Styl życia

Z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się najlepsze łyżwiarki synchroniczne w naszym kraju?

Styl życia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Najlepsze w Polsce łyżwiarki synchroniczne

Łyżwiarstwo synchroniczne to połączenie tańca i jazdy figurowej na lodzie. Wyjątkowa dyscyplina sportu, w której niebagatelną rolę odgrywa umiejętność pracy w zespole, nie bez przyczyny zyskuje coraz większą popularność wśród miłośników zimowych aktywności. W wyczynowych kategoriach zawodnicy prezentują widowiskowe i zapadające w pamięć programy taneczne. Godnymi podziwu sukcesami w łyżwiarskim synchronie może poszczycić się gdańska formacja Ice Fire.

Łyżwiarstwo synchroniczne - na czym polega?

Łyżwiarstwo synchroniczne to stosunkowo młoda dyscyplina sportu, jej początki sięgają lat 50. XX wieku. Mistrzostwa świata, podczas których do rywalizacji stają szesnastoosobowe zespoły łyżwiarzy, przyciągają uwagę entuzjastów łyżwiarstwa figurowego, ale i oddanych miłośników tańca. Ze względu na liczbę zawodników, układy choreograficzne w łyżwiarstwie synchronicznym bazują głównie na określonych sekwencjach ruchów, podnoszeniach, spiralach i piruetach, wykonywanych równocześnie przez członków formacji. Warto podkreślić, że skoki z obrotami pojawiają się w choreografii o wiele rzadziej, niż w przypadku tradycyjnej jazdy figurowej na lodzie. Podczas zawodów łyżwiarze prezentują zwykle dwa programy taneczne, które poddawane są sędziowskiej ocenie.

Tak samo jak w łyżwiarstwie figurowym, mamy tu ocenę techniczną oraz ocenę za wygląd zawodniczek i program 

- podkreśla Agnieszka Filipowicz, trenerka drużyny Ice Fire. Formacja utalentowanych dziewczyn, która na co dzień szlifuje pod jej okiem swoje umiejętności, reprezentuje niezwykle wysoki poziom w tej wyjątkowej dyscyplinie sportu.

Ice Fire - gdańska formacja łyżwiarstwa synchronicznego

Grupa Ice Fire Junior rozpoczęła swoją przygodę z łyżwiarstwem synchronicznym kilka sezonów temu i ma na swoim koncie liczne sukcesy. W tym roku utworzona została formacja Seniorek, która także ma szansę przynieść dumę trenerom. Obydwa zespoły wezmą udział w zbliżających się wielkimi krokami mistrzostwach świata, jak również w innych, równie znaczących turniejach.

Łyżwiarstwo synchroniczne to niezwykle wymagający sport. Agnieszka Filipowicz nie ma wątpliwości, że wymaga on zaangażowania i ciężkich treningów już od najmłodszych lat.

- Poziom podnosimy z roku na rok. Nabór do grupy powinien mieć miejsce najpóźniej w wieku 6-7 lat. Zdarza się, że wśród nastolatek można wyróżnić bardzo zdolne dzieci, które mają predyspozycje i udaje im się dołączyć do grupy profesjonalnej, ale to raczej rzadkość. Trzeba zacząć bardzo wcześnie - podsumowuje trenerka formacji Ice Fire.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości