16-letnia Julia była ofiarą hejtu
16-letnia Julia była ofiarą rówieśniczego hejtu. Długotrwale prześladowana i zastraszana - ostatecznie odebrała sobie życie. Rodzice nastolatki Monika i Wojciech Zięba zgodzili się porozmawiać z Dorotą Wellman o tragedii, która spotkała ich rodzinę. Jak wspominają - nic nie wskazywało na to, że ich dziecko popełni samobójstwo.
- To nasze jedyne kochane dziecko. Nasz cały świat. Pewnego dnia wstaliśmy rano i zrozumieliśmy oboje, że nie mamy już sensu dalej żyć. [...] Mąż mówi: "Słuchaj, może po prostu spróbujmy cokolwiek zrobić dla innych dzieci". Taki sens znaleźliśmy - stwierdziła pogrążona w żałobie matka.
Problemy nastolatki zaczęły się, gdy przez epidemię koronawirusa nauka przeniosła się do sieci. Początkowe wyśmiewanie Julii w internecie z czasem przerodziło się w agresję słowną oraz fizyczną. Niestety mimo interwencji państwa Ziębów - szkoła nie pomogła nastolatce.
- Może trzeba było do mocniej załatwiać, nie być pokornym, grzecznym. [...] W tej sytuacji szkoła nie robi nic, kompletnie nic. [...] Ona zawsze się obwiniała - że to z nią jest coś nie tak, a nie z innymi - mówił ojciec Julii.
Choć trudno to zrozumieć, po śmierci nastolatki w sieci wciąż pojawiały się pełne nienawiści treści.
- Dzieci miały ubaw, że Julia umarła. [...] Do nas cały czas dzwonią, piszą rodzice, którzy przeżywają to dalej. [...] To było takie radosne dziecko, ona się ciągle śmiała. Ona z czasem gasła, aż zgasła całkiem - podsumowała pani Monika.
Uczniowie chcą powstrzymać hejt
"Akcja Uczniowska" to inicjatywa młodych osób, którzy w reakcji na tragiczną historię Julii postanowili sprzeciwić się mowie nienawiści wśród nastolatków.
Celem młodzieży jest zatrzymanie hejtu poprzez rozmowę, edukację i propagowanie wiedzy na temat zdrowia psychicznego.
- Są osoby, które hejtują - za wygląd, za ubiór. [...] Mówimy "STOP HEJT". Nie chcemy być obojętni, bo obojętność to jest najgorsza z opcji. Ta akcja powstała aby dotrzeć do młodych osób i pokazać, że rani, a nawet - potrafi tę osobę zabić - tłumaczył Paweł Mrozek.
Oliwia Nawrot i Paweł Mrozek zaapelowali o uważność na uczucia innych. Jeśli jesteśmy świadkami hejtu i zastraszania - powinniśmy zaproponować tej osobie pomoc, by nie okazało się, że jest już za późno.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy Polacy biją dzieci? Wyniki badania są zatrważające
- Dramatyczne historie nękanych w szkole dzieci: "Miałam przez wyzwiska próbę samobójczą"
- Kobieta zaatakowała dziecko na placu zabaw. Policja prosi o pomoc w jej odnalezieniu
Autor: Zofia Wierzcholska
Reporter: Magda Nabiałczyk
Źródło zdjęcia głównego: DDTVN