Warner Bros. świętuje swoje 100-lecie. Kultowe filmy wytwórni, które warto znać

Warner Bros. świętuje swoje 100 - lecie. Kultowe filmy wytwórni, które warto znać
Klasyki Warner Bros. ponownie w kinach w całej Polsce
Źródło: Dzień Dobry TVN
Wyprodukowali „Casablankę”, „Bullita” i „Chłopców z ferajny”, wprowadzili do kin pierwszy film dźwiękowy, za który otrzymali Oscara, a pochodzili z Krasnosielca, wsi położonej w województwie mazowieckim, w powiecie makowskim. Bracia Warner! Dokładnie 100 lat temu założyli wytwórnię filmową, która obecnie jest jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie.

4 kwietnia 1923 r. powstało studio filmowe Warner Bros.

Ich inspirująca historia to jak spełnienie amerykańskiego snu. Albert, Sam, Harry oraz Jack to polscy imigranci żydowskiego pochodzenia, którzy już jako dzieci wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Bracia zastawiając rodzinny majątek: konia i zegarek ojca, zyskali kapitał, który przeznaczyli na zakup pierwszego projektora. Dwadzieścia lat później, 4 kwietnia 1923 r., zarejestrowali nowo powstałe studio filmowe Warner Bros. Zasłynęli z tego, że jako pierwsi wyprodukowali film dźwiękowy „Śpiewaka z Jazzbandu”, za którego zdobyli specjalną nagrodę Akademii za osiągnięcia techniczne. To pionierskie (jak na 1927 r.) wydarzenie już na zawsze zrewolucjonizowało branżę filmową.

Filmy wytwórni Warner Bros.

Warner Bros. w ciągu ostatnich 100 lat stworzył jedne z najbardziej rozpoznawalnych i uwielbianych filmów, jakie kiedykolwiek powstały. Wykreowali tak niezapomniane postaci jak Harry Potter, Królik Bugs, Brudny Harry, czy słynną trylogię Władcy Pierścieni, z Hobbitem i Frodo na czele.

Filmy, które można by wymieniać w nieskończoność, m.in. takie jak „Casablanca”, „Sokół Maltański", „Deszczowa piosenka", „Buntownik bez powodu", „Ben Hur", „Doktor Żywago", „Kto się boi Virginii Woolf", „Parszywa Dwunastka", „Bullitt", „Brudny Harry", „Mechaniczna pomarańcza", „Egzorcysta", „Lot nad kukułczym gniazdem", „Wszyscy ludzie prezydenta", „Bez przebaczenia", uniwersa filmowe spod znaku „Władcy Pierścieni”, „Harry’ego Pottera”, DC Comics („Batman”, „Joker”, „Superman” itd), kultowy „Matrix”, „Incepcja", „Elvis” czy „Diuna”, ale również ropoznawalne na całym świecie kreskówki – to nie tylko piękna historia kina, a jednocześnie ogromna dawka emocji i nierzadko prawdziwej sztuki,

Dziś biblioteka Warner Bros. jest jedną z najbardziej prestiżowych i najcenniejszych na świecie. Firma wyprodukowała do tej pory ponad 12 500 filmów fabularnych i 2400 programów telewizyjnych. W swoim portfolio posiada wszystkie gatunki filmowe, począwszy od komedii, przez dramat, przygodę, fantasy, musical, sci-fi, horror, thriller, skończywszy na animacji.

Z wytwórnią związanych było i nadal jest wielu wybitnych przedstawicieli przemysłu filmowego m.in. Clint Estwood, Mel Gibson, Stanley Kubrick, Peter Jackson, Martin Scorsese, David Yates, Tim Burton, Christopher Nolan, Ridley Scott, Ben Affleck, Denis Villeneuve i wielu innych. Wliczając w to również całą plejadę największych gwiazd światowego kina.

Polskie biuro Warner Bros.

Polskie biuro Warner Bros. zostało otwarte niemalże 30 lat temu. W tym czasie firma wprowadziła na ekrany kinowe prawie 400 tytułów. Wszystkie części Harry’ego Pottera obejrzało ponad 12,5 mln Polaków. Ogromnym powodzeniem wśród naszych widzów cieszyły się filmy z serii Matrix (3 mln widzów) czy Joker (ponad 2 mln widzów). Obecnie jeden z najbardziej wyczekiwanych tytułów to kolejna część Diuny (premiera planowana na listopad 2023r.).

Filmy na 100 - lecie Warner Bros. - repertuar kin

W ramach świętowania jubileuszu 100 – lecia Warner Bros., w polskich kinach będzie można zobaczyć w tym roku wiele kultowych klasyków spod znaku Warner Bros., które specjalnie na tę okazję zostały zrekonstruowane cyfrowo dzięki nowoczesnej technologii. Obecnie niektóre z nich można już oglądać w kinie KinoGram w Warszawie. Natomiast w drugiej połowie kwietnia Stowarzyszenie Kin Studyjnych zaprasza naszych widzów do ponad 50 kin studyjnych w całej Polsce, gdzie na dużych ekranach zostaną wyświetlone kultowe tytuły, niesamowite historie, ekranizacje bestsellerowych powieści. Z dzisiejszej perspektywy możemy śmiało powiedzieć, że większość z nich wcale się nie zestarzała i wciąż działają na naszą wyobraźnię.

Zaczniemy od tytułu legendy, który zna chyba każdy, choćby ze słyszenia - „Przeminęło z wiatrem”, o którego prawa do sfilmowania słynnej powieści Margaret Mitchell biły się największe wytwórnie, a którego ekranizacja uznawana jest powszechnie niemal za ideał! Zobaczcie sami lub z grupą przyjaciół albo z ukochanymi filmy z jubileuszowej oferty od Warner Bros.

PRZEMINĘŁO Z WIATREM (GONE WITH THE WIND) - kwiecień  (II połowa)

 • Reżyseria: Victor Fleming
  • Czas trwania: 238 minut
   • Rok produkcji: 1939
    • Gatunek: romans

     Ekranizacja bestsellerowej powieści Margaret Mitchell. W 1939 r. arcydzieło Davida O. Selznicka, zdobywca Nagrody Akademii®, olśniło publiczność i zdefiniowało czym powinien wyróżniać się hollywoodzki hit: odważnym filmowaniem, pełnym rozmachu, pasji, dramatu i ponadczasowego romansu. Film zdobył 14 nominacji do Oscara i aż 9 statuetek: w tym dla najlepszego filmu, za role aktorskie dla Vivien Leigh i Hattie McDaniel (pierwsza Afro-Amerykanka), reżyserię, scenariusz, scenografię, montaż, zdjęcia i twórcze wykorzystanie taśmy barwnej.

     SOKÓŁ MALTAŃSKI (MALTESE FALCON) – maj (I połowa)

     • Reżyseria: John Huston
      • Czas trwania: 100 minut
       • Rok produkcji: 1941
        • Gatunek: akcja

         Grupa podejrzanych osobników nie cofnie się przed niczym, aby zdobyć drogocenny skarb - wysadzoną klejnotami statuetkę sokoła. Detektyw Sam Spade (Humphrey Bogart) za wszelka cenę pragnie dowiedzieć się, dlaczego tak bardzo zależy im na jej zdobyciu - i kto stoi za zamordowaniem jego partnera. Obsada pełna gwiazd (w tym Sydney Greenstreet, Mary Astor, Peter Lorre i Elisha Cook Jr.) towarzyszy Bogartowi w tym doskonałym, ponadczasowym kryminale, który wprost z kart powieści Dashiella Hummetta został przeniesiony na ekran przez reżysera Johna Hustona. Film nominowany do trzech Nagród Akademii ® (1941) - Najlepszy film, aktor drugoplanowy (Greenstreet), scenariusz (Huston) - wyniósł Bogarta na aktorski firmament, a Hustonowi otworzył drzwi do kariery reżysera.

         POWIĘKSZENIE (BLOW-UP) – maj (II połowa)

         • Reżyseria: Michelangelo Antonioni
          • Czas trwania: 111 minut
           • Rok produkcji: 1966
            • Gatunek: thriller

             Znakomicie nakręcony, kipiący niepokojem film Antonioniego jest zagadką, która zaprasza widzów do rozkoszowania się zmysłową atmosferą londyńskiego szyku lat 60. Niezadowolony ze swego stylu życia, rozgoryczony i rozczarowany fotograf bezmyślnie włóczy się po Londynie, utrwalając na kliszy momenty z codziennego życia. Po wywołaniu filmu okazuje się, że nieświadomie uchwycił scenę morderstwa.

             BONNIE I CLYDE (BONNIE AND CLYDE) - czerwiec (I połowa)

             • Reżyseria: Arthur Penn
              • Czas trwania: 111 minut
               • Rok produkcji: 1967
                • Gatunek: akcja, komedia kryminalna, kryminalny

                 Zmieniający paradygmaty klasyk amerykańskiego kina, którego siła rażenia nadal odbija się w filmach sensacyjnych, dziesiątki lat po premierze. W czasach Wielkiego Kryzysu, podróżując przez południowy Zachód Ameryki, Clyde Barrow i Bonnie Parker rozpoczynają wspólną, przestępczą drogę. Nikomu nie chcą wyrządzić żadnej krzywdy. Pragną jedynie przygody - i siebie nawzajem. Oboje wzbudzają sympatię, z czasem zaczynamy lubić ich coraz bardziej. Jednak nikt z nas nie był przygotowany na taką dawkę przemocy.

                 BULLITT (BULLITT) - czerwiec (II połowa)

                 • Reżyseria: Peter Yates
                  • Czas trwania: 114 minut
                   • Rok produkcji: 1968
                    • Gatunek: akcja

                     Jest to po prostu jeden z najbardziej ekscytujących i inteligentnych filmów akcji i prawdopodobnie najlepszy film o dobrym gliniarzu, jakiego możemy się spodziewać, który zawiera również prawdopodobnie najwspanialszy filmowy pościg samochodowy w historii kina. Detektyw Frank Bullit otrzymuje rozkaz ochrony człowieka, który ma zeznawać przeciwko mafii. Niestety informator ginie, a wszystko wskazuje na to, że zabójstwo zlecił ktoś z policji. Bullit postanawia go odnaleźć.

                     WEJŚCIE SMOKA (ENTER THE DRAGON) - lipiec (I połowa)

                     • Reżyseria: Robert Clouse
                      • Czas trwania: 102 minut
                       • Rok produkcji: 1973 (50. rocznica premiery)
                        • Gatunek: akcja

                         Od ponad trzech dekad minionych od czasu swojej przedwczesnej śmierci Bruce Lee pozostaje wciąż niekwestionowanym mistrzem ekranowych sztuk walki. Jego ostatni film, mistrzowskie „Wejście smoka”, zwycięsko oparł się próbie czasu i dziś uznawany jest za najlepszy film o wschodnich sztukach walki w historii kina. Ten hit kasowy przenosi Lee na prywatną wyspę wojskowego gubernatora Hana, którego Akademia Wschodnich Sztuk Walk jest przykrywką dla przemytu opium i nielegalnej prostytucji. Aby pomścić śmierć siostry, Lee infiltruje siedzibę i uczestników brutalnego turnieju Hana - zapierających dech w piersiach zawodów, które łączą umiejętności różnych sztuk walki: karate, judo, tae kwon do, tai chi chuan i hapkido, przygotowanych przez samego Lee. Co za uderzenie!

                         WSZYSCY LUDZIE PREZYDENTA (ALL THE PRESIDENT'S MEN) - lipiec (II połowa)

                         • Reżyseria: Alan J. Pakula
                          • Czas trwania: 138 minut
                           • Rok produkcji: 1976
                            • Gatunek: dramat

                             To kwintesencja amerykańskiego filmu, klasyk zarówno dla Nowego Hollywood, jak i gatunku dziennikarskiego śledztwa, a przy tym ponadczasowa historia, oparta na autentycznych wydarzeniach dotyczących afery Watergate. Robert Redford i Dustin Hoffman łączą w sobie precyzyjnie odpowiednie ilości grozy i zapału jako reporterzy Washington Post. 8 nominacji do Oscara.

                             CHŁOPCY Z FERAJNY (GOODFELLAS) - sierpień (I połowa)

                             • Reżyseria: Martin Scorsese
                              • Czas trwania: 145 minut
                               • Rok produkcji: 1990
                                • Gatunek: kryminalny

                                 Martin Scorsese zekranizował bestseller Nicholasa Pileggi i stworzył klasykę, która zmieniła oblicze filmów gangsterskich. Nominowany do Oscara® w sześciu kategoriach film (zdobywca Oscara® Joe Pesci*), trafił na listę 100 najlepszych amerykańskich filmów AFI. Mocny, uderzający i stylowy - gangsterski klasyk, który wciąga nas w powab mafijnego glamouru - a potem każe sobie słono płacić za wstęp. Bez wątpienia jeden z najlepszych filmów Scorsese!

                                 BEZ PRZEBACZENIA (UNFORGIVEN) - sierpień (II połowa)

                                 • Reżyseria: Clint Eastwood
                                  • Czas trwania: 145 minut
                                   • Rok produkcji: 1990
                                    • Gatunek: western

                                     Klasyk współczesnego kina, uznany za jedno ze stu arcydzieł w historii amerykańskiego kina, uhonorowany czteroma nagrodami Oscara®. Eastwood i Freeman grają emerytowanych rewolwerowców, którzy po raz ostatni chwycą za broń, by ująć przestępcę i zdobyć nagrodę. Zadanie wydaje się być proste, jednak muszą się zmierzyć z twardym szeryfem (Gene Hackman).

                                     URODZENI MORDERCY (NATURAL BORN KILLERS) - wrzesień (I połowa)

                                     • Reżyseria: Oliver Stone
                                      • Czas trwania: 119 minut
                                       • Rok produkcji: 1994
                                        • Gatunek: akcja, thriller

                                         Mickey i Mallony są parą kochanków i psychopatycznych morderców. Terroryzują całą Amerykę dopuszczając się serii brutalnych zabójstw. Dzięki mediom, które na bieżąco relacjonują ich krwawe wyczyny, stają się bohaterami i unikają kary. Legendarny thriller w reżyserii Oliver Stone’a, który poprzez synergię obrazów i rytmów sprawia, że odczuwamy świat w nowy sposób.

                                         SKAZANI NA SHAWSHANK (SHAWSHANK REDEMPTION) - wrzesień (II połowa)

                                         • Reżyseria: Frank Darabont
                                          • Czas trwania: 142 minut
                                           • Rok produkcji: 1994
                                            • Gatunek: dramat

                                             Wybitna adaptacja opowiadania Stephena Kinga, nominowana do siedmiu nagród Akademii Filmowej®. Skazany na dożywocie Red (Morgan Freeman) doskonale zna więzienie Shawshank. Nowy więzień Andy (Tim Robbins) przynosi nadzieję i odmianę wszystkim więźniom.

                                             SOK Z ŻUKA (BEETLEJUICE) - październik (I połowa)

                                             • Reżyseria: Tim Burton
                                              • Czas trwania: 92 minut
                                               • Rok produkcji: 1988
                                                • Gatunek: Komedia

                                                 Młode szczęśliwe małżeństwo, Adam i Barbara Maitland, mieszka w wielkim domu, w którym bez trudu zmieściłoby się parę rodzin z dziećmi na karku. Niestety, ich radosne życie kończy się, kiedy to wracając autem ze sklepu w mieście, bojąc się o życie pieska stojącego na drodze, Adam ostro skręca i... wpadają do rzeki topiąc się. Wróciwszy do domu, odkrywają, że nie odbijają się w lustrze, a ich dom otacza nie ogródek, lecz wielka, ogromna pustynia, w której grasuje olbrzymi wąż. Będąc duchami, dowiadują się, że przed pójściem do nieba muszą spędzić w domu 125 lat.

                                                 DUCH (POLTERGEIST) - październik (II połowa)

                                                 • Reżyseria: Tobe Hopper
                                                  • Czas trwania: 114 minut
                                                   • Rok produkcji: 1982
                                                    • Gatunek: thriller

                                                     Pełen grozy thriller, gdzie świat zła z całą siłą wkrada się w życie zwykłych ludzi. Mrożąca krew w żyłach opowieść oraz niezwykłe efekty specjalne to początek niebezpiecznej wojny dobra ze złem.

                                                     OCZY SZEROKO ZAMKNIĘTE (EYES WIDE SHUT) - listopad (I połowa)

                                                     • Reżyseria: Stanley Kubrick
                                                      • Czas trwania: 159 minut
                                                       • Rok produkcji: 1999
                                                        • Gatunek: thriller

                                                         Wyjątkowe dzieło w dorobku Stanleya Kubricka, to kulminacja kariery reżysera, który opowiadał różne historie, jest jednocześnie przerażający, seksowny i porywający, a także odkrywa przed nami świat, który nie przypomina niczego, co mogłoby istnieć poza umysłem twórcy. Jest tak bogate, dziwne i porywające, a jednocześnie też znajome w niepokojący sposób. William (Tom Cruise) wyrusza na nocną eskapadę, po tym, jak żona (Nicole Kidman) opowiada mu o swoich fantazjach erotycznych z innym mężczyzną. Eskapada ta może zagrozić jego małżeństwu, a jego samego uwikłać w zagadkowe morderstwo o podłożu seksualnym.

                                                         WIELKI GATSBY (GREAT GATSBY) - listopad (II połowa)

                                                         • Reżyseria: Baz Luhrmann
                                                          • Czas trwania: 143 minut
                                                           • Rok produkcji: 2013 (10. rocznica premiery)
                                                            • Gatunek: romans, obyczajowy

                                                             Nowy Jork, lata 20. XX wieku. Gatsby (Leonardo DiCaprio) - milioner wywodzący się z niższych sfer - po 11 latach spotyka swoją wielką miłość, Daisy (Carey Mulligan), z którą wcześniej rozdzieliły go różnice społeczne. Romans wszech czasów, prohibicja, huczne przyjęcia, kostiumy największych kreatorów mody i pogoń za marzeniami w filmie wizjonera kina - Buza Luhrmana (Moulin Rouge!, Romeo i Julia). Wielki Gatsby w rytmie nowoczesnej muzyki (Beyonce, Lana Del Rey, Jay-Z, Bryan Ferry), zrealizowany w oparciu o klasykę amerykańskiej literatury, to prawdziwa filmowa uczta.

                                                             Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                                                             Zobacz także:

                                                             Źródło: materiały prasowe

                                                             Źródło zdjęcia głównego: Jeff Briggs/Warner Bros.

                                                             podziel się:

                                                             Pozostałe wiadomości