Co jeszcze działo się w czwartek, 18 stycznia 2024 roku?
Jak rodzice mogą rozpoznać, że dziecko woła o pomoc?
"Kondycja psychiczna młodzieży jest katastrofalna".
Stan psychiczny dzieci i nastolatków w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Z roku na rok statystyki prób samobójczych rosną, a system opieki psychiatrycznej kuleje. W nowym programie "Depresja Systemu" młodzi pacjenci, a także lekarze i eksperci opowiadają o codziennych zmaganiach z systemem, który wciąż działa tylko teoretycznie. Jak sobie radzą?
"Doświadczyła cyberbullyingu".
Beata Tadla ma za sobą wstrząsające doświadczenie. Dziennikarka wracała z pracy do domu i kiedy przejeżdżała przez most Siekierkowski w Warszawie zauważyła mężczyznę, który chciał skoczyć do Wisły. Tadla zareagowała natychmiast.
Pięć osób w województwie małopolskim oraz siedem w województwie dolnośląskim było w przedziale wiekowym od 7 do 12 lat.
Następnie podjął próbę samobójczą.
Martyna Wojciechowska postanowiła podzielić się z fanami poruszającą historią. Na jej instagramowym profilu pojawił się wpis poświęcony policjantowi, który na przestrzeni ostatnich lat udzielił pomocy ponad dwustu osobom w kryzysie samobójczym. Dziennikarka wyraziła swój podziw dla amerykańskiego oficera i zwróciła się do swoich obserwatorów z ważnym apelem.
Święta Bożego Narodzenia i koniec roku dla wielu osób może oznaczać zaostrzenie się kryzysu psychicznego. Jak rozmawiać z bliskim w epizodzie depresyjnym? Gdzie szukać pomocy? O tym w rozmowie z dziendobry.tvn.pl opowiedziała Lucyna Kicińska, pedagożka, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym IPIN, koordynatorka strefy pomocy serwisu zwjr.pl.
Opisano m.in. kwestie ubóstwa nieletnich czy ich zdrowia psychicznego.
31-letnia Paulina Mikita urodziła się z mózgowym porażeniem dziecięcym. W wieku 16 lat przeszła operację nóg. Ból i strach byli nieodzownymi towarzyszami jej życia. Zmagała się z reumatoidalnym zapaleniem stawów, anoreksją, bulimią i depresją. Ma za sobą próbę samobójczą. Kilka miesięcy temu wszystko się zmieniło. Zaczęła poruszać się na wózku inwalidzkim i spełniać marzenia – chce nieść pomoc drugiemu człowiekowi. - Kiedyś ja potrzebowałam pomocy, dziś mogę sama ją ofiarować - mówi w cyklu "Siła jest kobietą".
Jeden dzień może zmienić tak wiele. Może otworzyć oczy, może też je zamknąć. Może zakończyć cierpienie, ale może też sprawić, że ono już nigdy się nie skończy. Energia śmierci krąży wokół mnie i mojego syna.
Interwencja była utrudniona ponieważ znane było tylko jej imię oraz miejscowość, w której przebywa.
Chciałabym poprosić syna, żeby uporządkował swoje biurko, ale nie mogę. Mogę poprosić, żeby usunął wiadro z wodą i z plastikową butelką, w której wypala otwór.
W Polsce rośnie liczba prób samobójczych. W ciągu roku było ich więcej o ponad 5 procent. Takie statystyki podaje Komenda Główna Policji. Szczególnie niepokoją dane dotyczące młodych kobiet i nastolatek. Jakie są najczęstsze powody, dla których chcą odebrać sobie życie?
"Nie było gorszego roku".
"Wszystko wskazywało na to, że może zrobić sobie krzywdę".
Ruszyła druga edycja kampanii społecznej "Terapia to nie wstyd". Jednym z jej elementów jest terapiobus, czyli mobilny gabinet terapeutyczny, który w Światowy Dzień Przeciwdziałania Samobójstwom zaparkował w Warszawie. O inicjatywie w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z autorką Anną Węgrzyn, a Rafał Szymański, którego dziecko doświadczyło problemów psychicznych wystosował apel do rodziców.
Patricia Kazadi zaczynała swoją karierę blisko 20 lat temu. Była wtedy dzieckiem, które dorastało na oczach widzów. Teraz przyznała, że od zawsze była oceniania i jako młoda dziewczyna nie umiała sobie z tym poradzić. W pewnym momencie to popchnęło ją do próby samobójczej. Kazadi w mocnych słowach rozprawiła się z body shamingiem i zapowiedziała, że będzie walczyć z każdym jego przejawem.
Na początku czerwca przedstawiliśmy historię Gosi Budak, która z powodu depresji targnęła się na swoje życie. Próbę samobójczą przeżyła dzięki swojej mamie. Obecnie dziewczyna przechodzi kosztowną rehabilitację. W pomoc zaangażowało się wielu ludzi, m.in. aktorka Julia Wróblewska. Jak można pomóc tym, którzy - podobnie jak Gosia - stracili chęć do życia?
Katarzyna Kryta - mama Sebastiana : "Sebastian jest bardzo dobrym dzieckiem. Jest grzeczny, uczynny. Pomagał mi bardzo dużo. Wrażliwy, bardzo wrażliwy i ambitny. Starał się, żeby wszędzie wypaść dobrze. Wspaniały chłopak. (...) Miał być stolarzem. Nie lubił siedzieć w miejscu". Poznajcie historię Sebastiana, który próbował popełnić samobójstwo.
Aktor "Diagnozy" Michał Czernecki wydał książkę, w której rozprawił się z demonami przeszłości. Aktor opowiedział o walce z depresją, dwóch próbach samobójczych oraz o traumatycznych doświadczeniach z dzieciństwa. Czy wydając tę książkę nie bał się o swój wizerunek? Z aktorem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska.