"Aktywność fizyczna, a patologie społeczne" to kolejna konferencja związana z rozwojem dzieci i młodzieży poprzez sportowe uczestnictwo. Spotkanie, które poprowadził dr Tomasz Wilczewski, autor cenionych publikacji związanych z aktywnością sportową młodych ludzi, odbyło się w Brzegu Dolnym na Dolnym Śląsku.
Rodzice, opiekunowie i trenerzy spotkali się w sali Domu Kultury na wydarzeniu, w którego współorganizację zaangażował się również Klub Piłkarski Brzeg Dolny oraz Miasto Brzeg Dolny. Był to bez wątpienia czas spędzony przez uczestników ciekawie i wartościowo, bo prowadzący konferencję Tomasz Wilczewski zadbał o wiele cennych wskazówek do zastosowania w procesie wychowania na co dzień – tego w szkole, w środowisku domowym czy drużynach sportowych.
Na wstępie podkreślił, że na rozwój dziecka wpływ ma mnóstwo czynników. – Bodźce, które zewsząd fundujemy dziecku, powodują różne reakcje. Musimy pamiętać, że jako trenerzy czy rodzice wywieramy wpływ na dziecko, które ma zdolność ich odbijania. Ogromne spustoszenie robi to, co do dziecka mówimy, a w jeszcze większym stopniu jak się zachowujemy. Układ nerwowy dziecka na to wszystko "odpowiada". Dlatego właściwa komunikacja jest tak ważna – mówił Tomasz Wilczewski, pedagog i doktor nauk o zdrowiu.
Dużo czasu poświęcił na analizę przyczyn i skutków działań każdego z dorosłych. – Jeżeli jako nauczyciel i rodzic dajesz dziecku winę, pojawia się w następstwie tego nawyk, umiejętność, a potem kompetencja. Efekt jest taki, że na poziomie wartości jako dorosły będzie ciągle w ubolewaniu. Podobnie jest ze strachem czy wstydem, które będą wywoływać myśli lękowe i pogardę do siebie – analizował Wilczewski.
Przyznał także, że dzieci potrzebują ruchu, bez którego prawidłowy rozwój nie jest możliwy. – Ruch to rozwój układu kognitywnego, czyli mózgu, ale i kompetencji, a więc ciekawości poznawczej i zaufania do siebie. Dzieci potrzebują też w tym wszystkim imperializmu, rozumianego jako zdobywanie czegoś, co z kolei prowadzi do samodoskonalenia. Od środka same chcą wiedzieć i umieć – stwierdził prelegent.
Zwrócił przy tym uwagę na fakt, że do 13. roku życia dzieci indywidualnie zbierają zasoby, w szczególności poprzez rówieśnicze relacje, aby później z nich korzystać. Unikać nie należy ponoszenia przez młode osoby porażek i niepowodzeń, co również jest dobrą "inwestycją" w przyszłość. Z kolei w przedziale wiekowym 5-9 lat olbrzymią rolę odgrywa wychowanie do wartości i rozwój kompetencji społecznych na całe życie.
Konferencja w Brzegu Dolnym była też okazją do przeprowadzenia wśród uczestników ankiet, ściśle wiążących się z założeniami i celami kampanii "TAK dla sportu, NIE dla agresji i przestępczości", sfinansowanej ze środków Funduszu Sprawiedliwości, w kontekście aktywności fizycznych dla przeciwdziałania patologiom społecznym. Obecnym rodzicom, trenerom i wychowawcom przekazywano także foldery o charakterze informacyjnym i edukacyjnym. Podobne wydarzenie miało miejsce wcześniej w Bielsku-Białej, gdzie Tomaszowi Wilczewskiemu towarzyszył w roli prowadzącego znany dziennikarz sportowy Bożydar Iwanow.
Źródło zdjęcia głównego: Mat. prasowe