Wytwórnia Warner Bros. obchodzi 100-lecie istnienia. "Świętujemy każdą historię"

Autor:
Diana
Ryściuk

4 kwietnia 2023 r. wytwórnia Warner Bros. świętuje 100-lecie istnienia. Jej założyciele, bracia Warner, pochodzili z Krasnosielca, wsi położonej w województwie mazowieckim. Jakim dorobkiem może pochwalić się firma, która zrewolucjonizowała hollywoodzkie kino i na stałe zapisała się w historii światowej kinematografii?

100 lat Warner Bros.

Bracia Albert, Sam, Harry i Jack po wyemigrowaniu z Polski, 4 kwietnia 1923 roku w Stanach Zjednoczonych założyli firmę, która jako pierwsza postawiła na kino dźwiękowe. Zaczynali od kupna projektora, na który poświęcili niemal wszystkie rodzinne oszczędności. Na początku organizowali pokazy w namiotach, a dziś Warner Bros. to globalna potęga stale wzbogacająca światowy dorobek filmowy i telewizyjny o kolejne produkcje. Więcej o historii braci Warner i miejscowości, z której pochodzili, pisaliśmy w oddzielnym artykule pt. Z tej miejscowości pochodzą twórcy Warner Bros. Gdzie znajduje się Krasnosielc?

Dorobek Warner Bros.

Przez 100 lat istnienia wytwórnia wyprodukowała filmy i seriale, które na zawsze zapisały się w historii i przyciągają kolejne pokolenia widzów. Warner Bros. to producent lub dystrybutor ponad sześciu i pół tysiąca filmów fabularnych, wśród których znajdują się tak kultowe tytuły jak m.in.: "Casablanca", "Przygody Robin Hooda", "Sokół maltański", "Chłopcy z ferajny", "Egzorcysta", "Buntownik bez powodu", "Maverick", "Brudny Harry", "Batman", "Superman", "Zabójcza broń", "Matrix", wszystkie części "Akademii Policyjnej" i "Harry'ego Pottera", serial "Przyjaciele" i wiele wiele innych. To także ponad czternaście tysięcy tytułów animowanych z działu Warner Bros. Animation (w tym półtora tysiąca kreskówek np. "Królik Bugs", "Xiaolin – pojedynek mistrzów", "Batman przyszłości" itd.). Z wytwórnią związane były i są największe gwiazdy światowego przemysłu filmowego.

Obchody 100-lecia Warner Bros. "Świętujemy każdą historię"

W związku ze 100-leciem istnienia firmy Warner Bros. w wielu miejscach świata organizowane są specjalne obchody. W całej Polsce kina studyjne wyświetlają kultowe filmy wytwórni. Wiele z tych produkcji zostało poddanych rewitalizacji i mimo upływu lat zachwyca najwyższą jakością dźwięku i obrazu. Z kolei w siedzibie TVN Warner Bros. Discovery przy ul. Wiertniczej 166 w Warszawie otwarta zostanie specjalna sala kinowa do dyspozycji wszystkich pracowników firmy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości