Stań się "niepotrzebny" dla dziecka - świadome rodzicielstwo według dr Shefali
Poruszenie wśród wielu rodziców wywołał ostatnio wywiad dr Shefali w programie Oprah Winfrey. Psycholożka, i autorka bestsellerowych książek powiedziała bowiem, że aby być świadomym opiekunem, należy w którymś momencie stać się dla dziecka "irrelevant", czyli "niepotrzebnym", "nieistotnym". Takie spostrzeżenie może nie tylko oburzać, lecz nawet boleć rodziców, którzy pragną być dla swoich pociech najważniejsi.
- Jeśli naszym celem jest to, by dziecko było niezdolne do szanowania własnego zdania, to budujemy tym nasze poczucie ważności. Jeśli chcemy wychować nasze dzieci na silne, odporne, wytrzymałe, na takie, które wiedzą, jak odwołać się do swoich wewnętrznych przemyśleń, do siły, do odwagi i inspiracji, to wtedy rosną dzieci, które nas nie potrzebują. My robimy coś odwrotnego. Wychowujemy dzieci tak, że potrzebują nas, bo to sprawia, że czujemy się ważni. (...) Oczywiście, że kocham, kiedy moja córka dzwoni do mnie w tajemnicy. Kocham to ja i moje ego, ale moja dusza wie lepiej - wie, że córka musi znaleźć własną drogę. Ja powinnam schować się w tle i pozwolić mojemu ego iść obok, i cofnąć się. To trudne, to jest ciągła praca, ponieważ mamy pragnienie bycia ważnym, ale nie wypełniam tego pragnienia kosztem mojej córki - zapewniła dr Shefali.
Autonomia dziecka - jak o nią zadbać?
Teorię przedstawioną przez dr Shefali skomentowali w Dzień Dobry doświadczeni rodzice oraz psycholożka dziecięca. Polska ekspertka zaznaczyła, że nie przepada za skrajnościami, dlatego nie zaleca całkowitego wycofywania się z życia pociech.
- Ja bym powiedziała, że to ego, o którym pani doktor mówi, powinno być tak jak taki organ, który czasem się trochę kurczy, czasem się rozszerza. Mam na myśli to, że jak dziecko jest małe, to oczywiście rodzice muszą to ego swoje skurczyć, żeby zobaczyć potrzeby tego dziecka, a nie tylko własne, bo zanim dziecko się pojawiło, rodzice żyli tylko dla siebie. Natomiast potem to ego, czyli własne potrzeby rodzica dostosowują się do rozwoju, do potrzeb dziecka. Dojrzałe, zdrowe rodzicielstwo, to takie, w którym rodzic dostrzega i własne potrzeby, i autonomię, i indywidualność dziecka - wymienia Marta Bąkowska.
Agnieszka Stefaniuk jest mamą siedmiorga dzieci. Jak poradziła sobie z dostrzeżeniem w każdym z potomstwa odrębnej jednostki? - Na macierzyństwo trzeba patrzeć etapowo. (...) Dopóki dzieci są małe, jesteśmy bardzo ważni dla nich. (...) Ale potem ta autonomia dzieci powinna wzrastać, my powinniśmy dać tę przestrzeń i to jest trudne, bo rzeczywiście trzeba się hamować. My trochę z takiej miłości macierzyńskiej chcemy naszym dzieciom ulżyć w trudnych rzeczach. (...) Przychodzi taki moment, w którym musimy pozwolić dziecku na wzięcie odpowiedzialności za swoje życie - wyjaśnia gościni Dzień Dobry TVN.
Z dylematem dawania dzieciom odpowiedniej przestrzeni do samorozwoju mierzył się również wykładowca akademicki i tata czterech córek Tomasz Marcysiak. Jedna z jego pociech, gdy miała 10 lat, wyjechała do oddalonej o kilkaset kilometrów od domu szkoły baletowej z internatem.
- Niektóre rzeczy są nieodwracalne w tym kontekście dawania tego poczucia wolności czy bycia rodzicem trochę obok. (...) To jest bardzo trudne podjąć rodzicowi decyzję, w którym momencie ma pozwolić dziecku być samodzielne, pozwolić się przewracać. Nie powiem tego wprost, ale ja żałuję tej decyzji, że wtedy nie postawiliśmy mocniej granicy i nie powiedzieliśmy: "Marcelina, jednak nie" - zaznacza nasz rozmówca.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Doceniła wysiłek mamy, dopiero gdy sama urodziła dziecko. "To, co było dla niej codziennością, mnie zabija"
- Mamoza - co robić, gdy maluch nie chce się oderwać od mamy?
- Synek Kasi Sokołowskiej rośnie jak na drożdżach. "Upływający czas widać właśnie po dziecku"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN