Styl życia

Na Mazurach trwają poszukiwania zatopionej kamery i "Noża w wodzie". "Udało nam się znaleźć dwóch świadków potwierdzających lokalizację" 

Styl życia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Agata Zjawińska
W poszukiwaniu noża w wodzie z „Noża w wodzie”
Dzień Dobry TVNW poszukiwaniu noża w wodzie z „Noża w wodzie”

Gdzie jest kamera, która 60 lat temu została utopiona w jeziorze Śniardwy? Urządzenie wpadło do niego podczas kręcenia jednej ze scen kultowego filmu "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego. Szukają go członkowie Fundacji Poszukiwacze.org. Czy odnajdą sprzęt i tytułowy nóż?  

"Nóż w wodzie" Romana Polańskiego

"Nóż w wodzie" to debiut fabularny Romana Polańskiego.  Autorem zdjęć był Jerzy Lipman, a muzykę skomponował Krzysztof Komeda. W obsadzie znaleźli się m.in. Leon Niemczyk, Jolanta Umecka i Zygmunt Malanowicz.

Produkcji towarzyszyły różnego rodzaju przygody i trudności. Zaliczają się do nich: wrzucenie noża do wody na potrzebę filmu oraz przypadkowe zatopienie cennej kamery. Przedmioty te do dzisiaj spoczywają na dnie jeziora.

– Ten nóż w wodzie jest symbolem. Na planie filmowym w trakcie kręcenia zdjęć zniknęły dwa egzemplarze i dość ciężko byłoby je odnaleźć, ale wiemy, gdzie są. Natomiast naszym głównym celem jest słynna kamera Romana Polańskiego, która została utracona przez ekipę filmową, co było dramatem w 1961 roku - tłumaczył Piotr Maszkowski z Fundacji Poszukiwacze.org.

"Nóż w wodzie". Poszukiwania zatopionej kamery

Twórcy filmu namiętnie, ale bezskutecznie próbowali odzyskać kamerę. 60 lat później pasjonaci z Fundacji Poszukiwacze.org postanowili wznowić poszukiwania.

– Historię powtarzają członkowie ekipy, którzy byli na planie filmowym. Nie mamy więc wątpliwości, że ona tam jest. (…) Udało nam się znaleźć dwóch niezależnych świadków potwierdzających lokalizację na jeziorze Śniardwy. Obszar jest stosunkowy niewielki - podkreślił Piotr Maszkowski.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Agata Zjawińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzien Dobry TVN

Pozostałe wiadomości