Czy Arabia Saudyjska to odpowiednie miejsce do życia dla Polki? "Nie byłam pewna, czy ten kraj jest dla mnie"

Aleksandra Kubik
Arabia Saudyjska oczami Polki
Źródło: Dzień Dobry TVN

Europejczycy postrzegają Arabię Saudyjską jako tajemniczy, a jednocześnie niezwykle interesujący kraj. Zwyczaje mieszkańców Półwyspu Arabskiego wielu z nas mogą wydawać się zaskakujące, a nawet nieco kontrowersyjne. W Dzień Dobry TVN o prawdziwym obliczu życia w saudyjskim królestwie opowiedziała Aleksandra Kubik, która kilka lat temu na stałe zamieszkała w jednej z trzynastu jego prowincji.

Jak wygląda życie w Arabii Saudyjskiej?

Aleksandra Kubik zamieszkała w Arabii Saudyjskiej siedem lat temu. Decyzja o przeprowadzce na Półwysep Arabski nie była dla niej łatwa, wiązała się także z nie lada ryzykiem. Ostatecznie okazało się jednak, że życie w odległym państwie przypadło młodej podróżniczce do gustu.

Dostałam pracę w arabskiej linii lotniczej jako stewardessa. Oczywiście na początku miałam wątpliwości. Nie byłam pewna, czy ten kraj jest dla mnie, ale postanowiłam zaryzykować i zostałam dłużej, niż oczekiwałam na początku

- wyznała Polka, której dane było poznać zwyczaje mieszkańców Bliskiego Wschodu. Okazuje się, że na przestrzeni ostatnich lat życie w Arabii Saudyjskiej zmieniło się na lepsze, zwłaszcza w kontekście konserwatywnych zakazów, które jeszcze do niedawna bardzo ograniczały swobodę kobiet.

- Jedną z takich bardzo kontrowersyjnych zasad było prowadzenie samochodu. Jeszcze trzy lata temu było to zabronione, teraz kobiety mogą już prowadzić. Dla mnie był to przełomowy moment - przyznała Aleksandra Kubik. Dodała też, że zanim doszło do zniesienia zakazu, najczęściej wybieranym przez nią środkiem transportu była taksówka.

Arabia Saudyjska - jak wygląda codzienność kobiet w tym kraju?

Arabia Saudyjska to kraj z bogatą tradycją, jednak - ze względu na konserwatywne zwyczaje - w oczach kobiet może wydawać się nieprzyjaznym miejscem do życia. Zdaniem Aleksandry Kubik, to tylko pozory. Stereotypy sprawiają, że wielu z nas wyrabia sobie błędną opinię na temat codzienności mieszkańców Bliskiego Wschodu. Zmiany, które zaszły w tym rejonie w ostatnich latach, pozwalają kobietom cieszyć się coraz większą swobodą.

- Arabia Saudyjska była krajem zamkniętym dla turystów. Nie można było tu przyjechać, chyba że w ramach podróży biznesowej lub na pielgrzymkę do Mekki. Jakiś czas temu uległo to zmianie. Teraz każdy może przyjechać do Arabii Saudyjskiej na własną rękę. Poluzowano także restrykcyjne przepisy co do ubioru. Wcześniej kobieta powinna nosić abaję, czyli długą, luźną suknię, przeważnie w czarnym kolorze. Odkąd te przepisy zostały zniesione, obowiązuje tak zwany skromny ubiór, wymagający jedynie zakrywania ramion i kolan. Nie trzeba już zakrywać włosów. Saudyjki nadal to robią, ale to kwestia wyboru, a nie obowiązku - podkreśliła podróżniczka.

Arabia Saudyjska uznawana jest za kraj, w którym kobiety nie mają żadnych praw. Europejczycy często kojarzą to miejsce z dominującą postawą mężczyzn, którzy na każdym kroku kontrolują swoje żony i siostry, ale także i inne przedstawicielki płci pięknej.

- Z perspektywy cudzoziemki mogę powiedzieć, że nie jest to prawdą. Nie czuję, by moja wolność była ograniczona. Mogę robić wszystko bez towarzystwa mężczyzny. Trzeba stosować się do konserwatywnych przepisów, ale nie jest to takie trudne - podsumowała Aleksandra Kubik.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie