Roman Polański: "Gdyby miano mi położyć na grobie jedną rolkę, chciałbym, żeby to był 'Pianista'"

Roman Polański: "Gdyby miano mi położyć na grobie jedną rolkę, chciałbym, żeby to był 'Pianista"
Andrzej Sołtysik: Roman Polański nadal pokutuje za błędy
Andrzej Sołtysik: Roman Polański nadal pokutuje za błędy
Filmowe i serialowe hity 2022
Filmowe i serialowe hity 2022
Polscy twórcy wybierają film i serial roku
Polscy twórcy wybierają film i serial roku
Michael Imperioli i F. Murray Abraham w serial “Biały Lotos”
Michael Imperioli i F. Murray Abraham w serial “Biały Lotos”
Jak seriale wpływają na nasze życie?
Jak seriale wpływają na nasze życie?
Wampiry w filmach i serialach…
Wampiry w filmach i serialach…
Nowy film o Whitney Houston
Nowy film o Whitney Houston
Za co kochaliśmy Whitney Houston?
Za co kochaliśmy Whitney Houston?
Kobiety w filmie
Kobiety w filmie
Wielki powrót filmowych hitów
Wielki powrót filmowych hitów
Historie oparte na faktach
Historie oparte na faktach
„Jednym głosem” aktorzy i twórcy mówią jednym głosem
„Jednym głosem” aktorzy i twórcy mówią jednym głosem
Spektakularne kostiumy filmowe
Spektakularne kostiumy filmowe
1994 – rok kulturowy dla kina
1994 – rok kulturowy dla kina
Roman Polański stworzył wiele wybitnych filmów w USA, Francji i Wielkiej Brytanii. Cień na jego karierę rzuciły oskarżenia o wykorzystywanie seksualne. Jaka historia stoi za wybitnym reżyserem, scenarzystą, aktorem i producentem?

Roman Polański – wojenne dzieciństwo

Roman Polański urodził się - jako Raymond Thierry Liebling - 18 sierpnia 1933 w Paryżu. Jego rodzice byli polskimi Żydami zamieszkałymi we Francji. Gdy Romek miał 3 lata, postanowili wrócić do kraju. Niedługo po przeprowadzce do Krakowa wybuchła II wojna światowa i trafili do getta, w którym dzielili mieszkanie z kilkoma rodzinami. Następnie matkę Polańskiego wywieziono do obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie zginęła w komorze gazowej.

Kilkuletni Roman cudem uniknął śmierci. Jak podaje dzieje.pl, Polańskiemu udało się wydostać z getta, wychowywał się w podkrakowskiej wsi. Po wojnie przyszły reżyser odnalazł ojca, który przeżył obóz w Mauthausen.

Roman Polański – Szkoła Filmowa w Łodzi

Po wojnie występował w teatrze. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Szybko zyskał tam opinię "oryginała". - Był wtedy odrzucany przez ludzi - agresywny, apodyktyczny, ale w wielu wypadkach miał rację. Starsi koledzy nie chcieli pozwolić, by jakiś pętaczyna ich pouczał – wspominał operator i reżyser Andrzej Kostenko.

Na trzecim roku Andrzej Munk zapytał Romana Polańskiego o pomysł na obowiązkową do zrealizowania etiudę dokumentalną.

Wreszcie wymyśliłem - wspomina reżyser - że zorganizuję w Szkole zabawę, która będzie tematem mojej etiudy. (…) Film miał być dowcipem na wielką skalę, siłą rzeczy musiał więc wywołać sensację, nawet w Szkole, gdzie kawały stanowiły część znanej Munkowi tradycji
R. Polański, "Roman", przeł. K. i P. Szymanowscy, Warszawa 1989, s. 112-113.

I tak powstało dzieło "Rozbijemy zabawę", a rok później "Dwaj ludzie z szafą".

Roman Polański w szkole filmowej dał się poznać nie tylko jako zdolny reżyser, lecz i aktor. Andrzej Wajda obsadził go w swoim filmie "Pokolenie" z 1954 r. W późniejszych latach zagrał jeszcze w - "Lotnej" (1959), "Niewinnych czarodziejach" (1960) i "Zemście" (2002). Jak przypomina portal dzieje.pl, Polański wystąpił też u Janusza Morgensterna - w "Do widzenia, do jutra..." (1960) i u Andrzeja Munka - w "Zezowatym szczęściu" (1960).

"Nóż w wodzie" – debiut Romana Polańskiego

Reżyserskim debiutem fabularnym Romana Polańskiego był "Nóż w wodzie" z 1962 r. z fenomenalną rolą Leona Niemczyka. Scenariusz napisał wspólnie z Jerzym Skolimowskim i Jakubem Goldbergiem. Produkcja okazała się ogromnym sukcesem i przyniosła nominację do Oscara. Jednak nie spodobała się ówczesnej polskiej władzy. Roman Polański zdecydował się na emigrację.

Roman Polański – filmografia

Następne filmy kręcił w Wielkiej Brytanii, we Francji i w Stanach Zjednoczonych. Zdobył renomę "sprawnego twórcy kina gatunkowego" za sprawą thrillerów psychologicznych: "Wstręt" z Catherine Deneuve w roli głównej, "Matnia" (1966), "Lokator" (1976), "Śmierć i dziewczyna" (1993) oraz "Autor widmo" (2010).

Jego filmy "Dziecko Rosemary", czyli satanistyczny thriller z udziałem Mii Farrow i z muzyką Krzysztofa Komedy, "Nieustraszeni pogromcy wampirów" z Sharon Tate czy "Chinatown" z Jackiem Nickolsonem stały się kultowe.

Natomiast "Pianista" z 2002 roku przyniósł mu Oscara za reżyserię. Zresztą sam twórca uważa to za dzieło:

Gdyby miano mi położyć na grobie jedną rolkę, chciałbym, żeby to był "Pianista"

Roman Polański oskarżony o wykorzystywanie nieletnich

Nie sposób wymienić wszystkich jego filmów i nagród. Natomiast cień na karierę reżysera rzucił skandal z 1977 r. Wówczas amerykański sąd uznał Polańskiego za winnego obcowania seksualnego z 13-letnią dziewczynką. Ten zdecydował się na ucieczkę z USA do Francji. W późniejszych latach został oskarżony przez inne kobiety – m.in. aktorka Charlotte Lewis oświadczyła, że wykorzystał ją seksualnie, gdy miała 16 lat, a Renate Langer powiedziała szwajcarskiej policji, że zgwałcił ją w szwajcarskim Gstaad, gdy miała 15 lat.

Roman Polański – życie prywatne

Jest trzykrotnie żonaty. W 1959 ożenił się z aktorką Barbarą Kwiatkowską, która go porzuciła dla austriackiego aktora  Karlheinza Böhma. W 1968 wziął ślub z amerykańską aktorką i modelką Sharon Tate, którą poznał na planie "Nieustraszonych pogromców wampirów". Rok później jego ukochana, będąca w zaawansowanej ciąży, została bestialsko zamordowana przez sektę Charlesa Mansona. Jej członkowie wdarli się do willi Polańskich w Kalifornii.

W 1989 roku poślubił aktorkę i modelkę Emmanuelle Seigner. Mają dwoje dzieci – córkę Morgane i syna Elvisa, którzy zostali aktorami.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości