W kwietniu antena TVN24 w dużej części będzie poświęcona obchodom rocznicy powstania w getcie oraz historii Żydów w Polsce w okresie wojny. Nie zabraknie debat, wyjątkowych gości, relacji z uroczystości, dokumentów oraz reportaży. Dodatkowo TVN Warner Bros. Discovery i kanał TVN24 zostały partnerami wystawy "Wokół nas morze ognia" w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
19 kwietnia 2023 roku przypada 80. rocznica powstania w getcie warszawskim. Jej obchody przeniosą się między innymi na antenę TVN24, TVN24 BiS i do serwisu TVN24 GO
Obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim na antenie TVN24
16 kwietnia, w niedzielę, o godzinie 20:00 na antenie TVN24 odbędzie się debata poświęcona 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Przybliżymy historię utworzenia getta, jak doszło do zrywu i czym to skutkowało. Głos zabiorą badaczki getta z Muzeum POLIN i Żydowskiego Instytutu Historycznego. W studiu wśród gości pojawi się także Patrycja Sawicka - wieloletnia przyjaciółka i opiekunka ostatniego dowódcy powstania w getcie Marka Edelmana. Ostatnia część debaty, "Pamięć", powstała we współpracy z Muzeum POLIN. Tu bohaterami będą przede wszystkim mieszkańcy małych regionów i miejscowości, którzy pielęgnują pamięć o żydowskiej historii w swoim rejonie.
Stacja wyemituje także wiele reportaży i dokumentów, a w studio będziemy gościć niezwykłe postaci, m.in. malarkę i pisarkę Romę Ligocką i syna Marka Edelmana, Aleksandra. Przypomnimy również ważne niegdyś miejsca w getcie. Jak wyglądały kiedyś, a jak dzisiaj? Opowiemy o codziennym życiu mieszkańców i samym wybuchu powstania. Trudne wspomnienia, rozmowy z potomkami, ale także dwie romantyczne historie. Fakty TVN w związku z rocznicą będą miały dedykowaną obchodom oprawę. Relacje i wywiady reporterów Faktów znajdą się także na antenach TVN24 i TVN24 BiS.
18 i 19 kwietnia kamery TVN24 będą obecne na wszystkich najważniejszych uroczystościach, m.in. pod Pomnikiem Bohaterów Getta czy na Międzynarodowym Marszu Żywych w Oświęcimiu. W dniu rocznicy, 19 kwietnia, w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się także premiera wystawy "Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim". To pierwsza wystawa o powstaniu przedstawiona z perspektywy cywilów. TVN Warner Bros. Discovery i kanał TVN24 zostały jej partnerami. Wystawę otwierać będzie specjalny film produkcji TVN24, który jest wprowadzeniem do historii getta warszawskiego. W Muzeum znajduje się także galeria "Dziedzictwo", poświęcona kulturowemu dorobkowi polskich Żydów, którzy mieli wpływ na losy świata. Z okazji 100-lecia studia Warner Brothers, 17 kwietnia otwarta zostanie nowa część wystawy, która przedstawiać będzie losy i sylwetki braci Warner – Alberta, Sama, Jacka i Harry'ego, emigrantów z Polski pochodzenia żydowskiego, którzy stworzyli słynną wytwórnię filmową Warner Brothers. W tym miejscu warto podkreślić, że od maja 2022 roku TVN jest częścią rodziny Warner Bros. Discovery. W uroczystych obchodach rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim oraz w Międzynarodowym Marszu Żywych w Oświęcimiu będzie brał udział David Zaslav, Prezydent i CEO Warner Bros. Discovery.
Gdzie szukać informacji na temat powstania w getcie warszawskim?
W ramach portalu tvn24.pl powstała specjalna strona poświęcona powstaniu. Internauci znajdą tam ponad 40 artykułów. Dzień po dniu opisana jest walka mieszkańców getta. To relacje świadków, uczestników, cytaty z dokumentów czy wspomnień. To materiały o bohaterach, dramatycznych sytuacjach i wszechobecnej śmierci. Ale także teksty o tym jak wyglądało życie w getcie przed zrywem, o tym co świat wiedział o getcie i Zagładzie, a także o roli Jana Karskiego, który próbował alarmować zachód o sytuacji w Warszawie i zbrodniczych działaniach nazistów.
Rocznica powstania zostanie także szeroko upamiętniona w TVN24 GO. W serwisie będzie można znaleźć dodatkowy kanał live, w którym emitowane będą obchody organizowane m.in. przez Muzeum POLIN. Internauci zobaczą także premierowo cykl opowieści o kluczowych miejscach i artefaktach powstania "Ślady pamięci", autorstwa historyka i dziennikarza tvn24.pl Mariusza Nowika. W serwisie dostępny będzie także reportaż Marcina Zaborskiego "Powstanie w getcie. Dziedzictwo" o popowstańczych pokoleniach, a Nina Nowakowska opowie o powstaniach w gettach w innych polskich miastach. W bibliotece filmów dokumentalnych dostępne będą m.in. fabularyzowany "Kto napisze naszą historię" czy "Dowód tożsamości" Mikołaja Grynberga.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Uroczyste obchody 100-lecia wytwórni Warner Bros. "To jest wielka rocznica"
- Wnuczka Jacka Warnera opowiada o polskich korzeniach. "Chciałam wrócić i odszukać ślady przodków"
- Z tej miejscowości pochodzą twórcy Warner Bros. Gdzie znajduje się Krasnosielc?
Źródło: mat. prasowe
Źródło zdjęcia głównego: LAMBERTO JESUS/Getty Images