Z tej miejscowości pochodzą twórcy Warner Bros. Gdzie znajduje się Krasnosielc?

Klasyki Warner Bros. ponownie w kinach w całej Polsce
Źródło: Dzień Dobry TVN
Warner Bros. - jedna z największych i najbardziej wpływowych na świecie firm zajmujących się produkcją oraz dystrybucją filmową i telewizyjną, swoje początki ma w polskiej wsi. Gdzie znajduje się Krasnosielc? W jaki sposób upamiętniony zostanie związek braci Warner z tą miejscowością? O planach opowiedziała Agnieszka Pokora z Referatu Rozwoju i Promocji Gminy Krasnosielc.

Krasnosielc - historia i zabytki

Krasnosielc jest położony w województwie mazowieckim pod Przasnyszem, na północ od Warszawy, dokładnie w powiecie makowskim, nad rzeką Orzyc. Poprzednie jej nazwy to Siedlec, Sielc, które pochodzą od pospolitego określenia „sioło”, czyli siedlisko, siedziba. Po przejęciu wsi przez Krasińskich w XVIII wieku, od ich nazwiska powstała nazwa funkcjonująca do dziś.

Niegdyś, w czasach zaborów, dzisiejsza wieś była niewielkim miastem. Lokację miejską Krasnosielc uzyskał w 1824 roku, miano wsi przywrócono mu w 1870 roku. Obecnie jest dość sporą miejscowością, w której mieszka ponad 1100 osób.

W położonym nad rzeką Orzyc Krasnosielcu znaleźć można również cenne zabytki. Klasycystyczny krasnosielcki kościół został wybudowany w latach 1790-1792 (jako trzeci w tym miejscu) według projektu Hilarego Szpilowskiego. Ufundowany został przez Kazimierza Krasińskiego oraz jego żonę Annę z Ossolińskich. Świątynia pod wezwaniem św. Jana Kantego została konsekrowana 29 września 1799 roku przez biskupa płockiego Onufrego Kajetana Szembeka. Jej wnętrze zdobią m.in. cenne obrazy, których autorstwo przypisuje się artyście Franciszkowi Smuglewiczowi. Uważany był wtedy za najwybitniejszego malarza tego typu i każdy proboszcz chciał umieszczać jego dzieła w swoim kościele.

Warta uwagi jest również kapliczka przydrożna z figurą św. Jana Nepomucena, która pochodzi z końca XVIII wieku. To doskonały przykład polskiej sztuki ludowej. Co ciekawe, krasnosielecka figura wskazywała podróżnym miejsce wygodnej przeprawy przez Orzyc.

Twórcy Warner Bros. pochodzili z Krasnosielca

Bracia Albert, Sam i Harry (w Polsce jako Aaron, Szmul i Hirsz) urodzili się w Krasnosielcu w rodzinie żydowskiego pochodzenia. Czwarty z nich, Jacob, urodził już w Kanadzie i używał imienia Jack Warner. Ich prawdziwe nazwisko to Wonsal, ojciec nazywał się Beniamin, a matka Perła Eichelbaum.

Bracia, wraz z matką, opuścili Polskę, a następnie Europę w październiku 1889 roku na parowcu Hermann z Bremy w Niemczech. Jak wiele innych wówczas osób, wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Na miejscu zainteresowali się filmem, co było efektem obejrzenia obrazu Thomasa Edisona "Napad na ekspres" z 1903 r. (The Great Train Robbery).

Niedługo po tym czwórka braci: Sam, Albert, Harry i Jack rozpoczęli działalność filmową. Zastawili rodzinny majątek w postaci konia o imieniu Bob i sprzedali cenny zegarek ojca. Pozyskane pieniądze i wszystkie pozostałe oszczędności przeznaczyli na zakup projektora. Postawili na podwórku namiot i zorganizowali pierwszy seans filmowy. Kilka lat później posiadali już kilkanaście kin, zajmowali się dystrybucją i wynajmem filmów. W 1918 r. założyli wytwórnię filmową Warner Features, którą 4 kwietnia 1923 r. przekształcili w Warner Bros. W tym roku mija dokładnie 100 lat od tego momentu. Do dziś Warner Bros. jest jedną z największych na świecie firm, która zrewolucjonizowała hollywoodzkie kino i na stałe zapisała się w historii światowej kinematografii. Główna siedziba Warner Bros. znajduje się w Burbank pod Los Angeles w Kalifornii.

100. rocznica powstania wytwórni Warner Bros. - obchody w Krasnosielcu

Mieszkańcy i władze Krasnosielca są dumni, że to właśnie w ich miejscowości dorastali wybitni ludzie światowego kina. Jak poinformowała pani Agnieszka Pokora z Referatu Rozwoju i Promocji Gminy Krasnosielc, 4 kwietnia 2023 r., w setną rocznicę założenia wytwórni Warner Bros., miejscowy park zyska nazwę słynnych braci Warner. Zostanie również odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona rodzinie, a także mural na budynku gminy. Ponadto, w ramach obchodów rocznicy, o godz. 9 w budynku gminy zostanie wyświetlony film dla dzieci "Tom i Jerry", a później, po uroczystym odsłonięciu tablicy i muralu (planowo o godz. 11), film "Incepcja".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Gene Lester/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana