Sport to dla wielu osób nieodłączny element stylu życia, a moda na aktywność fizyczną sprawia, że amatorów ruchu wciąż przybywa. Dlaczego? Sport to świetny przepis na piękną figurę, naturalne antidotum na wiele dolegliwości zdrowotnych, a także gwarancja doskonałego samopoczucia. Podczas wysiłku fizycznego organizm wydziela endorfiny – to właśnie dzięki nim czujemy się błogo i cudownie – nawet po najcięższym treningu. Sport to nie tylko trening ciała, ale także charakteru – wykształca w nas systematyczność i poczucie obowiązku. Nie zapominajmy też, że każda aktywność fizyczna powinna sprawiać nam frajdę. Dlatego też warto zastanowić się nad rodzajem sportu , który będzie dla nas przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.
Rodzajów sportów jest niezliczenie wiele i z pewnością każdy znajdzie dyscyplinę idealnie dopasowaną do trybu życia i osobowości. Amatorzy rywalizacji doskonale odnajdą się w grach zespołowych, a osoby cechujące się dużą niezależnością bez wątpienia pokochają sporty indywidualne. Dyscypliny sportowe dzielimy na wiele kategorii, które można sklasyfikować przy pomocy takich kryteriów, jak: liczba zawodników, pora roku czy miejsce, w którym odbywają się rozgrywki. Dzięki tak wielkiej różnorodności każdy miłośnik ruchu będzie mógł prowadzić aktywny tryb życia przez cały rok i nie przeszkodzą mu w tym ani warunki pogodowe, ani niedostateczna liczba uczestników. Czym charakteryzują się poszczególne kategorie i jakie rodzaje sportów zawiera każda z tych grup?
Rodzaje sportów zespołowych
Chyba każdy choć raz oglądał mecz piłki nożnej, siatkówki czy koszykówki. Te i wiele innych dyscyplin nazywamy dyscyplinami zespołowymi. Sporty te charakteryzuje grupowa współpraca w walce o wygraną. Mogą to być zarówno gry drużynowe (np. wymieniona wyżej piłka nożna), gdzie rywalizacja toczy się między dwoma zespołami, jak i sporty, w których grupa zawodników współpracuje ze sobą w celu osiągnięcia jak najlepszego wyniku (np. sztafeta). Rodzaje sportów zespołowych to także piłka ręczna, hokej na lodzie, hokej na trawie, baseball, football amerykański, rugby, pływanie, wioślarstwo, kajakarstwo i alpinizm.
Rodzaje sportów indywidualnych
W dyscyplinach indywidualnych rywalizuje ze sobą co najmniej dwóch zawodników, ale każdy z nich dąży do zwycięstwa samodzielnie, bez wsparcia drużyny. Wynik w rozgrywkach indywidualnych jest zawsze zasługą jednostki, a nie grupy. Wybór dyscyplin indywidualnych jest dużo większy i bardziej urozmaicony niż w przypadku sportów drużynowych. Znajdziemy tu liczne sztuki walki, sporty wodne, dyscypliny zimowe i sporty typowo letnie. Sporty indywidualne to np. kolarstwo, jeździectwo, badminton, tenis, lekkoatletyka, łyżwiarstwo szybkie i figurowe, triathlon, gimnastyka, nurkowanie, jazda konna.
Sporty sezonowe i całoroczne
Wśród sportów drużynowych i indywidualnych możemy jeszcze rozróżnić dyscypliny typowo zimowe i typowo letnie. Podział ten jest bardzo prosty i czysto intuicyjny – wiadomo, że zimą rolki i rower idą w odstawkę, a latem nie poćwiczymy raczej szusowania na nartach. Miłośnicy igrzysk olimpijskich na pewno doskonale wiedzą, jakie rodzaje sportów przypisane są do letnich miesięcy, a jakie dyscypliny mają rację bytu tylko w mroźne zimowe dni. Rodzaje sportów zimowych to np. biegi i skoki narciarskie, narciarstwo alpejskie, łyżwiarstwo szybkie i figurowe, saneczkarstwo, snowboard i hokej na lodzie. Dyscypliny typowo letnie to: kolarstwo, lekkoatletyka, wrotkarstwo, jeździectwo i wszelkie sporty wodne.
Tylko dla odważnych?
Na miłośników adrenaliny i mocnych wrażeń czekają sporty ekstremalne i sporty walki. Te pierwsze zwykle uprawiane są w trudnych i ryzykownych warunkach. Mimo licznych zagrożeń, dyscypliny wyczynowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Najpopularniejsze rodzaje sportów ekstremalnych to np. skoki na bungee, spadochronowe, narciarskie, z samolotu, skysurfing, windsurfing, loty kaskaderskie, wakeboarding, kolarstwo górskie, wyścigi samochodowe i wspinaczka. Na tych, którzy zawsze marzyli o rękawicach bokserskich i pasie mistrzowskim, czeka ogromna oferta zajęć z różnych technik walki – boks (klasyczny, francuski, birmański, tajski), kick-boxing, taekwondo, brazylijskie lub sportowe jiu-jitsu, MMA (mieszane sztuki walki), wolnoamerykanka, kendo, judo, sambo, shoot boxing, szermierka. Jeżeli zastanawiacie się, jaki rodzaj sportu walki wybrać, zapoznajcie się najpierw z historią i ideą przyświecającą każdej z tych dyscyplin – niektóre z nich są naprawdę ciekawe!
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN