, by sprawdzić czy leczenie przynosi kolejne efekty!
Jak poradzić sobie z negatywnym nastawieniem, smutkiem, apatią, która towarzyszy podczas choroby? Co wówczas pomaga i działa mobilizująco? Gdzie szukać siły? Rodzina, przyjaciele - jak oni mierzą się z chorobą bliskiej osoby. Jak mogą wesprzeć chorego? Jak z nim rozmawiać? Kiedy szukać pomocy u psychologa? Z prowadzącymi Dzień Dobry TVN porozmawiali nasi goście, Katarzyna Montgomery, dziennikarka, która była sparaliżowana oraz Wojciech Wysocki, aktor, wygrał walkę z rakiem.
Iga Łach to córka tragicznie zmarłego strażnika więziennego. Dziewczynka potrzebuje pomocy, ponieważ urodziła się z wadą mózgu, która spowodowała częściowy paraliż. Dziecko wymaga stałej rehabilitacji. Ze wzruszającą inicjatywą wyszli więźniowie, którzy postanowili wesprzeć finansowo rodzinę zmarłego strażnika. Rozmawiał z nimi dziennikarz Dzień Dobry TVN Meteusz Hładki.
Ernest Wiśniewski ze Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska był gościem Dzień Dobry TVN. Jak odróżnić doświadczonego fizjoterapeutę od pseudospecjalisty? Dlaczego w Polsce wciąż nie ma ustawy o zawodzie fizjoterapeuty i co to oznacza dla pacjentów? Poznajcie historię Katarzyny Wiatr, która po wizycie u masażystki została sparaliżowana. Osoba, która do tego doprowadziła do dziś nie poniosła żadnych konsekwencji.