Ekspert ostrzega. Te trzy prezenty świąteczne stanowią niebezpieczeństwo dla dzieci

Źródło: Dzień Dobry TVN
Pomysłowe prezenty, które zrobimy sami
Pomysłowe prezenty, które zrobimy sami
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Małgorzata Kożuchowska o przygotowaniach do świąt
Paulina Krupińska-Karpiel o świętach Bożego Narodzenia
Paulina Krupińska-Karpiel o świętach Bożego Narodzenia
Święta last minute
Święta last minute
Wyjątkowe prezenty dla bliskich na święta
Wyjątkowe prezenty dla bliskich na święta
Boże Narodzenie tuż tuż! Trwa poznański jarmark świąteczny
Boże Narodzenie tuż tuż! Trwa poznański jarmark świąteczny
Aleksandra Adamska o przygotowaniach do świąt
Aleksandra Adamska o przygotowaniach do świąt
Idealny makijaż na święta
Idealny makijaż na święta
Święta w podróży z pupilem
Święta w podróży z pupilem
Małgorzata Rozenek-Majdan o świętach i niani Henia
Małgorzata Rozenek-Majdan o świętach i niani Henia
Kuchnia. Święta tuż tuż
Kuchnia. Święta tuż tuż
Dzieci z niecierpliwością czekają na Boże Narodzenie i nie ma tu co ukrywać, że w większości przypadków chodzi po prostu o prezenty, które maluchy zażyczyły sobie w liście do Świętego Mikołaja. Jak się jednak okazuje, nie wszystkie podarunki są dla nich bezpieczne. Czego absolutnie nie kupować i na co zwracać uwagę w sklepie? Ekspert wymienił trzy produkty.

Prezenty świąteczne dla dzieci – jak wybierać je z głową?

Problem ten doskonale znają wszyscy rodzice. Co roku w okolicach grudnia odbywa się rozmowa z pociechami dotycząca wymarzonych prezentów. Pomysłów pada wiele, jednak część z nich ogranicza domowy budżet. Jak więc wybrać prezent praktyczny, udany i bezpieczny? Co zrobić, by maluch był zadowolony, a przy tym nasze portfele nie świeciły pustkami?

W kwestii prezentów na TikToku wypowiedział się popularny prawnik Tommy John Kherkher i dał dorosłym kilka wskazówek. Jak przyznał, podczas kupowania upominków warto mieć na uwadze nie tylko trendy i pieniądze, ale także bezpieczeństwo maluchów. Niestety często nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre z przedmiotów mogą doprowadzić do tragedii.

Niebezpieczne prezenty dla dzieci – czego unikać?

Zabawki to najpopularniejsze prezenty, jakie dzieci otrzymują od Świętego Mikołaja. Zanim jednak zdecydujemy się zakupić wymarzoną lalkę, klocki czy figurkę, warto sprawdzić ich zastosowanie. Ekspert do spraw bezpieczeństwa zdradził, że niektóre z nich są niebezpieczne. Wśród przedmiotów, jakie znalazły się na czarnej liście, są: zabawki wyposażone w małe baterie guzikowe.

- Te rzeczy są szalenie niebezpieczne. Jeśli dziecko przypadkowo połknie coś, utknie ono w przełyku lub tchawicy i może dojść do tragedii (…) ze względu na mieszaninę chemiczną znajdującą się w akumulatorach, mogą one w ciągu kilku minut spowodować erozję przełyku i wypalenie w nim dziury" - przekonuje ekspert.

To nie koniec ostrzeżeń. Kolejnym przedmiotem, jaki rodzice definitywnie powinni wykreślić z listy prezentów, jest zabawka sensoryczna w postaci wodnych koralików.

- Zjedzenie ich może spowodować niedrożność jelit - wyjaśnił, a także dodał, że zdarzały się nawet przypadki śmierci. 

Niebezpieczne mogą być również prezenty dla noworodków. Jednym z nich jest pochyły leżaczek, który w przyszłości może przyczynić się do problemów zdrowotnych.

- Dzieci powinny zawsze spać płasko na plecach, a nie nachylone. Kiedy głowa pochyla się do przodu, to może spowodować zablokowanie dróg oddechowych - podkreślił. 

Takich perełek jest z pewnością znacznie więcej. Nie należy jednak popadać w panikę, lecz ze starannością obejrzeć każdy prezent przed decyzją o jego zakupie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Image taken by Mayte Torres/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości