Pomoc dla starszych sąsiadów
Już na początku listopada w życie weszła nowelizacja ustawy o pomocy społecznej. Pojawiła się w niej nowa forma usług opiekuńczych, tzw. pomoc sąsiedzka, skierowana głównie do osób chorych i samotnych, które ukończyły 65. rok życia, a potrzebują wsparcia w codziennych obowiązkach.
Teraz można pomagać starszym sąsiadom i odebrać za to wynagrodzenie. Głównym celem tej regulacji jest zmniejszenie odczuwalności deficytu pracowników w sektorze opiekuna osób starszych. Do obowiązków osoby pomagającej seniorowi należą czynności takie jak: robienie zakupów, sprzątanie, gotowanie czy opiekowanie się zwierzętami.
Wynagrodzenie za wsparcie sąsiada
Realizacją programu zajmą się gminy, jednak nie mają obowiązku wprowadzać go w życie. Nowelizacja nie określa wysokości wynagrodzenia czy rodzaju umowy dla osoby wspierającej. Wytyczne w tym zakresie będą ustalone na mocy uchwały przez każdy samorząd.
Jakie wymagania należy spełnić, by zostać pomocą sąsiedzką? Wystarczy nie być spokrewnionym z osobą, której chcemy pomóc, mieć ukończone 18 lat i mieszkać blisko seniora. Gmina ma również zapewnić opiekunowi kurs pierwszej pomocy. Podpisanie umowy z samorządem następuje po złożeniu oświadczenia o zdolności wykonania usługi pod względem psychofizycznym.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Technologie, które dbają o bezpieczeństwo seniora. Inteligentne opaski to tylko początek
- Cheerleaderki 60+, czyli seniorki pełne pozytywnej energii. "Jest się seksownym i kobiecym"
- Co uszczęśliwia osoby starsze? "Pewne czynniki pozostają niezmienne"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło: next.gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto