Nagroda filmowa Cezar (César) – historia, nominacje i zasady przyznawania

izusek/Getty Images
izusek/Getty Images
Nagroda Cezar (César) to niezwykle prestiżowa francuska nagroda filmowa, która co roku wręczana jest podczas gali organizowanej w Paryżu. Przyznawana jest przez Akademię Sztuki i Techniki Filmowej od roku 1976 wybitnym twórcom i artystom nominowanym w ponad 30 kategoriach.

Nagroda Cezar to jedna z głównych nagród w dziedzinie kinematografii, którą co roku przyznaje się wybitnym twórcom. Często mówi się o niej jako o europejskim odpowiedniku Oskara, co bez wątpienia podkreśla jej duże znaczenie na arenie międzynarodowej. Za twórcę Cezarów uznaje się Georges’a Cravenne’a, francuskiego producenta filmowego i założyciela Akademii Sztuki i Techniki Filmowej. Statuetkę, której wygląd nie zmienił się do dziś, zaprojektował przyjaciel Cravenne’a, znany rzeźbiarz César Baldaccini. Pierwsze wręczenie nagrody odbyło się 3 kwietnia 1976 roku. Sprawdź, gdzie i na jakiej podstawie przyznawane są statuetki oraz w jakich kategoriach mogą być nominowani artyści ze świata kina.

Nagroda filmowa Cezar – kiedy jest wręczana?

Co roku nagrody przyznawane są w innym terminie. Data nie jest jednoznacznie ustalona przez zarząd ani członków Akademii Sztuki i Techniki Filmowej, jednak od początku istnienia Cezarów wręczanie nagród ma miejsce na początku roku w pierwszym kwartale.

Gdzie przyznawane są Cezary?

Cezary przyznawane są w samym sercu Francji, czyli w Paryżu. Uroczysta gala wręczenia statuetek odbywa się w Théatre du Châtelet. Wstęp mają tylko zaproszeni goście, czyli osoby nominowane do nagród, ale również wybitni przedstawiciele kina francuskiego i zagranicznego.

Cezary – rodzaje nominacji

Nominacje do nagrody Cezar przyznawane są w ponad 30 różnych kategoriach. Część z nich istnieje już od momentu założenia Akademii, inne zostały dodane w związku ze zmieniającymi się realiami kina. Cezary przyznawane są dla najlepszych aktorów i reżyserów, a także dla najlepszych filmów. Nie zapomina się również o tych, bez których film nie byłby możliwy do nakręcenia, ale o których rzadko się mówi, bo skrywają się po drugiej stronie kamery – scenarzyści, montażyści, kompozytorzy itd. Przy czym nagrodę mają szansę wygrać zarówno doświadczone osoby, jak i początkujący – nie brakuje kategorii takich jak "Najbardziej obiecujący aktor" czy "Najlepszy film debiutancki".

Nagroda Cezar – głosowanie i przyznawanie statuetek

Cezary są przyznawane zarówno francuskim, jak i zagranicznym filmom, ale również ich reżyserom, aktorom, scenografom, montażystom itd. Co roku pod uwagę przy nominacjach bierze się pod uwagę wyłącznie nowe filmy, tzn. te, które powstały w roku wcześniejszym. Od początku istnienia nagrody była ona przyznawana poprzez tajne głosowanie członków francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej, czyli przez prawie 5 tysięcy osób, wśród których znajdują się wybitni przedstawiciele zawodów filmowych oraz wpływowi działacze na rzecz rozwoju kinematografii francuskiej.

Tajne głosowanie przeprowadzane jest w dwóch oddzielnych etapach. Podczas pierwszego z nich karty do głosowania wysyłane są do domów członków Akademii Sztuki i Techniki Filmowej, którzy wypełniają je i odsyłają za pośrednictwem poczty lub internetu. W wyniku pierwszego etapu głosowania wyłania się po 5 lub 7 (w zależności od kategorii) nominacji we wszystkich kategoriach.

Drugi etap głosowania polega oczywiście na wyłonieniu zwycięzców. Co ciekawe, liczenie głosów i ostateczne wyniki znane są dopiero po południu tego samego dnia, w którym wręczane są Cezary. Odpowiedzialna za nie osoba, czyli sekretarz Akademii Sztuki i Techniki Filmowej, dostarcza nazwiska zwycięzców w zapieczętowanej kopercie i wręcza je w trakcie ceremonii w Paryżu.

Cezary – nagrody filmowe dla Romana Polańskiego

Cezary były przyznawane również polskim artystom, choć znacznie częściej trafiały one w ręce Francuzów. Jedynym polskim twórcą, który może poszczycić się kilkukrotną nominacją oraz ostatecznym zdobyciem nagrody jest Roman Polański. Łącznie otrzymał on aż 4 statuetki, pierwszą z nich w 1980 roku za wyreżyserowanie filmu fabularnego "Tess", opowiadającego historię dziewczyny z ubogiej rodziny, która próbuje znaleźć swoje miejsce w świecie. Drugą nagrodę od francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej reżyser zdobył w 2003 roku za znanego i cenionego na całym świecie "Pianistę". Po kilku latach, w 2011 roku Akademia ponownie nagrodziła Romana Polańskiego Cezarem za wybitną ekranizację powieści Roberta Harrisa. "Autor widmo" to film ukazujący historię brytyjskiego pisarza utrzymującego się z anonimowego pisania powieści o sławnych ludziach, który został wplątany w zagadkowy związek między byłym premierem Wielkiej Brytanii a amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą. Ostatni raz Roman Polański otrzymał Cezara w 2014 roku za film "Wenus w futrze", pokazujący pracę w teatrze od drugiej strony – reżyserów i aktorów – oraz to, jak szybko mogą zatrzeć się między sobą granice realności oraz fikcji.

Zobacz wideo: 13. edycja Mastercard OFF Camera dobiegła końca

Zobacz też:

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" - serialowa odsłona kinowego hitu już dostępna na Playerze!

Misiek Koterski schudł już 10 kilogramów. Aktor wystawił na WOŚP trening ze sobą i Pawłem Nastulą

Anna Wendzikowska poleca filmy z seniorami w rolach głównych. Jak Hollywood rozprawia się z kultem młodości?

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak utrwalić zapach perfum? Wystarczy jedno proste rozwiązanie

Jak utrwalić zapach perfum? Wystarczy jedno proste rozwiązanie

Aktor "Seksu w wielkim mieście" nie żyje. Podano przyczynę śmierci

Aktor "Seksu w wielkim mieście" nie żyje. Podano przyczynę śmierci

Członek Papa Dance potrzebuje pomocy. "Nie jest zdolny do samodzielnego życia"

Członek Papa Dance potrzebuje pomocy. "Nie jest zdolny do samodzielnego życia"

Rezydencja Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Cena zwala z nóg, fani protestują

Rezydencja Freddiego Mercury'ego na sprzedaż. Cena zwala z nóg, fani protestują

Miał już obiad w zębach. Nagle stało się coś niespodziewanego

Miał już obiad w zębach. Nagle stało się coś niespodziewanego

19-latka przyniosła do szpitala martwe niemowlę. "Dziecko urodziło się zdrowe, ważyło dwa i pół kilograma"

19-latka przyniosła do szpitala martwe niemowlę. "Dziecko urodziło się zdrowe, ważyło dwa i pół kilograma"

Pokazała, jak sprząta pokój za 16-letnią córkę. "Jest jak jest"

Pokazała, jak sprząta pokój za 16-letnią córkę. "Jest jak jest"

Jak zregenerować dłonie przed wiosną? "Nałóżmy go, chociaż rano i wieczorem"

Jak zregenerować dłonie przed wiosną? "Nałóżmy go, chociaż rano i wieczorem"

Dlaczego wróbli jest coraz mniej? "To jest równia pochyła".

Dlaczego wróbli jest coraz mniej? "To jest równia pochyła".

Horoskop dzienny na środę, 28 lutego 2024 r. Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby

Horoskop dzienny na środę, 28 lutego 2024 r. Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby