Technologia

Polscy studenci zdobyli dwa pierwsze miejsca na międzynarodowych zawodach robotów

Technologia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Mistrzowie w zawodach robotów

W zawodach Robotex International Tallin 2021 wzięły udział drużyny z ponad 20 krajów z całego świata. Małgorzata Rogowska, Paweł Rogowski i Tomasz Smaż, czyli studenci Politechniki Łódzkiej z Koła Naukowego Robotyki SKaNeR zdobyli dwa pierwsze miejsca. O swoim sukcesie opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.

Sukces zespołu SKaNeR

Zespół SKaNeR w składzie: Małgorzata Rogowska, Paweł Rogowski i Tomasz Smaż podczas zawodów Robotex International Tallin 2021 wzięli udział w kategoriach Line Following oraz Line Following Enhanced. Konkurencje polegają na jak najszybszym pokonaniu przez robota wyznaczonej trasy. Dodatkowo, w wersji Enhanced należało pokonać napotkane na trasie przeszkody takie jak, np. pochylnia. To właśnie w tej kategorii ich roboty "Ugryź" i "Sherlock" zajęły dwa pierwsze miejsca na podium, przejeżdżając tor z czasami 32 i 34 sekundy.

- W Estonii było ponad 35 robotów, które wystartowały w naszej konkurencji. Przed pandemią było zdecydowanie więcej robotów. Jednak pandemia nie pozwoliła na przyjazd zawodnikom, chociażby z Chin bądź Indii, a to silna konkurencja - tłumaczył Paweł Rogowski.

Świat robotyki

Reprezentanci zespołu SKaNeR już od pewnego czasu zajmują się robotyką. I właśnie z tą dziedziną chcą związać swoją przyszłość. Udział w konkursie Robotex International Tallin 2021 był dla nich nie tylko wyzwaniem, ale i sprawiał dużo frajdy.

- Zawody są niesamowitym przeżyciem. To możliwość poznania ludzi tak samo albo i bardziej zakręconych niż my. To wymiana doświadczeń, można niesamowitych rzeczy się nauczyć od innych, ale również nawiązać kontakty, które mam nadzieję będą owocować do końca życia - zaznaczył Paweł Rogowski.

Choć w robotyce wciąż dominują mężczyźni, to Małgorzata Rogowska zauważyła, że z roku na rok przybywa kobiet.

Posłuchaj całej rozmowy z naszymi gośćmi w materiale wideo i zobacz umiejętności ich robotów.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości