Często w mediach i debacie publicznej porusza się tematy związane ze zdrowiem psychicznym. Dużo mówi się o problemie samobójstw wśród dzieci i młodzieży, jednak rzadziej poświęca się uwagę seniorom. Jak wynika z obserwacji dr Halszki Witkowskiej, ekspertki biura ds. zapobiegania zachowaniom samobójczym w Instytucie Psychiatrii i neurologii w Warszawie, od 10 lat mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem realnych samobójstw wśród osób starszych. Suicydolożka w rozmowie z Robertem Grześkowiakiem z serwisu wyborcza.pl. wskazała, jakie czynniki mogą na to wpływać.
- Są szczególnie dwa takie momenty, kiedy można stracić poczucie sensu w życiu. Przejście na emeryturę i odejście partnera. Wyobraźmy sobie osobę, która całe swoje życie poświęciła pracy i rodzinie. Cieszyła się z wnuków i bycia z mężem. Kiedy przyszła emerytura, pierwszy cel w jej życiu znika. Dzieci dorastają i zakładają swoje rodziny. Traci kontakt z bliskimi. Pozostaje jej tylko jedna osoba, którą w końcu także czeka śmierć. Wszystko więc, co było jej drogie, zniknęło. Taka osoba popada w głęboką depresję - powiedziała dr Witkowska w wywiadzie dla serwisu wyborcza.pl.
Kryzys zdrowia psychicznego wśród osób starszych
Osoby, które straciły wiarę w lepszą przyszłość, mogą dawać pewne sygnały. Jak je rozpoznać? Według suicydolożki seniorzy w kryzysie zdrowia potrafią mówić "beze mnie byłoby wam lepiej", "jestem tylko obciążeniem".
- Sygnały będą różne w zależności od grupy wiekowej. Ale można wymienić kilka elementów charakterystycznych dla wszystkich: oddają długi, ustalają pochówek, rozdają rzeczy. Ważne będzie także funkcjonowanie osoby chorej - zaniedbany wygląd i higiena osobista. Przejście z osoby ekstrawertycznej w stronę skrajnego wycofania. Większa emocjonalność, nie zawsze będzie to smutek, czasem wybuchy złości. (...) - wyjaśniła ekspertka w rozmowie z Robertem Grześkowiakiem.
Dr Halsza Witkowska przeanalizowała ponad 800 listów pożegnalnych.
- Gdybym miała powiedzieć, co spaja je wszystkie, to słowa "przepraszam" oraz "wybaczcie" - przekazała suicydolożka. - Często są tam także ogromne wyrazy miłości. Pamiętam: "bardzo was kocham, ale dłużej już nie mogę wytrzymać". Albo "wiem, że jestem beznadziejną matką i żoną, ale pamiętajcie, że was bardzo kocham". U osób starszych dochodzi do tego ból fizyczny, którego wielu nie rozumie: "czuję się, jak ryba wyrzucona na brzeg. Każdy oddech mnie boli, łapię go z trudem". Czasami pojawia się także wątek Boga: "Panie Boże, wiem, że grzeszę. Liczę na twoje miłosierdzie, bo nie mam już siły. Wierzę, że wybaczysz" - cytowała ekspertka.
Myśli samobójcze - gdzie szukać pomocy?
Jeśli masz objawy kryzysu emocjonalnego - nie czekaj. W Polsce dostępnych jest kilka zupełnie bezpłatnych, całodobowych infolinii, na których znajdziesz pomoc.
Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, telefon: 800 702 222.
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111.
Pomoc dla osób w kryzysie – gdzie i jak jej szukać? Tutaj znajdziesz więcej informacji.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy żywność uzależnia tak samo, jak narkotyk? Nowe badania zaskakują
- Czujesz się niczym kropla w oceanie? Być może doświadczasz occhiolismu
- Trudne dzieciństwo osoby w spektrum autyzmu. "Dzieci rysowały, że siedzę za kratkami w psychiatryku"
Autor: Justyna Piąsta
Źródło: wyborcza.pl
Źródło zdjęcia głównego: Image Source/Getty Images