Marcin Margielewski w swojej książce "Tajemnice arabskich szpitali" odkrywa wstrząsające realia opieki zdrowotnej w Arabii Saudyjskiej z perspektywy kobiet. Jak wygląda wizyta u ginekologa w tym regionie? Kto decyduje, czy udzielić pacjentce pomocy?
Zdrowie kobiet w Arabii Saudyjskiej
Marcin Margielewski przez kilka lat mieszkał na Bliskim Wschodzie a z Sarą, bohaterką książki i lekarką przeprowadził szereg wywiadów, aby spisać jej losy. Dzięki niej poznał realia opieki zdrowotnej w Arabii Saudyjskiej.
Do 2012 roku podczas każdej wizyty u lekarza kobiety musiały mieć ze sobą opiekuna prawnego. Król Abdullah zniósł jednak ten obowiązek, ale już niepełne dwa lata później duchowni wydali fatwę, która cofnęła ten dekret. Dekret jest w mocy. Fatwa również. Powstał chaos prawny, który powoduje, że bardziej konserwatywni lekarze dają sobie prawo do odmówienia leczenia.
- Sytuacja w ostatnich latach się zmienia, ale te zmiany wprowadzają jeszcze większy chaos. Kobiety z jednej strony mogą liczyć na darmową służbę zdrowia, ale z drugiej ta opieka ginekologiczna oferowana przez mężczyzn jest szczątkowa. Mężczyzna zgodnie z kulturą arabską nie może zobaczyć kobiety nago. To wyklucza badanie. Przez wiele lat kobiety musiały chodzić do lekarza z mężczyznami. Teraz mamy chaos prawny. Bardzo wielu ratowników medycznych nie chce dotykać kobiecych piersi, więc reanimacja jest niemożliwa. Są sytuacje, ze członkowie rodziny powstrzymują ratowników. Ważniejszy jest honor niż życie. To jest coś, co będzie musiało prostować się latami. W Arabii Saudyjskiej nie zmieni się nic – powiedział dziennikarz.
Arabia Saudyjska – jak obecnie wygląda wizyta u ginekologa?
Podczas zbierania materiałów do książki pisarz zetknął się z wieloma przerażającymi historiami. Jak podkreśla, najbardziej dotykają te, gdzie mężowie nie zgadzają się na leczenie swoich żon ze względu na przekonania religijne, wiedząc, że to zagrozi ich życiu. Mrożącą krew w żyłach opowieść przekazała także Sara, bohaterka książki, która pracuje jako lekarka.
- Moja bohaterka opisuje wizytę, która totalnie ją zszokowała. To była rozmowa dwóch panów, męża i ginekologa. Kobieta w niej nie uczestniczyła, siedziała z tyłu. Została poproszona do gabinetu, żeby Sara ją zbadała. Ta kobieta wymagała natychmiastowej hospitalizacji, na którą nie zgodził się mąż. Zdiagnozowała poparzenia narządów rodnych. Wyglądało to tak, jakby ktoś przypalał ją papierosami. On korzystając z prawa, które ma, nie pozwolił na udzielenie jej pomocy – powiedział dziennikarz.
Mimo że stan pacjentki bez interwencji lekarza mógł się tylko pogarszać, została zabrana ze szpitala, gdy tylko mężczyzna zorientował się, że objawy żony wskazują na jego winę. Porażający jest też przypadek kobiety o imieniu Amina, która w zagrożonej ciąży została zabrana przez pogotowie do szpitala, choć ratownicy zrobili to ze sporą niechęcią. Zwlekanie i brak lekarki na zmianie w szpitalu spowodował, że kobiecie nie udzielono pomocy. Umarła i ona i dziecko.
- Ratownicy w Arabii Saudyjskiej mają problem. W Mekce doszło do tragedii. Podczas pożaru szkoły dla dziewcząt zabarykadowano drzwi, żeby ratownicy nie zobaczyły dziewcząt bez chust. Kilkanaście dziewcząt spłonęło żywcem. Przekonania społeczne będą się zmieniać przez długi czas – podsumował
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Powiesili je na kamerach w metrze w Iranie. Kobiety walczą o swoje prawa
- Iranka walczy o wolność w swoim kraju. "Rób wszystko, żeby cię tylko nie złapali"
- Irańska gwiazda aresztowana za wspieranie protestów. Jej profil na Instagramie został zablokowany
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: East News/Michał Woźniak