Gdy pod koniec XIX wieku państwo Wonsal opuszczali mazowiecki Krasnosielc, pewnie nie spodziewali się, że ich synowie na zawsze zmienią oblicze światowej rozrywki. 20 lat później w Stanach Zjednoczonych Albert, Sam, Harry i Jack założyli kultowe studio Warner Bros. Ekipa Dzień Dobry TVN dotarła do mieszkającej we Francji wnuczki Jacka Warnera, która pielęgnuje polskie korzenie.
Losy Jacka Warnera i jego rodziny
Historia rodu Warnerów zaczyna się w polskim Krasnosielcu na Mazowszu. To tam mieszkali Beniamin Wonsal z żoną Perłą Eichelbaum. W 1889 roku wraz z jedenaściorgiem dzieci małżonkowie emigrowali najpierw do Kanady, a później do Stanów Zjednoczonych. Zmienili wtedy nazwisko na Warner, a imiona na bardziej amerykańskie. Dorastający w USA synowie Wonsala - Albert, Harry, Sam i Jack - zastawili rodzinny majątek, konia oraz zegarek ojca i kupili pierwszy projektor. W 1923 roku oficjalnie ruszyło kultowe dziś studio Warner Bros.
Jack Warner w 1936 roku ożenił się z aktorką Ann Page i regularnie przyjeżdżał wraz z ukochaną na wakacje do Francji. To właśnie w Europie ich córka Barbara poznała męża Francuza, a Jack doczekał się wnuczki Anne Terrail.
- Moja mama poznała mojego tatę na południu Francji, gdzie jeździła z dziadkiem. Szybko się pobrali. Tata jest Francuzem. Prowadził w stolicy restaurację, więc ja urodziłam się w Paryżu - opowiada w rozmowie z Dzień Dobry TVN wnuczka Warnera.
Polskie korzenie braci Warner
Sielanka Warnerów trwała do 1956 roku. To wtedy Jack namówił braci do sprzedaży udziałów w firmie. Następnie wykupił je bez wiedzy krewnych i stał się głównym właścicielem wytwórni, czym poróżnił rodzinę. Właśnie dlatego Anne nie spędza czasu z bliskimi swojego dziadka. Nauczyła się jednak od Jacka miłości do sztuki. Dziś, podobnie jak mama, jest producentką teatralną, szuka swoich krewnych i próbuje odtworzyć polsko-amerykańską historię rodziny.
- Kilka razy byłam w Polsce. Po raz pierwszy w latach 70. Pojechałam na staż do teatru we Wrocławiu. Później, gdy dowiedziałam się, że w Warszawie otwarto Muzeum Historii Żydów Polskich, bardzo chciałam tam wrócić i odszukać ślady przodków - wspomina.
Anne spełniła swoje marzenie i odwiedziła Krasnosielc. Dzięki pomocy mieszkającego w Polsce historyka poznała losy pradziadków i mogła na własne oczy zobaczyć, skąd emigrowali.
- Najstarsi z rodzeństwa Warner pamiętali jeszcze Polskę, chociaż opuścili ją jako dzieci. Jack urodził się już w Ameryce. Nie myślał o swoich korzeniach. Chciał skupić się na karierze i cieszyć się swoim nowym statusem społecznym. Ich historia bardzo mnie fascynuje, jest niesamowita. Żydzi, którzy opuszczają Polskę i tworzą prawdziwe kino - ocenia wnuczka właściciela legendarnej wytwórni.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- W kim do szaleństwa kochała się Paulina Gałązka? "To była moja największa miłość"
- Filmy w Player.pl do wypożyczenia. Jakie nowości warto obejrzeć?
- Oscary zostały rozdane. Kto otrzymał najważniejsze filmowe wyróżnienie?
Autor: Berenika Olesińska
Reporter: Anna Kowalska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN