kinematografia

    kinematografia

    Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki spotkał się z Magdaleną Sroką, dyrektorką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, która najprawdopodobniej jest osobą, która widziała najwięcej filmów wśród wszystkich Polaków. Spotkanie dobyło się podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Co miała symbolizować Złota Gala? Jak polskie filmy wypadają za granicą? I czy Polacy chcą je oglądać?

    Agnieszka Holland, Jan A. P. Kaczmarek, Kinga Rusin, Katarzyna Sokołowska, Sebastian Fabiański, Monika Olejnik, Magdalena Berus, Andrzej Seweryn, Jan P. Matuszyński, Wojciech Smarzowski, Arkadiusz Jakubik... to tylko kilka znanych nazwisk, które pojawiły się na krakowskim festiwalu Netia Off Camera. Za co cenią ten festiwal? W Krakowie była dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska. Zobaczcie, co w tym roku działo się podczas festiwalu.

    Serial lub film, którego akcja osadzona jest w czasach dawnych wymaga odpowiedniej charakteryzacji aktorów. W tym kostiumu. Czym różni się praca na planie filmu kostiumowego od tego współczesnego? Jakie umiejętności musi posiadać aktor, aby strój był pomocnym mu rekwizytem, a nie przeszkodą? W Dzień Dobry TVN Józef Toliboski z "Nocy i dni", czyli Karol Strasburger i Baśka z "Pana Wołodyjowskiego", czyli Magdalena Zawadzka opowiedzieli, jakie figle może spłatać aktorowi kostium. Czy te, w których występowali w filmach serialach i na deskach teatrów były szyte specjalnie dla nich?

    Jak się ma kondycja polskiej kinematografii? Według Małgośki Szumowskiej - kino polskie coraz bardziej przedziera się w świat. Tego samego zdania jest Paweł Pawlikowski. Co sądzi o tym Andrzej Wajda? Co przyczyniło się do poprawy rodzimej kinematografii? Gdzie młodzi twórcy mogą ubiegać się o dofinansowanie do swoich projektów? Zapytała o to dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.