Ich sytuacja życiowa z roku na rok ulega pogorszeniu. Z czym mierzy się pokolenie Z?

Pokolenie Z
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zetki - pokolenie, które zmienia świat
Zetki - pokolenie, które zmienia świat
Tajemnica mózgów nastolatków
Tajemnica mózgów nastolatków
Izolacja nastolatków
Izolacja nastolatków
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Gest "pomóż mi" uratował porwaną nastolatkę
Dramatyczne losy nastolatek
Dramatyczne losy nastolatek
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak się dogadać z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Jak konstruktywnie kłócić się z nastolatkiem?
Pokolenie Z, czyli młodzi wkraczający w dorosłość, to grupa chętnie krytykowana przez starszych. Dorota Peretiatkowicz oraz Katarzyna Krzywicka-Zdunek to socjolożki i autorki raportu "Młodzi Dorośli 2022", które postanowiły sprawdzić, dlaczego tzw. Zetki tak bardzo różnią się od swoich rodziców. Do jakich wniosków doszły?

Pokolenie Z - czym jest?

Pokolenie Z, czyli Zoomerzy lub Gen-Z, to pokolenie osób urodzonych mniej więcej od 1995 do 2012 roku, które właśnie wkracza na rynek pracy. Tę generację wyróżnia fakt, że są pierwszą grupą, która dorastała w pełni scyfryzowanym świecie. Jak to zwykle bywa, postawy młodych-dorosłych są chętnie krytykowane przez osoby starsze, które mają kłopoty ze zrozumieniem współczesnego stylu życia, nowoczesnych wartości, czy po prostu tego, co istotne dla tzw. Zetek.

Raport "Młodzi Dorośli 2022" - autorstwa Doroty Peretiatkowicz oraz Katarzyny Krzywickiej-Zdunek - jest próbą zrozumienia postaw młodych ludzi, którzy, jak nigdy wcześniej mocno różnią się od pokolenia swoich rodziców. W badaniu wzięło udział 2 tysiące osób. Przeprowadzono 50 wywiadów oraz przeanalizowano 6 grup respondentów w wieku od 16. do 35. roku życia.

Pokolenie Z - wyzwania i trudności

Jednym z istotniejszych aspektów, które ukształtowały współczesnych młodych-dorosłych to - według socjolożek - presja sukcesu, która rozpoczęła się już na etapie szkolnej edukacji. Rywalizacja o lepsze stopnie i w efekcie miejsce w jak najlepszym liceum realnie wpłynęła na poczucie własnej wartości wielu młodych ludzi. Odczuwali oni przymus posiadania planu na życie – tak jak robili to ich rodzice 20-30 lat wcześniej.

Natomiast według przeprowadzonych badań aż 80% ankietowanych nie posiada ściśle określonego planu na przyszłość, a aż 86% mierzy się z brakiem pewności siebie. Dla Zetek przytłaczająca jest ilość możliwości, kierunków studiów oraz dróg kariery, które ostatecznie mogą okazać się błędne. Lęk przed porażką jest równie silny, co przekonanie, że Zoomerzy nie chcą iść w ślady rodziców. Pragną pracować znacznie mniej niż ich opiekunowie. Zetki są ambitne i pracowite, ale doskonale rozumieją, że osiągnięcia i doświadczenie zdobywa się często kosztem relacji z bliskimi.

Plany rodziców Zetek dwie lub trzy dekady wcześniej były zupełnie inne niż te, które mają współcześni młodzi dorośli. Dla pokolenia wkraczającego na rynek pracy stabilizacja finansowa lub własne mieszkanie często pozostaje w sferze marzeń, a nie realnych celów. Z tego m.in. powodu odkładają decyzję o poważniejszych związkach czy zakładaniu rodziny. Są wystraszeni sytuacją gospodarczo-polityczną w Polsce i na świecie.

W tym kontekście pesymistycznie może brzmieć wynik ankiety, według którego 24% badanych stwierdziło, że ich sytuacja życiowa z roku na rok ulega pogorszeniu. Większość respondentów odczuwa stałą obawę o własne pieniądze, 80% martwi się, że nie znajdzie stabilnej pracy.

Kolejną różnicą, która znacząco wpływa na dobrostan dwudziestolatków, jest ich nieustanny kontakt z mediami społecznościowymi oraz przebodźcowanie. Młodzi pragną podróżować, doświadczać i poznawać nowe osoby, ale jednocześnie porównują swoje osiągnięcia, wygląd oraz wyjazdy z tym, co widzą w sieci. Świadomość na temat szkodliwości social mediów staje się jednak coraz powszechniejsza. Co więcej, Zetki znacznie chętniej sięgają po pomoc psychologów niż ich rodzice.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości