Bracia Warner w łódzkiej Alei Gwiazd. "Możemy być dumni"

Bracia Warner w łódzkiej Alei Gwiazd. "Możemy być dumni"
Bracia Warner w łódzkiej Alei Gwiazd. "Możemy być dumni"
Bracia Warner w łódzkiej Alei Gwiazd. "Możemy być dumni"
100 lat Warner Bros.
100 lat Warner Bros.
Klasyki Warner Bros. ponownie w kinach w całej Polsce
Klasyki Warner Bros. ponownie w kinach w całej Polsce
Warner Bros. Studios - tu dzieje się magia…
Warner Bros. Studios - tu dzieje się magia…
Paulina Gałązka na 100-lecie studia Warner Bros
Paulina Gałązka na 100-lecie studia Warner Bros
Ada Fijał o filmach z okazji 100-lecia Warner Bros.
Ada Fijał o filmach z okazji 100-lecia Warner Bros.
Krystian Pesta o ulubionych filmach i aktorstwie
Krystian Pesta o ulubionych filmach i aktorstwie

Na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi znalazła się gwiazda braci Warner, którzy byli założycielami najstarszej w historii Hollywood wytwórni filmowej. - Brakowało nam ich - mówiła prezydent miasta Hanna Zdanowska. Reporterka serwisu dziendobrytvn.pl na miejscu porozmawiała z inicjatorami tej akcji.

Bracia Warner w Alei Gwiazd

Za nami niezwykłe wydarzenie, jakim było odsłonięcie gwiazdy założycieli wytwórni Warner Bros. w miejscu, które upamiętnia największe ikony kinematografii. Dlaczego jest to tak ważne dla wszystkich Polaków?

- To była inicjatywa wspólna, miasta Łodzi i oczywiście kapituły Alei Gwiazd. Myślę, że chyba wszyscy zobaczyliśmy, jak ważna jest to część naszej historii kina. Możemy być dumni, że to jednak Polacy w sensie swoich korzeni, korzeni wychodzących z Polski, emigranci żydowscy z Polski stworzyli coś takiego wielkiego i coś, co przetrwało przez pokolenia. Dzisiaj to Warner Bros. Discovery, ale ich duch, ich pasja, ich marzenie jest ciągle żywe wśród nas - powiedziała Kasia Kieli, President and Managing Director Warner Bros. Discovery Poland.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska przyznała, że od dawna brakowało braci Warner w tym właśnie miejscu.

- Postanowiliśmy w ramach naszej Alei Gwiazd, którą budujemy od wielu, wielu lat, również upamiętnić praktycznie jednych z największych twórców kina, którzy stworzyli Fabrykę Snów, niestety nie w Polsce, a w Hollywood. To oni dali nam przede wszystkim wspaniałe wrażenia, doznania. Alei Gwiazd jest niewątpliwie miejscem, gdzie brakowało nam ich - stwierdziła.

Jak powstała łódzka Aleja Gwiazd?

Autorem projektu gwiazdy był Andrzej Pągowski, który wyznał, że jest niezmiernie z tego dumny. Artysta opowiedział również zabawną historię z początków Alei Gwiazd. Jak wspominał, pomysł na jej powstanie zrodził się 20 lat temu podczas spotkania z Janem Machulskim w kawiarni.

- Janek Machulski wrócił ze Stanów, tam zobaczył Aleję Gwiazd i mówił, słuchaj, chciałbym taką aleję zrobić tutaj na Piotrkowskiej. Czy mógłbyś mi zaprojektować to? (...) Wziąłem serwetkę i na tej serwetce flamastrem zacząłem rysować - powiedział.

- W 2013 roku, idę sobie właśnie Piotrkowską, nagle patrzę, to jest moja gwiazda, którą ja zaprojektowałem. Zadzwoniłem do Eli Czarneckiej, która opiekowała się tym wydarzeniem. Ela mówi: "tak, ja mam nawet tą serwetkę, on to zrobił" [Jan Machulski - przyp. red.] , a ja mówię, to czemu mi nie powiedział? Niestety wtedy już Janek Machulski nie żył, ale sytuacja została i to jest frajda, bo rzeczywiście w historii kultury i sztuki są takie projekty, które powstawały w kawiarniach na serwetkach - dodał Andrzej Pągowski.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości