"Kto napisze naszą historię" Niesamowity film o warszawskim getcie

"Kto napisze nasza historię" - to film Roberta Grossmana i Nancy Spielberg przybliżają historię Emanuela Ringelbluma i założonej przez niego podziemnej organizacji Oneg Szabat. W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Jolantą Hercog, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego.
  • "Kto napisze naszą historię" - o czym opowiada film?
  • Gdzie i kiedy obejrzeć film "Kto napisze naszą historię"?
  • Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Zobacz też: Przeżyła Auschwitz i marsz śmierci

"Kto napisze naszą historię" - o czym opowiada film?

Roberta Grossman i producentka Nancy Spielberg, siostra Stevena Spielberga, przybliżają historię Emanuela Ringelbluma i założonej przez niego podziemnej organizacji Oneg Szabat. Tworzyło ją kilkudziesięciu żydowskich intelektualistów i działaczy społecznych, którzy – ryzykując wszystko – gromadzili materiały dokumentujące życie w getcie warszawskim. Film przeplata unikatowe archiwalia, wywiady i fabularyzowane sceny.

W rolach głównych wystąpili polscy aktorzy, m.in.: Piotr Głowacki, Jowita Budnik, Karolina Gruszka i Wojciech Zieliński. Głosów w filmie użyczyli: nagrodzony Oscarem za film "Pianista" Adrien Brody oraz trzykrotnie nominowana do tej nagrody Joan Allen ("Ukryta prawda", "Czarownice z Salem", "Nixon").

W studiu Dzień Dobry TVN o dokumencie i o Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu rozmawialiśmy z Krzysztofem Rozenem, autorem i koordynatorem Programu Oneg Szabat.

Film "Kto napisze nasza historię" idealnie oddał ideę działania Emanuela Ringelbluma, jego archiwum, i założonej przez niego podziemnej organizacji Oneg Szabat. Oneg Szabat oznacza radość soboty, ta nazwa wzięła się od tego, że ta grupa spotykała się w soboty. Ona spotykała się tam gdzie pracował dr Ringelblum czyli w obecnym budynku Żydowskiego Instytutu Historycznego już za czasów okupacji niemieckiej - mówił Krzystof Rozen.

Ideą powstania tej grupy było to, że Emanuel Ringelblum miał misję napisania własnej historii. Uważał, że jeśli Niemcy wygrają wojnę, to napiszą historię Żydów. Były filmy propagandowe przedstawiające Żydów w bardzo złym świetle, i Ringelblum chciał uniknąć przedstawiania historii w jeden - niemiecki - sposób.

Ringelblum powtarzał, że my możemy nie przeżyć, ale musimy zostawić po sobie ślad.

Więcej tutaj: Rtm. Pilecki. Uwięziony w Auschwitz z własnej woli

Gdzie i kiedy obejrzeć film "Kto napisze naszą historię"?

Film "Kto napisze naszą historię" można obejrzeć 27 stycznia w niedzielę w pięćdziesięciu kinach w Polsce w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uroczysty pokaz odbędzie się np. w siedzibie UNESCO w Paryżu.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu to święto uchwalone 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Celem jest uczczenie pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.

Datę obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku przez Armię Czerwoną.

W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Krzysztofem Rozenem, autorem i koordynatorem Programu Oneg Szabat.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości