Roman Polański

  Roman Polański

  Kinga Korta i Helena Deeds chciałyby zaistnieć na wielkim ekranie. Charyzma, wdzięk, luksus i przepych oraz trudne początki dorosłego życia. Ich historie to gotowy materiał na film. W rozmowie z Oskarem Netkowskim z serwisu dziendobry.tvn.pl "Żony Hollywood" opowiedziały o wizji tego projektu. Poznaliśmy także kulisy ich przyjaźni. Koniecznie zobaczcie wideo.

  Reżyser Roman Polański nie jest już członkiem walnego zgromadzenia Francuskiej Akademii Filmowej. Gremium to przyznaje co roku prestiżowe nagrody Cezary. Oprócz polskiego reżysera usuniętych z niego zostało jeszcze 17 innych honorowych członków. Laureat Oscara za "Pianistę" jest oskarżany o przemoc seksualną i znalazł się w ogniu krytyki części środowiska filmowego we Francji.

  Córka Romana Polańskiego i francuskiej aktorki Emmanuelle Seigner - Morgane Polanski - tak jak rodzice - wybrała branżę filmową. Fach szlifowała w londyńskich Drama Centre i Central School of Speech and Drama oraz na planach filmowych i serialowych. Morgane zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby zapytać o jej pracę i dzieciństwo. Jak zareagował jej ojciec, kiedy oznajmiła mu, że chciałaby zostać reżyserem? Czy fakt, że urodziła się w rodzinie związanej z filmem, pomaga jej funkcjonować w branży filmowej? Jak sobie radzi z presją bycia córką Romana Polańskiego?

  Wczoraj wrócił do Polski, a już dziś rano usiadł na naszej kanapie, żebyśmy mogli mu zadać to pytanie - Marcin Meller: "Jak się dostaje taką robotę?". W najnowszym filmie Quentina Tarantino Rafał Zawierucha wciela się w rolę młodego Romana Polańskiego: "Nawet teraz, jak o tym mówię, mam ciarki. To było coś na zasadzie śmiechu, płaczu, szczęścia, strachu... Rozwinęły się niesamowite emocje. (...) Marzenia mam teraz dużo większe niż miałem. Chcę pracować tam i wiem, że będę tam pracował". Jak wygląda praca na planie Quentina Tarantino?

  Dziś wieczorem na Festiwalu Netia Off Camera polska premiera najnowszego filmu Romana Polańskiego - "Prawdziwa historia". Film powstał na podstawie bestsellerowej powieści francuskiej pisarki - Delphine de Vigan. Co w tej historii ujęło reżysera, że postanowi przenieść ją na ekran? W rolach głównych zobaczymy Emmanuelle Seigner oraz Evę Green. Podobno między aktorkami nawiązała się "chemia", dzięki której Roman Polański nie musiał zbyt ingerować na planie filmowym. Czy dla swojej żony jest bardziej wymagający? Z reżyserem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

  W Krakowie trwa 11. Festiwal Kina niezależnego Netia Off camera. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki spotkał się z jurorem konkursem Geoffem Andrew, który jest znawcą polskiego kina. Jak zmieniło się polskie kino na przestrzeni lat? Która dekada była najbardziej charakterystyczna? Czy Roman Polański to typowy polski reżyser?

  70. Festiwal Filmowy w Cannes dobiegł końca. Na czerwonym dywanie nie zabrakło polskich twarzy. Kto pojechał do Cannes? Na miejscu była dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska. Zobacz, co Grażyna Torbicka podarowała Julianne Moore, kto pojawił się na pamiątkowym polskim zdjęciu, w jakim charakterze na festiwal wybrała się Jessica Mercedes i dlaczego Monika Olejnik wzbudziła zainteresowanie mediów swoim ubiorem na premierze najnowszej produkcji Romana Polańskiego.

  W miniony wtorek Sąd Najwyższy ostatecznie oddalił kasację Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który chciał zwrotu sprawy ekstradycji Romana Polańskiego do USA krakowskiemu sądowi. Oznacza to, że decyzja o niedopuszczalności ekstradycji jest ostateczna. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy adwokatów reżysera: Jerzego Stachowicza i Jana Olszewskiego, aby zapytać o szczegóły sprawy. Dlaczego prokuratura amerykańska nie chce zapomnieć o Polańskim, mimo że reżyser kilka lat temu zawarł ugodę z pokrzywdzoną? Jest szansa, żeby Polański pojechał do USA?

  Aleksander Desplat to francuski kompozytor, zdobywca najważniejszych nagród z Oscarem na czele. Desplat jest jednym z najbardziej rozchwytywanych kompozytorów w Hollywood. Mówią o nim, że nikt tak jak on, nie potrafi dopasować się do narracji reżysera. Obecnie Aleksander Desplat pracuje nad muzyką do filmu Romana Polańskiego. Reżyser i kompozytor zrobili już razem trzy filmy. Co przekonało Polańskiego go do kompozytora? I jak przebiega ich współpraca?

  Niewiele osób wie, że pod Nową Hutą znajdują się schrony, które miały uratować jej mieszkańców w razie nalotu wroga. Oprowadzili nas po nich: Tomasz Mierzwa ze Stowarzyszenia Miłośników Historii "Rawelin" i dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan. Zobaczcie, co z nowohuckimi schronami łączy Romana Polańskiego!

  W czwartek w Dzień Dobry TVN: coś co zdarza się coraz częściej - w zeszłym roku w samej Warszawie wyłudzono w ten sposób aż 12 milionów złotych! Radzimy, jak nie dać się oszukać i nie pożyczać na tzw. wnuczka i policjanta. Następnie Łukasz Radwan pod Nową Hutą - tylko u nas dowiecie się, co z tamtejszymi schronami łączy Romana Polańskiego. Oprócz tego, bielszy odcień bieli, czyli drugie życie zszarzałej bielizny, a na koniec spróbujemy rozgryźć współczesnego nastolatka - gdzie bywa, co kupuje i co naprawdę myśli o szkole i rodzicach? Bądźcie z nami jutro o 8.00!

  Czy córka Romana Polańskiego mówi po polsku i czy to jej pierwsza wizyta w Warszawie? Z Morgane Polański, przy okazji jej wizyty w Polsce, spotkał się Marcin Sawicki. Kiedy, 22 letnia, Morgane zdecydowała, że chce związać swoją przyszłość z kinematografią, jak wyglądały początki jej kariery i dlaczego porzuciła reżyserię na rzecz aktorstwa?

  Gość Dzień Dobry TVN charakteryzator Waldemar Pokromski w branży filmowej uważany jest za ikonę profesjonalizmu. I to na całym świecie. Od wielu lat współpracuje z największymi, np. ze Stevenem Spielbergiem, Oliverem Stone'em i Romanem Polańskim. Obecnie pracuje przy filmie o życiu Marii Skłodowskiej-Curie, którego premiera jest zaplanowana na 2016 rok. Rolę polskiej noblistki powierzono Karolinie Gruszce. Czy lubi filmy, przy których musi długo charakteryzować aktorów? Czy zdarzało mu się kłócić z aktorem o charakteryzację? Gdzie uczył się swojego zawodu?

  Reżyser był jednym z gości gali otwarcia PKO Off Camera. Jaką nagrodę odebrał reżyser podczas krakowskiego festiwalu? Dlaczego statuetka jest dla niego tak wyjątkowa? Czym Roman Polański rozbawił gości? I co zatrzymało go na scenie? Świadkiem sytuacji była dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska, która o całym zajściu opowiedziała w naszym studiu.

  W 1977 roku Samantha Geimer miała 13 lat. Marzyła o karierze modelki i aktorki. W tym samym czasie Roman Polański szukał młodej dziewczyny do sesji zdjęciowej. Zaprosił do współpracy właśnie Samanthę. Po sesji doszło do zbliżenia między dziewczyną i reżyserem. Za seks z nieletnią Roman Polański stanął przed sądem. Jak o całej sprawie dowiedziała się matka dziewczyny? Jak ocenia pracę amerykańskiego prokuratora oskarżającego reżysera w 1977 roku? Co napisał do niej Roman Polański w 2009 roku? Czy pamięta, co się stało podczas słynnej imprezy w domu Jacka Nicholsona? Z Samanthą Geimer rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Polski sąd, na wniosek amerykańskiego, ma zdecydować o ekstradycji Romana Polańskiego do Stanów Zjednoczonych. Amerykanie chcą, by polski reżyser odpowiedział za seks z nieletnią Samanthą Geimer. Czy sąd postanowi o ekstradycji reżysera? Jakie zarzuty postawione są Polańskiemu? Co może wziąć pod uwagę polski sąd? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN adwokatem Zbigniewem Romanem.

  Jutro w programie: czy Romanowi Polańskiemu grozi ekstradycja do USA? Co jego ofiara, Samantha Gailey, myśli o procesie. Sprawdziliśmy też, ile naprawdę zarabia ksiądz i co właściwie robi! Zaczynamy od 8.00!

  Nakręcił ponad 30 filmów. Do Warszawy przyjechał, by zobaczyć Muzeum Historii Żydów Polskich. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki zapytał Romana Polańskiego, czy ogląda polskie filmy, jak odbiera porównanie Jana Komasy do siebie, ile razy widział jego film "Miasto 44" oraz, czy "Ida" zdobędzie Oscara.

  W sobotę z Dzień Dobry TVN: budująca historia, niestety bez happy endu, czyli zdjęcie, które wywołało lawinę pomocy której .. Piotr już nie doczekał. Następnie: Roman Polański o polskich szansach na Oscara, a Shakira o wspomnieniach z pobytu w naszym kraju. A na koniec: Mistrz Stańko z córką o relacji, w której uczą się wzajemnie od siebie. Zapraszamy jutro od 8:30. Program poprowadzą: Kinga Rusin i Bartek Węglarczyk.

  Co było dla niego inspiracją, gdy pisał książkę na której scenariuszu oparł film "Autor Widmo" Roman Polański? Jego najnowsza książka "Oficer i szpieg" to już bestseller. Na jej kanwie Roman Polański nakręci kolejny film. Robert Harris, w rozmowie z Mateuszem Hładkim, opowiedział o tym, jak niezwykłym reżyserem i człowiekiem jest Roman Polański. Kiedy film zobaczymy na dużym ekranie? Co pisarz sądzi o procesie, który toczy się w jego sprawie?

  Już jutro w Dzień Dobry TVN: szczerze o Polańskim przyjaciel i scenarzysta jego filmu Robert Harris. Następnie: dziarski staruszek i recepta na długowieczność - Antoni Huczyński ćwiczy z nami od samego rana. Oprócz tego: cala prawda o gumkach - czy naprawdę są toksyczne? A na koniec na naszej cenie Modern Talking w wersji modern. W Dzień Dobry TVN świętujemy trzydziestolecie kultowego zespołu. Zapraszamy jutro od 8:30. program poprowadzą: Anna Kalczyńska i Robert Kanterei.

  Dzielił pokój z Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim. Przyjaźnił się z Markiem Hłasko, Romanem Polańskim. Pablo Picasso poczęstował go flądrą i namalował jego portret. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był ostatni bon vivant - Witold Kaczanowski. Towarzyszył mu Łukasz Radwan. Jak polski malarz wspomina najsłynniejszego kubistę?

  Jest francuską aktorką i piosenkarką, karierę w showbiznesie rozpoczęła jako modelka, a prawdziwą sławę na srebrnym ekranie przyniosła jej rola w filmie "Frantic". Na planie tego filmu poznała swojego przyszłego męża Romana Polańskiego. Zobaczcie wywiad Kingi Rusin z Emmanuelle Seigner!